İhraç edilen her iki arabadan biri Kocaeli’den

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Otomotiv Sanayii Derneği datalarından derlenen bilgiye göre, Türkiye’de ocak-eylül devrinde traktör dahil 996 bin 926 adet araç banttan indirildi.

Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu üzere ana üreticilerin faaliyet gösterdiği Kocaeli, dalın adet bazındaki üretim ve ihracat sayılarında üst sırada yer alıyor.

AA’nın haberine göre; Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu’nun Kocaeli’deki fabrikalarında geçen yılın 9 aylık periyodunda 380 bin 641 adet olarak kayda geçen toplam üretim ölçüsü, bu yılın tıpkı periyodunda yüzde 10,3’lük artışla 420 bin 30 adede yükseldi. Bu sayı, dalın toplam üretiminin yüzde 43,6’sını oluşturdu.

Kocaeli’nin ihracatı arttı

Kentteki otomotiv fabrikalarında üretilen araçların yüzde 82,5’ine denk gelen 346 bin 930’unun varış noktası, yurt dışı lokasyonlar olarak kayda geçti. İhracat performansı 2021’in tıpkı periyoduna bakılırsa yüzde 9 arttı.

İhraç edilen her iki arabadan biri Kocaeli’den

Kocaeli’de üretilip yurt dışına satılan araçların, Türkiye’nin 687 bin 966 adet düzeyinde gerçekleşen otomotiv ihracatındaki hissesi yüzde 50 oldu. Bir başka sözle, Türkiye’nin ihraç ettiği her iki araçtan biri Kocaeli’deki fabrikalardan çıktı.

Kentteki firmalar içinde üretim ve ihracatta birinci sırayı Ford Otosan aldı. Bu firmayı Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu takip etti.