Eksperin ‘internet’ raporu: Sınırsız imkanlar yararsız

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Eksperin ‘internet’ raporu: Sınırsız imkanlar yararsız Adana’da KYK yurdunda kalan bir öğrenci, sınırsız ve fiber suratında internet talebiyle geçen yıl 1 Aralık tarihinde Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. Müracaatına karşılık alamayan öğrenci, bu yıl 17 Ocak tarihinde talebini bir dahaledi. Kaldığı yurtta öğrencilere 16 GB kota verildiğini ve bu kotanın yetersiz olduğunu belirten öğrenci, sonun aşılması durumunda da internet suratının hayli düştüğünü kaydetti.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran, öğrencinin talebi karşısında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görüşü alındı. Bakanlık, yurtlardaki internetin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “müjdesiyle” 16 GB’tan 32 GB’a çıkarıldığını belirtti. Bakanlık, “Mevcut kota, araştırma ve derslere hazırlık emeliyle kâfi görülmektedir” görüşünü de bildirdi.

‘SINIRSIZ İNTERNET YARARLI DEĞİL ZİYANLI OLUR’

Öğrencinin yüksek süratli ve kotasız internet talebine yönelik bir de uzmandan görüş alındı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi bünyesinde bakılırsavli bir akademisyen tarafınca hazırlanan eksper raporunda, dikkat çeken değerlendirmelere yer verildi. Uzman, raporunun şu görüşlere yer verdi: “Sınırsız internetin tüm öğrenciler için faydalı olabileceğini söylemek imkânsızdır. Dışarıdan denetim edilemeyen ve denetlenemeyen kimi davranışlar bu yaşlarda problemli kullanıma niye olabilmektedir. İnternet ve internet imkânları eğitim yaşantısı için faydalı, toplumsal ve kültürel hayat için ziyanlı olduğunu düşünüyorum. Sınırsız internet imkânlarının sunulmasının, günümüz dünya ve ülkemiz şartları, gençlik gelişim özellikleri, internetin içeriğinde barındırdıkları ve bunların ziyanları birlikte düşünüldüğünde faydalı olmayacağı üzere ziyanlı olacağı görüşündeyim.”

Bilirkişi raporunu inceleyen ombudsman, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, “yararlı kullanım hedeflerinin belirlenmesi” ve kotanın lakin bu şartlar ile azalmaması ve sürat hududunun düşürülmemesi tarafında çalışmaları yapılması konusunda tavsiyede bulundu.