Emine Akşahin: Diyarbakır’da eğitim krizle başladı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Emine Akşahin: Diyarbakır’da eğitim krizle başladı DİYARBAKIR – Korona virüsü ile gayret sürecinden herkes üzere çocuklar da etkilendi. Alışveriş merkezleri açıkken okullar kapatıldı ve çocuklar hem eğitim imkanından birebir vakitte arkadaşlarından uzak kaldı. Konuttan eğitim ise en başından hayli problemliydi. Bu sürecin en büyük mağdurları ise konutunda internet ilişkisi, bilgisayar ya da tableti olmayan çocuklar oldu.

Uzun bir ortadan daha sonra okullar açıldı ve yüz yüze eğitime geçildi. Çocuklar ahenk sağlayacaklardır yeni sürece fakat okullar pandemiye karşı gerekli tedbirleri aldı mı? Kapalı olduğu mühlet ortasında okulların eksiklikleri giderildi mi? Aşılama oranı düşük vilayetler içinde yer alan Diyarbakır’da okulların açılması salgın tehlikesini büyütmüyor mu?

6 MİLYON ÖĞRENCİ EĞİTİM KAYBI YAŞADI

Bu ve emsal soruları öteki vilayetler için de sormak mümkün. Fakat biz Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin’e sorduk. Akşahin, okulların açılmasından bir hafta daha sonra sendikanın tespitlerini ve müşahedelerini anlattı.

Emine Akşahin.

“Pandeminin başladığı günden bugüne dünyanın biroldukca ülkesinde sıhhat ile bir arada eğitimin meseleleri öncelikli olarak ele alınmış, eğitimin salgından en az etkilenmesi için önlemler alınmış, fazlaca sayıda ülke okulları açık tutabilmek için büyük efor sarf etmiştir” diyen Akşahin, Türkiye’deki durumun tam karşıtı olduğunu lisana getirdi. Akşahin, “Ülkemizde pandeminin başlamasıyla bir arada yaşanan vefatlar ve hadise sayıları münasebet gösterilerek okullar süresiz kapatılmış, eğitimciler, öğrenciler ve veliler kendi mukadderatlarına terk edilmiştir. Kapatılan okullarla birlikte, uzaktan eğitime erişemeyen, internet, tablet, bilgisayar ve gibisi imkanlardan mahrum 6 milyon öğrenci eğitim öğretim kaybı hayatıştır” dedi.

Akşahin, bu müddet ortasında okul terki oranlarının önemli manada arttığını, çocuk personelliği ve çocuk yaşta evlenme oranlarının da yükseldiğinin görüldüğünü söylemiş oldu. Akşahin’e göre anadilinde eğitim goremeyen çocuklarda eğitim lisanından uzaklaşmaya bağlı olarak öğrenme kaybı oluştu, çocukların genelinde zihinsel sıhhat ve toplumsal açıdan gerilim ve tasa halinin artmasına niye oldu.

PANDEMİ ŞARTLARI GÖZETİLMEDİ

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili konuşan Akşahin, tespitlerini, “Pandemi salgını tesirini devam ettirirken 6 Eylül’de okullar açılmış, tam vakitli yüz yüze eğitim başlamıştır. Ortadan geçen vakte ve yaptığımız tüm ikazlara karşın okulların açılmasında rastgele bir hazırlık yapılmamıştır” biçiminde lisana getirdi.
Akşahin, şöyleki devam etti: “Sınıflar pandemi şartları gözetilerek seyreltilmemiş, ek derslikler açılmamış, gereksinime yönelik takımlı öğretmen ataması yapılmamış, okullarda hijyen şartlarını sağlayacak yardımcı hizmetler çalışanı alınmamış, okullarda sıhhat odaları kurulmamış ve sıhhat işçisi ataması yapılmamıştır. Okullar pandemi şartları dikkate alınarak fiziki alt yapılar güçlendirilmemiştir. Okullar eğitim işçileri, öğrenciler ve velilerin sıhhat hakkı gözetilerek önemli manada kapsayıcı önlemler alınmadan açılmış, süreç oluruna bırakılmıştır.”

YIKILAN OKULLARIN ÖĞRENCİLERİ

Okullar yüz yüze eğitim için açılınca birtakım okulların yıkıldığı, kimi okulların ne vakit biteceği muhakkak olmayan tadilat sürecinde olduğu veliler ve öğrenciler tarafınca anlaşıldı. Okulu yıkılan ya da tadilatta olan öğrencilerin kayıtları öbür okullara yapıldı. Bu durum biroldukca meseleye niye oldu. Lakin bir de ekonomik boyutu vardı.

Örneğin Seyrantepe Cumhuriyet İlkokulu tadilatta olduğu için, öğrenciler Yolaltı (Şilbe) ve Batıkentt’teki ilkokula nakledildi. Servis fiyatı ödeyecek imkanı olmayan veliler Seyrantepe yolunu trafiğe kapatarak, çocuklarının öteki okullara naklini protesto etti. Fakat yetkililer tarafınca en başından düşünülmemiş problemle baş etmenin imkanı yok görünüyor.

