Halk TV saldırganları: Mağdur edildik

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Halk TV saldırganları: Mağdur edildik Halk TV’de, moderatörlüğünü Gökmen Karadağ’ın yaptığı ve orman yangınları ile ilgili olarak Muğla İçmeler’den canlı yayınlanan programa saldıran şüpheliler, sözlerinde kendilerinin mağdur olduğunu argüman etti.

Şüpheliler, “Olay akşamı cep telefonundan programı izlerken devleti suçlayıcı halde palavra söylenmesi üzerine reaksiyonla yayının yapıldığı bölgeye gittikleri ve sözcü seçerek programa katılmak istedikleri” formunda ortak söz verdi. Buna karşılık, saldırganların, izlediklerini tez ettikleri programdaki isimleri tanımamaları da dikkat çekti.

T24’te yer alan habere bakılırsa cam şişeyi kırarak yayın takımına saldıran Mert Topaloğlu, sözünde, “Dostane bir biçimde elini omzuna koyduğumda kim olduğunu bilmediğim bir şahıs bana yumruk attı. Yumruğun tesiri ile yere düştüm. Diğer bir şahıs da yerdeyken bana tekme attı. Canımı korumak maksadıyla çöpün yanına gidip cam şişe aldım.

Şişeyi kimseye vurmadım. Argüman ettikleri üzere duvara vurarak şişeyi kırmaya çalışmadım. Şişeyi kendileri elimden aldılar. Tersine darp edildim. Düşmenin tesiri ile bileğimde çatlak oluştuğundan asıl mağdur benim. Beni darp eden bireyleri tahrik eden ve yönlendirenler programda yayın yapan bireylerdi.

Suçlamaları kabul etmiyorum. Bana vuranlar ve vurması için tahrik eden, programda konuk olan ve yayın yapan isimlerini tam olarak bilmediğim bireylerden şikayetçiyim” dedi. Tabir verdikten daha sonra Topaloğlu üzere özgür kalan öteki isimler de Halk TV çalışanlarından şikayetçi oldu. Yapılan ölçümlerde, iki ismin alkollü olduğu tespit edildi.

Yayını engellemek isteyen isimlerden Bilal Topaloğlu, tabirinde şunları söylemiş oldu:

“Doğma büyüme Marmarisliyim, Reklamcıyım. Marmaris’teki yangında, yangın söndürme çalışmalarında arkadaşlarımla birlikte etkin rol aldım. 5 Ağustos günü arkadaşlarım Mert Topaloğlu, Sertan Aziz, Fatih Çoban ve Şeyhmus Urebe ile Datça kavşağında bulunan toplanma noktasında birlikte vakit geçiriyorduk. Bu sırada telefon üzerinden Halk TV’de yayınlanan programı izliyorduk.

Programda, ‘polisler, itfaiye, jandarma, devlet çalışmıyor. Yangının büyümesine bunlar niye oldu’ usulünde konuşmalar geçiyordu. Biz de yangında etkin nazaranv aldığımız, kolluk kuvvetlerinin ve devletin yardımcı olduğunu bildiğimiz için, televizyonda konuşanların palavra beyanda bulunmalarından dolayı daima birlikte İçmeler bölgesine geçtik. Programın canlı yayında devam ediyor olduğunu gördük. Ortamızda konuştuk ve Sertan Yüce’yi konuşmacı olarak seçtik. Yayına katılmak ve bildiklerimizi anlatmak istediğimizi lisana getirdik. Ama orada moderatörlük yapan erkek şahıs yayına katılamayacağımızı söylemiş oldu. Biz de yayında yanlış ithamlarda bulunduklarını söylemiş olduk.

Beyaz tişörtlü, dövmeli şahıs bizi oradan çıkartmaya çalıştı. Mert Topaloğlu’nun üzerine yürümek suretiyle saldırmaya ve hengame çıkartmaya çalıştı. Bir arbede yaşandı. Birinci vuran şahıs beyaz tişörtlü şahıstır. Mert, aldığı darbeden dolayı yere düştü. Ben Mert’i kaldırmak istediğim sırada darp edildim.

Beni kimin darp ettiğini bilmiyorum. Ortam kalabalık olduğu için tehdit ve hakaretler daima duyuluyordu. Ben kimseyi darp etmedim. Tehdit ve hakarette bulunmadım. Halk TV’de yayın yapanlardan davacı ve şikayetçiyim.”

