Epilepsi hakkında

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
705
0
0
Epilepsi hakkında Halk içinde “Sara Hastalığı” olarakta bilinen epilepsi, bedenimizin çalışmasını sağlayacak elektrik sinyallerini veren beyin hücrelerinin ani ve kısa müddetli nörolojik bozukluk yaşaması kararı ortaya çıkan bir hastalıktır. Epilepsi rahatsızlığı tedavi edilebilir ve denetim altına alınabilir rahatsızlıktır.

Epilepsi nöbetleri fazlaca çeşitlilik gösterir. Bayılma titreme üzere epilepsi nöbetlerinin yanı sıra birtakım durumlarda hasta bile belirtileri hissetmeyebilir. Bu durumda teşhisi zorlaştırır. Epilepsi bulaşıcı olmayan , etrafındakilere ziyan vermeyen bir hastalıktır ötürüsıyla hastalık durumu saklanmamalıdır.

EPİLEPSİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Epilepsi rahatsızlığı her yaşta olacağı üzere ekseriyetle çocukluktan itibaren görülen bir hastalıktır. Genel itibariyle her 100 çocuktan 1 tanesi bu hastalığa yakalanmaktadır. Epilepsi genetik bir özellik taşımakla birlikte, beyin tümörü olanlar, baş travması geçirenler, çok alkol ve sigara tüketenler, gerilimli bir hayata sahip olanlar risk grubundadır. Epilepsi hastalığının görülme oranı cinsiyete ve ırka bakılırsa farklılık göstermez. Bunun yanı sıra çocuklarda ve yaşlılarda daha hayli görülür.

EPİLEPSİ TEDAVİSİ

Epilepsi hastalığı tedavi edilebilir ve denetim altına alınabilir bir hastalıktır. Epilepsi teşhisi konulduktan daha sonra birinci uygulanan tedavi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi yardımıyla nöbetler ortadan kaldırılır ve hastalık denetim altına alınmış olur. Lakin kimi hastalarda ilaç tedavisi olumlu yanıt vermez. Bu tip durumlarda hastaya ketojenik diyet, ameliyat ve epilepsi pili tedavileri uygulanır. Epilepsi pili hastanın hudut hücelerine elektrik sinyali gönderen pilin bedene yerleştirilmesi ile gerçekleşir. Ketojenik diyet epey az kullanılan fakat birtakım hastalarda işe yarayan tedavi usulüdür. Ameliyata uygun hastalarda ise kesin tahlil olarak beyin hücrelerine müdahale halinde ameliyatlar uygulanır.

EPİLEPSİ VE BEYİN CERRAHİSİ

Epilepsi hastlağı beyin hücrelerinin olağandışı davranışı kararı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisinden yanıt alınmadığı taktirde cerrahi müdahale kuraldır. Beyin içerisinde olağandışı davranışlar sergileyen hücrelere yönelik tedaviyi uzman beyin cerrahları uygulamaktadır.