Öbür okullara taşınan okulları, “Selahaddin Eyyubi Anadolu Lisesi, Ziya Gökalp Lisesi’ne taşınmış” diyerek anlatan Akşahin, kelam konusu okulların listesini şöyleki sıraladı:

“Hüseyin Uluğ Celal Güzelses’e
Seyrantepe İlkokulu Yolaltı İlkokulu’na
Seyrantepe Ortaokulu Güner Ekinci Ortaokulu’na
Nuriye Çelebi Hürriyet İlkokulu’na
Mehmet Akif Ersoy 15 Temmuz Anadolu Lisesi’ne
Vali Ünal Erkan İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokulu’na
Koşuyolu Meslek Teknik Lisesi Fatih Lisesi’ne
Halide Edip Adıvar Lisesi Namık Kemal Lisesi’ne
Kız Meslek Lisesi Bağlar Anadolu Lisesi’ne
Kız İmam Hatip Lisesi Yeniköy Anadolu Lisesi’ne taşınmıştır.”
Akşahin, şu biçimde devam etti: “Bunların haricinde geçen yıldan bu yana yıkım sonucu alınarak yıkılmış ve ikinci periyoda kadar yıkılacak 14 okuldan 5’inin yapılmamak üzere yıkıldığı, geri kalan 9 okulun da hangi tarihlerde bitirilip eğitim öğretime açılacağı meçhuldür.”

DERS MÜHLETİ 30 DAKİKA OLSUN

Bu problemler niçiniyle Diyarbakır’da okulların açılmasıyla eğitimde kriz baş gösterdi. Öte yandan sınıflar kalabalıklaştı.

Bu ortada Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinin ‘ders müddeti 30 dakika olsun’ formunda bir talebi oldu. Bu talep kısmen kabul edildi. Akşahin, taleplerinin sebebi öne sürülerek ilgili şöyleki konuştu:
“Kentteki biroldukca okul güçlendirme, tadilat, tamirat kapsamında boşaltıldı ve diğer okullara nakil edildi. Okullarda sınıf mevcudu arttı, sayıları binleri bulan öğrenci, yüzleri bulan öğretmenlerin yer değişikliği kaos ortamını oluşturdu. Okullar bulaş riskinin arttığı alanlara dönüştürüldü. Eğitimcilerin, öğrencilerin sıhhat hakkı riske atıldı. Sınıf mevcutlarının 55-60’ı bulduğu okullarda ek önlemler alınmadığı üzere ders müddetlerinin 30 dakika olarak düzenlenme talebimiz de bakanlık tarafınca reddedildi. 30 dakika ders mühletinin yıkım sonucu niçiniyle bir ortada eğitim goren okullarda uygulanacağı açıklandı.”
Akşahin, pandemi sürecinde sınıfların kalabalık oluşunun, uzun müddet bir ortada bulunmanın bulaş riskini artırdığını ve tedbir olarak salgın denetim altına alınıncaya dek ders müddetlerinin düzenlenmesini talep ettiklerini söylemiş oldu.

30 dakikalık ders müddetinin telafisi için ise Akşahin, “Öğrencilerin ders konusundaki eksikliği yıl boyunca tamamlayıcı müfredat prosedürüyle kesinlikle giderilmesi gerektiğini tabir ediyor, bu taraflı çalışmaların yapılmasını öneriyoruz” kelamlarıyla lisana getirdi.
Akşahin, kentte imam hatip liseleri ve ortaokulların sınıf mevcutlarının dikkate alınarak, muhtaçlığa nazaran yine düzenlenmesi gerektiğini söylemiş oldu. Akşahin, “Bir yanda okullarda yığılma yaşanırken, başka yandan imam hatip okullarında sınıf mevcudu ortalamanın altında eğitim vermektedir. Bu durumun öğrenci talebi, tercihi ve mevcuda göre yeniden düzenlenmesi ve okulların dönüştürülmesi gerektiğini söz ediyor ve tahlil önerisi olarak sunuyoruz” dedi.

‘ANADİLİNDE EĞİTİM HAKTIR’

Eğitim Sen’in taleplerinden biri de anadilinde eğitim. Anadilinde eğitim seçmeli ders olarak veriliyor lakin bunun problemli olduğu yıllar ortasında görüldü. Akşahin’in de vurguladığı üzere Ulusal Eğitim Bakanlığı bu yıl da anadilinde eğitimin önünü açacak bir uygulama getirmedi.
“Her öğrencinin anadilinde eğitim görme hakkı vardır” diyen Akşahin, “Biz sendika olarak temel eğitim politikalarımızdan anadilinde eğitim bu yıl da programa alınmadı. Bölgedeki öğrenciler eğitimde mecburî olarak anadilinden yoksun edilerek, eşitsiz bir biçimde eğitime tabi olmaktadır. Yeniden seçmeli ders olarak sığ bir uygulamaya sıkıştırılmış, temel eğitim programına alınmamıştır” dedi.