Hüda Kaya’nın açıklamasına SADAT karşılık verdi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Hüda Kaya’nın açıklamasına SADAT karşılık verdi HDP İzmir Vilayet binasına saldırarak Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in SADAT tarafınca eğitildiği söyleyen Hüda Kaya’ya ‘SADAT Savunma’ ismine yapılan açıklama ile cevap verildi.

Suriye’ye sıhhat bakılırsavlisi olarak gittiğinin birinci tabirinde söyleyen saldırgan Onur Gencer’in çabucak sonrasında bakılırsavden istifa ettiği açıklanmıştı. Saldırıyı protesto için dün İstanbul’da düzenlenen aksiyonda, HDP Milletvekili Hüda Kaya bir konuşma yaparak, “Partimiz, akrepler tarafınca gece gündüz denetim altında bulunmasına karşın, partimize giren çıkan beşerler, çalışanların TC kimlik numarası bilinmesine karşın, elini kolunukolunu sallayarak bir bayan arkadaşımızı katletti, binamızı yakmaya çalıştı. Bunun bir sarhoş olarak lanse edeceklerdi ki, SADAT tarafınca Suriye’de silahlı eğitim verilmiş ve insanlık dışı küfürlerle Kürtleri, Alevileri amaç haline getiren paylaşımları tespit ettik. Bu hücum İçişleri Bakanlığı’ndan habersiz değil” demişti.

Akının İçişleri Bakanlığı’nın haberi olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Aylardır AKP-MHP’nin kirli alakaları, organize çetelerin ittifakı haline gelen oluşumlar partimizi gaye gösterme noktasında oluşan lisanı hücum noktasında getirildi” diye konuştu.

‘TEK BİR DOKÜMAN SUNULMADI’

Kaya’nın bu kelamları hakkında SADAT’ın internet sitesinde yapılan açıklama yapıldı. “SADAT Savunmanın Katillerle Bağlantısı Olamaz” başlıklı açıklamada şu tabirler yer aldı: “İzmir HDP Vilayet Binasına gözü dönmüş kiralık bir katil–terörist tarafınca yapılan saldırıyı şiddetle kınar, taarruz kararı vefat eden (çaycı olduğu bilgisi paylaşılan) Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sıhhati dileriz.

HDP İstanbul milletvekili Hüda Kaya bayanın bu biçimde üzücü bir olay üzerinden provokasyona başvurarak katili şirketimizle ilişkilendirmeye kalkmasını da şiddetle kınarız.

SADAT Savunma’ya 10 yılı bulan bir müddetdir Suriye’de eğitim verdiği iftirası atılmakta lakin 10 yıldır tek bir ispat, tek bir doküman sunulmamaktadır.

Argüman sahipleri, tezlerinde samimi iseler ispatını geçen 10 yıllık mühlet boyunca savcılıklara neden teslim etmekten kaçındıklarının yanıtını vermekle yükümlüdür.

SADAT Savunma paralı yahut istekli, silahlı yahut silahsız hiç bir şahsa Suriye’de yahut öteki bir yerde eğitim vermemiştir. Verdiğini argüman eden; kanıtını, evrakını ortaya koymuyorsa, tek bir açıklaması vardır. Palavra konuşarak, provokasyon yapıp siyasi rant devşirmekten ileri gitmiyordur.

Bir Siyasi Partimizin Büyük Meclisimizdeki temsilcisinin, gibisi hain bir hücumun müsebbibi ile bir kişi yahut kurumu ilişkilendirirken epeyce daha dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz.

Terörü, teröristleri ve onları kullanan kuklacıları lanetleriz.”

SADAT hakkındaki neler argüman edilmişti?

Kendisini “savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket” olarak tanımlayan SADAT hakkında kurulduğu günden bu yana epey sayıda tez öne sürüldü. 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi ve 23 emekli subay ve astsubay tarafınca kurulan SADAT’ın hedefinde, “uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı” üzere tanımlar yer alıyor.

Kurucu Tanrıverdi, Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nda yaklaşık 30 yıl vazife yaptı. Kara Harp Akademisi’nde eğitmen olarak derslere giren Tanrıverdi’nin öğrencilerinden biri de Savunma Bakanı Hulusi Akar idi. Tuğgeneralliğe yükselen Tanrıverdi, 28 Şubat periyodunda resmi olarak “kadrosuzluk” sebebi öne sürülerek emekli edildi. SADAT’ı kurmadan evvel Tanrıverdi, ABD’de askeri strateji alanından danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin işleyişi hakkında çalışmalar yürüttü.

Erdoğan’ın 1994’te İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığı sırasında Tanrıverdi İstanbul Maltepe’de Tugay Kumandanıydı. Bu sırada, ortak bir tanıdıkları vasıtasıyla tanışan Erdoğan ve Tanrıverdi’nin bağının vakit içinde dostluğa dönüştüğü sav ediliyor. Erdoğan’ın güvendiği bir isim olan Tanrıverdi, Ağustos 2016’da Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atanmıştı.

