Fincancı: Bu soruşturma topluma gözdağı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Fincancı: Bu soruşturma topluma gözdağı Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan soruşturmaya dair konuştu. TSK’nin kimyasal silah kullandığına dair tezleri değerlendirdiği yayını hatırlatan Korur Fincancı, “Sorumsuz bir habercilik yapıldı” dedi. Fincancı, bu soruşturmanın topluma gözdağı vermek maksadıyla başlatıldığını söylemiş oldu.

‘HABER HAKİKAT YANSITILMADI’

bianet’ten Ruken Tuncel’e konuşan Korur Fincancı şunları söz etti:

“Haberin veriliş biçimine eleştirim var; sorumsuz bir habercilik yapıldı. Yayınlanan manzaralarda, kasılmaları ve istemsiz hareketleri olan beşerler görülüyor ve kimyasal silah kullanıldığı tez ediliyor. Ben, katıldığım yayında bu istemsiz hareketlerin hudut sistemini tutan bir kimyasalın tesiriyle olabileceğini belirttim ve bir kimyasal kullanıldığı savı var ise da bununla ilgili tesirli bir soruşturma yapılması gerektiğini tabir ettim.

Ölüm meydana gelmişse; Minnesota Protokolü’ne göre tıbbi bir araştırma yapılması gerektiğini, bağımsız kurumlar tarafınca da bir soruşturma yapılmasının mecburilik olduğunu zira bunun Cenevre Mukavelesi kapsamında savaş kabahati olarak değerlendirildiğini söylemiş oldum. Lakin haber, benim bu olayı kanıtladığım halinde yansıtılmış, yani pek gerçek yansıtılmadı.”

‘TOPLUMA GÖZDAĞI MANASINA GELİYOR’

Hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” savıyla soruşturma başlatılan TTB Lideri, soruşturmanın argümanlara karşı başlatılması gerektiğini söylemiş oldu. Korur Fincancı, kendisine açılan soruşturmanın ‘suçu gizlemeye’ yönelik bir izlenim uyandırdığına dikkat çekti ve susturmaya yönelik bir teşebbüs olduğunu tabir etti. “Bu soruşturma topluma bir gözdağı manasına geliyor. Bu da Türkiye ismine büyük talihsizlik” diyen Korur Fincancı, insan hakları savunucularının daima kriminalize edildiğini kaydetti.

Ne olmuştu?

TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı, Medya Haber’de katıldığı bir programda TSK’nin Irak Kürdistan Bölgesi’nde yürüttüğü askeri operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı tezlerini değerlendirmişti. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli ve iktidara yakın biroldukça basın kuruluşu Korur Fincancı’yı maksat göstererek TTB’nin kapatılmasını istemişti. (HABER MERKEZİ)