Haydarcan Kılıçdoğan cinayetinde 2 sanığa 15’er yıl mahpus

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Haydarcan Kılıçdoğan cinayetinde 2 sanığa 15’er yıl mahpus Ankara’da iki kız çocuğa yönelik tacizi engellemek isterken öldürülen Haydarcan Kılıçdoğan davasında karar duruşması görüldü. Tutuklu yargılanan sanıklar Mert T. ve Yunus S., 15’er yıl mahpus cezasına çarptırıldı.

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına 17 yaşındaki Mert T. ve 15 yaşındaki Yunus S. katılırken, taraf avukatları ve Kılıçdoğan’ın anne ve babası da salonda hazır bulundu. Son savunmalarını yapan sanıklardan Mert T., “Biz kızlarla tanışmak istedik, olay yerinden ayrılıp giderken maktul küfür ederek üzerimize geldi, arkadaşım Yunus’a saldırdı. Bu sırada ortamızda boğuşma yaşandı. Maktul küfür ederek bize saldırınca olay gerçekleşti. Yaptıklarımdan vicdan azabı duyuyorum. Çok pişmanım. Eğitim ömrüme devam etmek istiyorum. Adaletinize sığınıyorum” diye konuştu.

Yunus S. ise “Kızlarla tanışmak istemiştik. Olay yerinden ayrılırken maktül bize küfür ederek üzerimize yürüdü. olayda Mert’in elinde bıçak görmedim, bıçak görseydim kullanımına katiyen müsaade etmezdim” dedi.

Mahkeme heyeti, Mert T. ve Yunus S.’nin yaşlarının 15-18 yaş kümesinde bulunması niçiniyle 15’er yıl mahpus cezası ile cezalandırılmalarına karar verdi. Kararda takdir ve güzel hal indirimi yapılmadı ve sanıkların tutukluluğunun devamına hükmedildi.

‘BİR ÜST MAHKEMEYE MÜRACAAT EDECEĞİZ’

Duruşma daha sonrası DHA’ya konuşan Haydar Can Kılıçdoğan’ın babası Nurettin Kılıçdoğan, “Bizim çocuğumuz geri gelmeyecek; lakin bir çocuğumuz daha kaybolmasın, sanıklar bir diğerlerine daha ziyan veremesin diye bir çaba sürdürdük. Bu çabamız devam edecek. Haydar Can bize epey hoş bir anı bıraktı, onun için bu çabayı devam ettireceğiz” dedi.

Anne Songül Kılıçdoğan ise, “En yüksek cezayla cezalandırılmalarını istedik ancak yaşları küçük olduğundan kaynaklı bu cezayı aldılar. Bizim temennimiz hiç içeriden çıkmamalarıdır. Çocuğum toprak altında, hiç kabahati günahı yokken gitti. İnsanın canına kıymanın çocuğu büyüğü, küçüğü olmamalı diye düşünüyorum. Bir insanın canına kast ediyorlarsa en ağır cezayı almalılar. Daha yüksek cezalar almaları için bir üst mahkemeye müracaat edeceğiz” diye konuştu.

Ailenin avukatı Deniz Can Aydın da sanıkların ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpusa çarptırıldığını fakat suça sürüklenen çocuk oldukları için kanunda uygulanan indirimle cezanın 15 yıla indirildiğini belirterek, “Cezada bir takdir indirimi de uygulanmadı. Bizim beklentimiz ağırlaştırılmış müebbetin suça sürüklenen çocuklara uygulanan haliyle 18 yıldan 24 yıla kadar ceza almalarını bekliyorduk. Biz nitelikli insan öldürme konusunda ceza verilmesini istiyorduk ve bu tezin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde 31 Ekim 2021’de meydana gelen olayda D.G. ve A.T. isimli kız çocuklar, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.’nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine tıpkı parkta bulunan Haydar Can Kılıçdoğan’dan yardım istedi. Haydar Can, Mert T. ile Yunus S.’nin yanına giderek uyardı. Çıkan hengamede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Haydar Can Kılıçdoğan, kaldırıldığı hastanede ömrünü kaybetti. Olayın akabinde oto tamircide çalışan Mert T. ile Yunus S., yakalanırken mahkemece tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mert T. ve Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ hatasından Türk Ceza Kanunu’nun 31/3 unsuru mucibince yaşlarının 15 ile 18 içinde olması niçiniyle 12 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açtı. (HABER MERKEZİ)