TANRIVERDİ’NİN 15 TEMMUZ CEVABI

Tanrıverdi’nin Aralık 2019’da İstanbul’da düzenlenen bir kongrede yaptığı konuşma büyük yansılara niye olmuştu.

Tanrıverdi’nin, “Mehdi’nin gelişine hazırlanmamız gerekiyor” halindeki açıklamasına gelen ağır yansıların akabinde, Ocak 2020’de hem başdanışmanlık tıpkı vakitte Güvenlik ve Dış Siyaset Konsey Üyeliği misyonlarından alındı. Danışmanlığa atanmadan evvel Tanrıverdi’nin SADAT örgütü ile 15 Temmuz darbe teşebbüsünü püskürtmede kıymetli rol oynadığını tez ediliyor. O geceye dair en kıymetli argümanlardan biri de SADAT’ın öncülüğünde sivillere epeyce sayıda ağır silah dağıtıldığı konusu. Ayrıyeten bu silahların şu an kimlerin elinde olduğunun bilinmediği argüman ediliyor.

Kelam konusu savları kesin lisanla reddeden Tanrıverdi ise “Sizce 10’dan az danışmanı olan bir şirket, darbe teşebbüsünün bastırılmasında rol oynamış olabilir mi?” diyerek SADAT’ın bu biçimde bir misyonunun olmadığını söylemişti.

SADAT’ın bu husustaki resmi açıklamaları ile hakkındaki tezler içinde farklılıklar kelam konusu. Kurumun internet sitesinde söz edildiği üzere SADAT’ın faaliyet alanı başta Türkiye ve Müslüman nüfusun yüksek olduğu ülkeler olarak gösteriliyor. Lakin SADAT’ın kurucusu Tanrıverdi, Ocak 2018’de Habertürk’ten Kübra Par’a verdiği röportajda, SADAT’ın Türkiye’de hiç bir faaliyeti olmadığını savunarak, “yine söylüyorum. SADAT, yurtarasında emniyet teşkilâtına, TSK’ya ve öbür hiç bir kuruma, örgüte yahut sivil şahsa danışmanlık ve eğitim hizmeti vermemektedir” dedi.

Birebir röportajda, Türkiye’nin dış siyasetlerine uygun olan ülkeler ile çalıştıklarının altını çizen Tanrıverdi, “Şu anda tek bir ülkede faaliyetimiz var. Hangisi olduğunu söylemeyelim zira onların da kendi mahremiyeti var” demişti.

LİBYA ARGÜMANLARI

Fransız İstihbarat Araştırma Merkezi isimli fikir kuruluşuna bakılırsa ise SADAT bugüne kadar en az 22 Müslüman ülkede askeri faaliyet yürüttü. Bilhassa Libya’da Hafter’e karşı savaşan güçlere dayanak verdiği tezleri öne sürüldü. Putin idaresine yakınlığıyla bilinen Federal Haber Ajansı da, Özgür Suriye Ordusu militanlarının SADAT grupları tarafınca Libya’ya gdolayıldüğü sav edilmişti.

TSK güçlerinin Libya’ya gitmesini sağlayacak tezkerenin Meclis’ten geçmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muhalif güç olarak bizim orada farklı takımlarımız olacak” açıklamasını yapmıştı.

PEKER’İN AÇIKLAMALARI İLE TEKRAR GÜNDEME GELDİ

2014’te ortaya çıkan MİT TIR’ları skandalına bir yenisi eklendi. Türkiye’den silahların, MİT tarafınca Suriye’de faaliyet gösteren silahlı radikal örgütlere yollandığı tezi hâlâ gündemde iken, Sedat Peker yeni bir iddiayı gündeme taşıdı. Peker 30 Mayıs’ta yayınladığı görüntüde, “MİT tırları yakalandığında arasındakilerin (silahların) Türkmenlere muhtaçlık için gittiğini düşünüyordum. Lakin bu silahların yollanması problemini TSK’nın ve MİT’in değil, SADAT’ın ortasındaki bir grubun organize etti. Kendi üzerinden gönderilen bu materyallerin Türkmenlere değil, El-Nusra’ya gönderildiğini…” dedi. SADAT’ın internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada Peker’in bu savları da yalanlandı.

AKŞENER ‘TOKAT VE KONYA’DA KAMP’ TEZİNİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener de, 2018’de ‘silahlı eğitim kampları’ndan kelam ederek, “Son periyotta üniformalar uzun namlulu silahlarla birtakım bireyler ortalıkta dolaşıyor. Bunlarla ilgili fazlaca değerli savlar var” diyen Akşener, “Örneğin Tokat ve Konya’da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu argümanlar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim periyodunda rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda ağır söylentiler var. Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın SADAT da başka yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve tedbir alınmasını istiyorum” demişti.

Bugüne kadar kelam konusu tezlere yönelik rastgele bir türel soruşturma açılmadı. Şirket hakkında son dokuz yılda meclise verilen soru önergelerine ise hükümet tarafınca cevap verilmedi. (HABER MERKEZİ)