Güneş gücü ile çalışan Lightyear 0 seri üretime girdi

semihkara24

New member
14 Haz 2021
479
0
1
Günümüzde içten yanmalı araba devranı yavaş yavaş kapanıyor ve elektrikli araçlara geçiş hızlanıyor. Öte yandan birtakım markalar, çeşitli araç konseptleriyle karşımıza çıkıyor.

Avrupa merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, dünyanın birinci üretime hazır güneş güçlü arabası Lightyear 0’ı haziran ayında tanıtmıştı.

Lightyear 0 özellikleri

Söz konusu model için 6 yıldır çalışmalarını sürdüren şirkete bakılırsa, 60 kWh’lık bir pil paketi ve 4,8 metrekare büyüklüğünde güneş panellerine sahip olan Lightyear 0, bağımsız olarak denetim edilen dört adet tekerlek motoru ile 174 beygir güç, 1.720 nm tork üretebilecek ve en yüksek 160 KM seyir suratı sunacak.

aynı vakitte 0-100KM’ye hızlanması 10 saniyenin biraz altında olan ve toplam 625 km menzil sunan yeni araba, güneş panellerinden günde azamî 70 km menzil kazanabilecek.

Şarj etmeden 7 ay kullanılabilecek

Ortalama bir kullanıma geçildiğinde ise yeni arabanın havanın açık olduğu günlerde yaklaşık olarak 35 km kazanabileceğini söyleyen Lightyear, arabanın Hollanda üzere iklimlerde iki ay, İspanya yahut Portekiz’de yedi ay boyunca şarj etmeden kent içi kullanılabileceğini sav ediyor.

Seri üretim başladı

Avrupa merkezli elektrikli araç üreticisi Lightyear, dünyanın birinci üretime hazır güneş güçlü arabası Lightyear 0’ı seri üretime soktu.

İlk etapta haftada yalnızca bir elektrikli araç üretilecek. 2023 yılının birinci çeyreğinden itibaren üretim kademeli olarak artarak haftada beşe çıkacak.

Lightyear 0 fiyatı

Şirketin resmi web sitesinde ön siparişe açılan Lightyear 0, 250 bin euroluk çok yüksek bir fiyat etiketiyle satışa çıkıyor. Şirket, şu ana kadar 150 ön sipariş toplamayı başardı.