Eric Adams bir muhabirin “yaz vücuduna” övgüde bulundu.

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,132
0
0
Eric Adams bir muhabirin “yaz vücuduna” övgüde bulundu.
Geçtiğimiz günlerde genç bir gazeteci Belediye Başkanı Eric Adams'a Filistin yanlısı gösterilerle ilgili bir soru sormak istediğinde Bay Adams diyaloğu alışılmadık bir yöne götürdü.

Belediye başkanı Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Spor yapıyor gibi görünüyorsun dostum” dedi. “Yaz vücuduna sahipsin.”

Belediye Binasında yanında oturan belediye başkanının en iyi kadın danışmanlarından biri inanamayarak başını salladı. Başka bir belediye başkan yardımcısı aşağıya baktı ve gözlerini kapattı.

Bu yorum Bay Adams için alışılmadık bir durum değildi. Profesyonel etkinliklerde sık sık insanların görünüşleri veya kıyafetleri hakkında yorumlar yapıyor ve herkes adil bir oyun oynuyor: muhabirler, seçmenler ve hatta hükümet üyeleri.

Kabinedeki üst düzey üyelerden çoğunun kadın olduğundan gururla bahsederken, aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabılarla öne çıktıklarını ve imza niteliğindeki kırmızı tabanlı Louboutin ayakkabılarından söz ettiğini belirtiyor.

“Bunlar doldurulması gereken büyük ayakkabılar, ancak kırmızı eşofmanlı bu iki bayan kendilerine ait bir çift ayakkabı getirecek” dedi.

Bay Adams geçen yaz şehrin açık havada yemek programını övdüğünde, bir yan fayda önerdi.

“Arabayla geçerken bir yerlerde kendini güzelleştiren birini görebilirsin” dedi. “Park edip buraya gelip numaranızı vermek isteyebilirsiniz.”

Belediye Başkanı Adams, görünüşte uygunsuz yorumları nedeniyle eleştirilen tek seçilmiş yetkili değil. Başkan Biden insanların görünüşlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Eski Başkan Donald J. Trump sık sık insanların dış görünüşleriyle dalga geçiyor ve cinsel tacizde bulunan yazar E. Jean Carroll'a karşı açılan hukuk davasında suçlu bulundu.

Adalet Bakanlığı, eski Vali Andrew M. Cuomo'nun kadın çalışanları “cinsel açıdan düşmanca bir çalışma ortamına maruz bıraktığını”, istenmeyen yorumlarda bulunduğunu ve bazı çalışanları görünüşlerine göre kayırdığını tespit etti.

Demokrat Adams, 1993 yılında polis memuruyken bir kadın meslektaşına cinsel tacizde bulunduğu için bir davada suçlanmıştı.

Belediye başkan yardımcısı ve Bay Adams'ın baş sözcüsü Fabien Levy, belediye başkanının “asla kimseyi kasıtlı olarak utandırmayacağını” söyledi. O, New Yorklularla herhangi bir normal New Yorklunun birbiriyle konuştuğu gibi konuşan, sıcak ve ilgi çekici bir insan.”

Herkes aynı fikirde değil. Richmond Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde hukuk profesörü ve New York Şehri İnsan Hakları Komisyonu eski komiser yardımcısı Marissa Jackson Sow, belediye başkanının yorumlarının şehrin cinsel taciz politikasını ihlal ettiğini söyledi. Şehir çalışanları, düşmanca bir çalışma ortamı yaratmaktan kaçınmak için eğitiliyor.

“Birinin vücut tipine ve görünümüne dikkat etmek, kişinin işyerinde kendisini rahatsız hissetmesine neden olabilir” dedi. “Şaka olup olmaması önemli değil; bunun niyetle alakası yok. Bu etkiyle ilgili.

Bayan Jackson Sow, kişinin kişisel olarak rahatsız olup olmamasının veya aynı cinsiyetten olmasının önemli olmadığını ve bu davranışa tanık olan diğer kişilerin de benzer yorumlar alma konusunda endişe duyabileceğini söyledi. Aynı zamanda, başkalarına benzer yorumlar yapma cesaretine sahip olabilecek şehir çalışanlarına da yanlış mesaj gönderdiğini söyledi.

Albany'de cinsel tacizle mücadele eden bir grubun kurucu ortağı Erica Vladimer, belediye başkanının yorumlarının “saçma ve gereksiz” olduğunu ve “insanların işlerini yapmasını zorlaştırdığını” söyledi.

Adams'ın Fox News'te üniversite stajyeri olan genç muhabir Pete Cuddihy'yi programa çıkması için seçmesi ilk kez değildi. Mart ayında düzenlediği basın toplantısında Cuddihy, Adams'a şehirdeki konut krizini sordu.

Bay Adams, kendisinin de bir kazak giyebileceğini söylemeden önce, “Bu balıkçı kazağını seviyorum; insanlar artık balıkçı yaka giymiyor” dedi.

Bir Fox News sözcüsü, Bay Cuddihy'den şöyle bir açıklama gönderdi: “Bana yönelik yorumlarını nazik buldum ve beni rahatsız etmedi.”

Belediye başkanının insanların görünümüyle ilgili yorumlarından bazıları onun sağlığa, beslenmeye ve kendi fiziğine olan tutkusundan kaynaklanıyor olabilir. Sık sık kaslı orta kısmına dikkat çekiyor ve şunu söylemekten hoşlanıyor: “Benim altılı paketim yok, bir vücudum var.” Vücudum tonlandı.

Ancak gözlemleri başkalarına odaklanırsa, dışsal utanç faktörü artabilir.

Gelecek yıl belediye başkanlığına aday olabilecek Queens senatörü Jessica Ramos, profesyonel bir üslup belirlemenin belediye başkanının görevi olduğunu söyledi.

“Her belediye başkanı, bir kişinin bedeni hakkında uygunsuz yorum yapmanın kesin bir davranış olmadığını bilmelidir” dedi. “Saldırgan, dikkat dağıtıcı, modası geçmiş ve gereksiz.”

Şehrin cinsel taciz eğitiminde, bir giyim mağazası müdürünün bir çalışana “Vücudunuz bu elbiseyle harika görünüyor!” dediği bir örnek veriliyor. Eğitim, bu yorumu cinsel taciz olarak sınıflandırıyor.

Yakın tarih, belediye başkanının davranışında herhangi bir değişiklik belirtisi göstermediğini gösteriyor. Ocak ayında Bronx'taki bir belediye binasında bir kadın ayağa kalkıp Bay Adams'a akıl sağlığı hizmetleri hakkında bir soru sordu. Belediye başkanı ona nasıl olduğunu sorduğunda, “İyiyim, teşekkür ederim” diye yanıt verdi.

Bay Adams flört etme fırsatını değerlendirdi: “Nasıl göründüğünüzü söylemedim.”

Kadın güldü ve cevap verdi: “O halde kendine dikkat etsen iyi olur. Dikkatli ol!”