Geleceğin uçak mühendisleri bu okuldan çıkıyor

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
Geleceğin uçak mühendisleri bu okuldan çıkıyor Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilere, havacılığın kritik kollarından olan uçak gövde-motor ve aviyonik kısımlarında bilgisayarlı makine imalatı, endüstriyel bakım-onarım, elektrik tesisatları, robotik kodlama, web programcılığı ve yazılım eğitimleri veriyor. Bölümün geleceği ve bağımsız savunma sanayiinin inşası için kıymetli yer tutan TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde havacılık alanında geleceğin teknisyen ve mühendisleri yetiştiriliyor. TUSAŞ’ın akreditasyonu ve Erasmus projeleri kapsamında yurt dışı staj imkanı sunulan öğrenciler, 20 gün süren programda Avrupa’daki merkezlerde uçak bakım eğitimi alabiliyor. Başarılı olan öğrencilere sonrasındasında TUSAŞ’ta işe başlama fırsatı sağlanıyor.

Öğrencilere yurt dışı staj, pansiyon, burs imkanı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil başta olmak üzere mühendis ve yöneticilerinin de eğitim takviyesi verdiği okulda, genç mühendis ve teknisyen adaylarına mesleksel deneyimlerini aktarmak için öğrencilerle sık sık bir ortaya geliniyor. Öğrencilere yurt dışı staj, pansiyon, burs üzere imkanlar sunuluyor ve yabancı lisan yüklü eğitim veriliyor.
TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, günümüz teknolojilerini yeni jenerasyon uygulamalarla birleştiriyor. Yenilikçi teknolojilerin entegre edildiği okulda karekod uygulaması yardımıyla öğrenciler cep telefonlarından parçayı üç boyutlu olarak okul dışındaki bir ortamda görüntüleyerek ders çalışma imkanı buluyor. Robotik Kodlama Atölyesi’nde öğretmenler öncülüğünde öğrencilere kodlama ve robotik tasarım hususlarında eğitim imkanı sunuluyor. TEKNOFEST, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansı Projeleri kapsamında çalışmalar gerçekleştiren TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafınca sağlanan çevrimiçi yabancı lisan kurslarına da katılma imkanı buluyor.

“İleride kendimi bu tarafta geliştirerek ülkem ismine birfazlaca projede çalışmak istiyorum”

Okulda aldıkları eğitimden epey mutlu olduklarını belirten 10’uncu sınıf öğrencilerinden Yasin Çetmeli, “Şu an İHA atölyesinde bulunuyoruz. Burada gördüğünüz üzere sabit kanat İHA üzerine çalışıyoruz. hem de döner kanat İHA’lar üzerine de çalışmalarımız var. bu türlü kendimizi geliştiriyoruz ve ülkemize katkıda bulunmak istiyoruz. Devletimizin bize sağladığı imkanlardan da sonuna kadar yararlanıyoruz. İleride de kendimi bu tarafta geliştirerek ülkem ismine biroldukça projede çalışmak istiyorum” halinde konuştu.

“Okulumuz gerek öğretmenler gerekse atölyeler açısından tam donanımlı bir okul”

Yaz stajı kapsamında TUSAŞ tarafınca geliştirilen yerli genel amaç helikopteri Gökbey’in imalat sürecinde çalıştığını belirten 12’nci sınıf öğrencisi Ömer Yusuf Doğan, “Okulumuz gerek öğretmenler gerekse atölyeler açısından tam donanımlı bir okul. Ayrıyeten okulumuzun TUSAŞ ile olan protokolü çerçevesinde stajlarımızı TUSAŞ’ta görüyoruz. Ben de 25 günlük yaz stajımı 410 genel amaç helikopterinin alt montajında tamamladım. Çok verimli bir staj periyoduydu. Periyot içerisinde ise bir daha protokol dahilinde haftada bir gün meslek derslerimizi TUSAŞ’ta görüyoruz. Artık ise B-10’da Airbus yan panel üretiminde nazaranvliyim. TUSAŞ’ta staj yapmanın ne kadar değerli bir şey olduğunu anladım. İnşallah ileride kendimi geliştirip TUSAŞ’ta yeni projelerde yer alıp vatana ve millete iyi bir işte bulunur ve katkı sağlarız” diye konuştu.

“Şu an okulumuz pansiyonunda kalan 26 farklı vilayetten öğrencimiz mevcut”

Okula gelen öğrencilerin Ulusal Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen LGS imtihanı ile alındığını belirten Okul Müdürü Kadir Yaman, “Okulumuz Liselere Geçiş Sınavı’na göre öğrenci almaktadır. Okulumuz Türkiye’nin her yerinden öğrencilerimiz başvurabilir. Şu an okulumuz pansiyonunda kalan 26 farklı vilayetten öğrencimiz mevcut. Bu öğrencilerimizin en düşük muvaffakiyet ortalaması yüzdelik dilimde yüzde 15’tir. Bu yüzde 15’lik dilimi yüzde 5’e düşürmek için çalışmalarımız devam ediyor gayemiz de budur” dedi.

“Okulumuz öğrencileri TUSAŞ’ta staj çalışmaları yapmakta ve bunun yanında başarılı öğrencilerimize de burs verilmektedir”
Okulda tahsil bakılırsan öğrencilerin muahedeler kapsamında TUSAŞ’ta staj imkanına da ulaştığını belirten Okul Müdürü Yaman, “Mesleki Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii içinde imzalanan protokol gereği okulumuz öğrencileri TUSAŞ’ta staj çalışmaları yapmakta ve bunun yanında başarılı öğrencilerimize de burs verilmektedir. Ayrıyeten mezun öğrencilerimizin belirli bir kısmı istihdam edilmektedir. Bunlar da TUSAŞ’ta gerçekleştirilen imtihanlarda başarılı olan öğrencilerdir” açıklamasında bulundu.

“Okulumuzun uçak bakım alanı ve öbür atölyelerindeki makine parkı epey kuvvetli”

Okulun imkanlarının epeyce geniş olduğuna dikkat çeken Yaman, “Okulumuzun uçak bakım alanı ve başka atölyelerindeki makine parkı fazlaca kuvvetlidür. Birfazlaca okulda olmayan makine parkı burada vardır. Öğrencilerimiz uçak motorları ve şahsen çalışan uçaklar üzerinde eğitimlerine devam etmektedirler. Bunun yanında hazırlamış olduğumuz proje kapsamında; yazılım atölyesi, robotik kodlama atölyesi ve İHA tasarım atölyelerinde çalışıyorlar. Öğrencilerimiz buralardaki aldıkları eğitimler ile olağan aldıkları eğitimlerin üzerine kakı sağlayarak, aranan elemanlar olma yolunda ilerlemekte” tabirlerini kullandı.

“Okulun giriş kapısından itibaren bir F-4 uçağı öğrencilerimizi karşılıyor”

TUSAŞ Şehit Hakan Gülşen Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tahsil bakılırsan öğrencilerin staj ve burs imkanına da kavuştuklarına dikkat çeken Yaman, “Okulun giriş kapısından itibaren bir F-4 uçağı öğrencilerimizi karşılıyor. Bu öğrencilerimiz ilerleyerek uçak bakım atölyesine geldiklerinde çalışan bir uçak, bunun yanında da F-4 uçağının motoru ve deney setleri ile karşılaşıyorlar. Bundan dolayı da okula başlar başlamaz kendilerini TUSAŞ’ın bir bireyi olarak görmeye başlamaktadırlar. Geleceğini göklerde arayan, havacılık ve uzay sanayiine gönül vermiş tüm gençlerimizi okulumuza bekliyoruz” biçiminde konuştu.