Honda, yeni sürüş teknolojilerini tanıttı

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Elektrikli arabalara ilginin çok arttığı günümüzde, birfazlaca şirket kendi elektrikli arabalarını karşımıza çıkarıyor.

Bu arabalar, sahip oldukları yapay zeka teknolojileri ile şoförsüz olarak kendi kendini sürebilme yeteneğine sahip.

Tesla ve Google başta olmak üzere biroldukça şirket, otonom sürüş denilen şoförsüz teknolojiyi geliştirmek için dev yatırımlar yapıyor.

Honda, yeni sürüş teknolojilerini tanıttı

Honda, 2024 yılından başlayarak global çaptaki modellerinde sunacağı Sensing 360 ve Sensing Seçkine güvenlik paketleri kapsamında yeni gelişmiş şoför asistan teknolojilerini görücüye çıkardı.

Belli şartlar altında eller hür sürüş imkanı sağlayan bu sistem, arabanın direksiyonunu, gaz ve frenini denetim edebiliyor.

Ayrıca sistem kapsamındaki “Advanced Lane Change” işlevi da şoförün otomatik biçimde şerit değiştirmesine imkan sağlıyor.

Sürücünün her hareketi izlenecek

Honda’nın Acil Durum Şoför Dayanak sistemi ise rastgele bir niçinle hareket edemeyen yahut şuurunu kaybeden şoförlere yardım etmeye odaklanıyor.

Sistem, içerideki kamera sayesinde şoförün gözlerinin açık olup olmadığına ve başının ileriye dönük olup olmadığını denetim ediyor.

Tehlike algılandığında sistem otomatik olarak şerit ortalama moduna geçiyor ve şoföre görsel yahut işitsel ihtarlar göndermeye başlıyor.

Sürücünün kendine gelmemesi halinde araba, kornası ve ikaz ışıklarını devreye alıyor ve arabayı yavaşça durdurup yetkililere haber veriyor.

Honda Sensing 360 paketine gelecek yeni özellikler 2024’ten başlamak üzere global çaptaki tüm modellerde kademeli olarak uygulamaya alınmaya başlanacak.

Sensing Seçkine üzerinde yapılacak güncellemeler ise 2025 ve daha sonrasında devreye alınacak.