Hastalığı azmi oldu: Fakülteyi birincilikle bitirdi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Hastalığı azmi oldu: Fakülteyi birincilikle bitirdi Kıkırdak ve kemik sorunları niçiniyle uzun soluklu tedavi sürecinde çocukluğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinin koridorlarında geçen Fatma Canan Çankaya, bu sırada Ankara Üniversitesi öğrencisi olmayı başına koydu. 4 yıl evvel çalışmasının karşılığını alan Çankaya, birinci tercihi olan Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşti. Muvaffakiyetini üniversite senelerında da devam ettiren Çankaya, en büyük hayallerinden birini gerçekleştirerek fakülteden birincilikle mezun oldu.

‘ANKARA FEN FAKÜLTESİ MEZUNU OLMAK AYRICALIKTIR’

Çankaya, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda düzenlenen mezuniyet merasiminde, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu’nun elinden diplomasını aldı. Rektör Ünüvar, 13 yıl evvel sıhhati için geldiği Ankara Üniversitesi’nden çalışkanlığı ve azmi yardımıyla birincilikle mezun olan Fatma Canan Çankaya’yı gönülden kutladığını, muvaffakiyetlerinin devamını dilediğini söz etti.

Genç mezunlara da seslenen Ünüvar, “Fen Fakültesi, insanların sağlıklı olması ismine fazlaca temel bir fakülte. Fen Fakültesi olmadan rastgele bir biçimde bir üniversite eğitiminin olması mümkün değil. Fen detaylarıne sahip olmadan yeterli bir tabip, uygun bir eczacı, güzel bir mühendis olunması mümkün değil. O yüzden pahalı hocalarım yalnızca Fen Fakültesi mezunlarını yetiştirmiyor, insanlığa hizmet eden bütün alanlardaki şahısları yetiştiriyor” dedi.

Mezunlara her vakit büyük düşünmeleri tavsiyesinde bulunan Rektör Ünüvar, şöyleki konuştu: “Bugün bir biyolog, aşı üretimiyle ilgili en kritik noktalarda çalışıyor. O yüzden ben fen fakültesinin 6 kısmından mezun olan her bir kardeşimin ‘hem Türkiye hem Türk insanı birebir vakitte insanlık için hayli büyük işler yapabilirim’ diye düşünmesini istiyorum. Diploma sizin için okulun bitişi olabilir, fakat ömrün ve insanlığa hizmetin başlangıcıdır. Onun için daima büyük düşünmelisiniz. esasen Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak da epey büyük düşünmeyi gerektirir.”

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Halıcıoğlu da fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ile birlikte tüm mezunları kutladığını belirterek, “80 yıllık tarihi ile akademik dünyada kıymetli bir yer sahibi olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

‘ÜNİVERSİTEYLE HASTALIK SÜRECİMDE TANIŞTIK’

Fakülte birincisi Fatma Canan Çankaya ise mezunlar ismine yaptığı konuşma ile merasime katılan herkesi duygulandırdı. Çankaya hislerini şöyleki paylaştı: “Belki çoğumuz hangi üniversiteye, hangi kısma gideceğine lise vakit içinderında karar verdi. Lakin benim için bu süreç fazlaca daha erken başladı. Ankara Üniversitesi ile 13 sene evvel hastanede tanıştım. Çocukluğumun geçtiği hastane koridorları ve uzun soluklu tedavi sürecim bu üniversiteyi ve kısmı seçmemde en büyük etken oldu. Üniversite tercih sonuçları belirtildiğı vakit tarifsiz bir memnunluk hayatıştım. Birinci tercihim olan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmına yerleşmiştim. Yerleşkeye birinci geldiğim vakit her tarafı gezmiştim ve bu biçimde kendime kelam vermiştim ‘bölümü birincilikle bitireceğim’ diye. Sözümü ziyadesiyle tutuyorum ve fakülteyi de birincilikle bitiriyorum.”

‘YÜRÜYEMEZ biçimde OLMA İHTİMALİNE KARŞI YILMADI’

Çankaya’nın tedavi sürecinde yaşadığı zorlukları anlatan Fen Fakültesi Araştırma vazifelisi Dr. Başar Karaca da fakülte hocalarının, kısım hocalarının ve ailesinin bu süreçte Çankaya’ya ağır dayanak sağladığını söylemiş oldu. Karaca, Çankaya’nın öğrencilik periyotlarında de ameliyatlar yaşadığını, buna karşın kendisinin ısrarı ve akademisyen olma mefkuresinin inancıyla ayakta kalıp başarılı olduğunu belirterek, “Son yılında 65 gün yatarak tedavisinde de derslerine ve imtihanlarına çalışıp girdi. Kalem tutamaz ve yürüyemez biçimde olma ihtimaline karşı yılmadı, fizik tedavi ile çabaladı” dedi. (Ajansbizim)