Hande Fırat’tan açıklama: Eşim, işlerinde bana gereksinim duymadı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Hande Fırat’tan açıklama: Eşim, işlerinde bana gereksinim duymadı Bir belgesel çekimi için Suriye’ye giden gazeteci Serdar Akinan’ın “İnanamayacağınız isimler Suriye’nin yağmalanmasında, fazlaca ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor… Bir bayan Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam” açıklamasından daha sonra ismi gündeme gelen Hürriyet ankara Temsilcisi Hande Fırat Twitter hesabından açıklama yaptı. Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar da açıklama yaparak Serdar Akinan’ın argümanlarını yalanladı.

Hande Fırat eşi Murat Özvardar’a ait olarak “Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana muhtaçlık duymadıysa, evlendikten daha sonra da muhtaçlık duymadı” sözünü kullandı.

Hande Fırat’ın paylaşımları şu biçimde:

– Bir meslektaşımın “Bir bayan Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya…” savı ile toplumsal medyada hakaret, yeni savlar, değişik suçlamalarla karşı karşıya kaldım. Bir de haklı olarak açıklama isteyen bir kesim var.

– Kelam konusu meslektaşımın bu iddiayı lisana getirmesinden daha sonra adım Emre Uslu tarafınca dolanıma sokuldu. “Hande Fırat 15 Temmuz mükafatını Suriye’de almış” sözüyle. Üzülerek takip ettiğim bu gelişmeler ışığında;

– 1997 yılından beri gazetecilik yapmaktayım. Öteki rastgele bir işim olmadı. İş insanı bir babanın kızıyım. Fransız kolejinde okudum. Maddi meşakkat çekmedim. Beni bilen bilir. Akçeli işlerle, tuhaf bağlarla beni yan yana getirme uğraşları sonuç vermez.

– Eşim bir iş insanıdır. Ailesinden beri gelen kapsamlı iş birikimiyle benimle evlenmedilk evvel de iş insanıydı, artık de iş insanı. Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana muhtaçlık duymadıysa, evlendikten daha sonra da gereksinim duymadı.

– Bu meslekte nasıl davranılması gerektiğini bilecek kadar uzun vakit geçirdiğimi düşünmekteyim. Her seferinde bir tez ya da suçlamayı getirip 15 Temmuz’a bağlayan çevrelere gelince… Kızgınlığınızı anlıyorum. Lakin oradan da bir şey çıkmaz.

– 15 Temmuz bir terör örgütünün darbe teşebbüsüydü. Ben de bir gazeteci olarak mesleğimin gereği üzere hareket ettim. Bugün olsa bir daha birebir biçimde hareket ederim.

– Buradan prim yapmaya kalkanlara da, bunu bir senaryo üzere yansıtmaya çalışan yarası olanlara da yalnızca şunu söylüyorum; “Gerçekleri değiştiremezsiniz. Benim hiç bir şeyden endişem yok.

MURAT ÖZVARDAR DA AÇIKLAMA YAPTI

Murat Özvardar da yaptığı açıklamada Serdar Akinan’ın tezlerini yalanladı:

– Serdar Akinan isimli şahıs katıldığı TV programında Suriye’nin Türkiye tarafınca yağmalandığını, fabrikaların sökülüp getirildiğini, insanlığa karşı cürüm işlendiğini, yağmalamadaki şirket sahibinin ise Ankara temsilcisi bir bayan gazetecinin eşi olduğunu tez etmiştir.

– Pahalı kamuoyu, Eşim Hande Fırat’ın Hürriyet Ankara Temsilcisi olması ve toplumsal medyada gaye gösterilmesi sebebi ile bu mesnetsiz savlara yanıt verme gereği duydum.

– Gönül rahatlığı ile söylemek isterim ki; bugüne kadar Suriye’den ya da öteki bir ülkeden bir fabrika ya da öbür bir bina tesis vb söküp Türkiye’ye ya da rastgele bir ülkeye taşımadım.

– ‘Eş üzerinden tanımlama yapmış olması da hem ahlaksızlık birebir vakitte operasyon gazeteciliği’
Bu meczup saçması sav kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir.

– Serdar Akinan’ın hayal eseri tezlerine bölgedeki Türkiye düşmanı çevrelerin kaynaklık ettiği nihaidir. Bu saçma argümanları lisana getirirken hangi iş adamından bahsetmiş olduğuni mertçe söylemek yerine “eş” üzerinden tanımlama yapmış olması da hem ahlaksızlık tıpkı vakitte operasyon gazeteciliğidir. Türkiye düşmanlarının Hande Fırat’a olan kin ve nefreti kamuoyunun malumudur.

– 10 Yıldır dünya Suriye’deki katliamlara seyirci kalırken, bölgedeki hastaneler okullar bile bombalanmışken, Suriyeli mazlumlara elini uzatan ve orada inançlı ömür alanları oluşturan tek ülke olan Türkiye’yi yağmacılıkla suçlayan ve absürt argümanını renklendirmek için iftira atmaktan çekinmeyen bu şahısla yargı önünde hesaplaşacak olmakla birlikte müfteriyi evvela siz kıymetli kamuoyunun vicdanına havale ediyorum. Hürmetlerimle. (HABER MERKEZİ)