Eski eşi tarafınca 5 kurşunla vurulan His Şeker: Adalet istiyorum

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Eski eşi tarafınca 5 kurşunla vurulan His Şeker: Adalet istiyorum İstanbul’da yaşayan 33 yaşındaki His Şeker, 13 yıl evli kaldığı Kamil Ö. ile geçtiğimiz yılın kasım ayında boşandı. Mahkeme, çiftin 10 yaşındaki çocuğu için ortak velayet sonucu verdi. Eğitimine babasının yanında devam eden kızını görmek için 10 Temmuz cumartesi sabahı eski eşinin konutuna giden His Şeker, beş kurşunla vuruldu.

“Kızımı almaya gittiğimde bahçeden içeri girmek istemedim. O anda meskende bulunan arkadaşı ‘Gir His bir şey yapmayacak, korkmanı gerektirecek bir şey yok’ dedi, ona istinaden girdim. Kızımın valizini getirdiler. O sırada kızım meskenin kapısından çıkarken en evvel silahı ona doğrulttu. ‘Annenin yanına inmeyeceksin’ dedi. daha sonra silahı bana çevirip ateş etmeye başladı. 6 el kurşun sıktı, 5’i bedenime denk geldi. 5 el kurşun… Beni öldürmek için sıktı lakin Allah evladıma bağışladı. Yaşamam bir mucizeydi.”

10 gün boyunca ağır bakımda ömür uğraşı veren Şeker’in kalça kemikleri kırıldı ve bağırsaklarının yüzde 80’i alındı. Şu anda yaşamsal gereksinimlerini annesinin sayesinde gideren Şeker, ömür uzunluğu yatağa bağlı kalma riskiyle karşı karşıya: “Ayağa kalkmam yasak, sakat kalma ihtimalim var. Üreme organlarımı hissetmiyorum. Adet olmuyorum.”

33 yaşındaki His Şeker, 5 kurşunun bedeninde yarattığı tahribatla hayatını sürdürmek zorunda bırakıldı.

‘KIZIMLA TEHDİT EDİYORDU’

senelerca kelamlı şiddete maruz kaldığını söyleyen Şeker, boşanmak isteyince kızıyla tehdit edildiğini söylüyor. “Daha evvel de iki kere boşanma noktasına geldik. Bir defa de boğazımı sıktı. ‘Kızını gdolayıp diğerine veririm görmezsin ben de görmem, ailene ziyan veririm, seni yaşatmam’ diye tehditler savuruyordu.”

Yaşananlardan daha sonra hem kendisinin birebir vakitte kızının psikolojisinin bozulduğunu belirtiyor. “Çok korkuyor. Tek başına ne tuvalete gidebiliyor ne banyoya girebiiyor. Kapı çaldığında ‘Anneanne kim o demeden açma’ diyor. Kapı çarpsa ‘Anne o ses neydi?’ diye soruyor. ‘Babam çıktıysa bizi bulur mu? Sana bir daha bir şey yapar mı?’ kaygısı ortasında.”

Yaşadığı acının her gün tekrar ettiğini söz eden His Şeker’in en büyük korkusu, kendisini öldürmeye teşebbüs eden Kazım Ö.’nün salıverilmesi. “Avukatları tutuksuz yargılanmasını istemiş ancak red karşılığı gelmiş. İçeride olduğunu bilmeme karşın şu anda bile içim rahat değil.”

‘AVUKAT TUTACAK MADDİ İMKANIM YOK’

Akından daha sonra ayağa kalkamayan His Şeker, şu anda çalışamıyor. Avukat tutacak maddi imkanının olmadığını söylüyor ve kendisine hukuksal takviye verilmesini istiyor. “Karşı taraf 3 tane avukat tutmuş, bunun eforunu kesinlikle verecekler o denli ya da bu biçimde onu dışarıya çıkaracaklar diye düşünüyorum ben. Bunun örneklerini gördük, müebbet mahpus alıp 3-4 ay yatıp çıkıyorlar. Adalete inancım kalmadı.”

Kazım Ö. ile hiç bir biçimde yüz yüze gelmek istemeyen His Şeker, mahkemede bile karşılaşmaktan korktuğunu söylüyor: “Yanında ne kadar jandarma, polis de olsa insanın ortasında bir kaygı oluyor. Şu geliyor direkt aklınıza ‘Acaba yarım bıraktığı işi orada yapar mı? Ya da dışarıya çıktığında tamamlar mı?”

Şeker, bayana şiddet ve bayan cinayetleri davalarında caydırıcı cezaların verilmesini istiyor: “Sadece kendim için değil, tüm bayanlar için söylüyorum bunu. Ben artık bayana şiddet ve cinayet olmasın, kimse gerisinde gözü yaşlı evlat bırakmasın istiyorum. Bizler de canız ve bir annenin evladıyız. Bizler de kız çocuğu yetiştiriyoruz, korkarak büyütüyoruz. Bunlar artık hak ettiği cezayı alsın. Caydırıcı cezalar verilsin ki bunlar olmasın.”

BİANET’in bayan cinayetleri ve erkek şiddeti çetelesine nazaran 2020 yılında en az 284 bayan ve 26 çocuk öldürüldü. En az 792 bayan şiddete maruz kaldı ve yaralandı.