Yayını engellemek isteyen isimlerden olan ve eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’la fotoğraf çektirmiş olduğu ortaya çıkan Sertan Ulu ile Şeymus Urebe, Fatih Çoban da neredeyse birebir aynı sözleri yenidenlayarak Halk TV çalışanlarından şikayetçi oldu. Bütün isimler doğma büyüme Marmarisli olduklarını söylemiş oldu.

Yayın takımına şişeyle saldırdığı belirtilen Mert Topaloğlu da birebir biçimde söz verdi. Topaloğlu, başka isimlerden farklı olarak şunları kaydetti:

‘CANINI KORUMAK’ İSTEMİŞ

“Beyaz tişörtlü şahıs bizi oradan çıkarmak için gerginlik oluşturdu. Ortamı yatıştırmak emeliyle bu şahsı çağırıp konuşmak istedim. Dostça bir biçimde elini omzuna koyduğumda kim olduğunu bilmediğim bir şahıs bana yumruk attı. Yumruğun tesiri ile yere düştüm. Diğer bir şahıs da yerdeyken bana tekme attı.

Canımı korumak hedefiyle çöpün yanına gidip cam şişe aldım. Şişeyi kimseye vurmadım. Argüman ettikleri üzere duvara vurarak şişeyi kırmaya çalışmadım. Şişeyi kendileri elimden aldılar. Tersine darp edildim. Düşmenin tesiri ile bileğimde çatlak oluştuğundan asıl mağdur benim. Beni darp eden bireyleri tahrik eden ve yönlendirenler programda yayın yapan şahıslardı.

Suçlamaları kabul etmiyorum. Bana vuranlar ve vurması için tahrik eden, programda konuk olan ve yayın yapan isimlerini tam olarak bilmediğim bireylerden şikayetçiyim.”

‘KATILAMIYORSAM YAYIN YAPTIRMAM’

Halk TV çalışanı Yavuz Dönmez ise şunları anlattı:

“Yayının son saatlerinde etrafta bulunan şahıslar içerisinden, ‘yalan söylüyorsunuz, s… sizin haberciliğinizi’ biçiminde telaffuzlar duyduk. Bunları kimin dediğini tespit edemedik. 00.30 sıralarında ise 5-6 kişilik bir küme gelerek, yayına katılmak istedi.

Biz yayına orta vererek, yordamına uygun formda yayına katılamayacaklarını söylemiş olduk. İletilerini not alabileceğimizi, canlı yayında söyleyebileceğimizi ilettik. Fakat bunu kabul etmediler. Sertan Aziz isimli şahıs, program sunucusu Gökmen Karadağ’a hitaben, ‘Ben yayına katılamıyorsam size de bu yayını yaptırmam’ dedi. Bu şahsı sakinleştirip uzaklaştırmak isterken, Mert Topaloğlu isimli şahıs beni yanına çağırdı. Gidip ne olduğunu sorduğumda, ‘Senin ananı s…’ diyerek beni itti.

Beni itmeye devam ettiği için, kendimden uzak tutmak gayesiyle şahsı ellerimle durdurdum ve geriye ittim. Şahıs oradan uzaklaşıp yakınlarda bulunan çöp kutusundan bir şişe alarak bunu atmaya çalıştı. Ben kendimi saklayınca şişeyi atamadı. Yayına pürüz olanlardan ve hakarette bulunan Mert Topaloğlu’ndan şikayetçiyim.”

ALKOLLÜ ÇIKTILAR

Yapılan ölçümlerde, yayını engellemek isteyen isimlerden Sertan Yüce’nin 0,68 promil, Mert Topaloğlu’nun da 0,54 promil alkollü oldukları belirlendi.

SUÇLAMA: TAAMMÜDEN YARALAMA

Sorgu tutanaklarında, şüpheliler hakkındaki cürüm isnadının, “kasten yaralama” olarak geçtiği görüldü. Yayını durdurmaya yönelik hareketlerle ilgili ayrıyeten bir cürüm isnadı tutanakta yer almadı. Lakin savcılık, bunu daha sonraki kademede da değerlendirebilecek.

Olay yeri tutanağında da ismi geçenlerin yayına katılmak istedikleri, mümkün olmadığını anlayınca arbede çıkardıkları, Mert Topaloğlu’nun şişeyle hücuma geçtiği lakin şişenin kimseye isabet etmediği açıklandı.