Eğitimde yol ne olursa olsun aslolan eğitmen

Glavrone

New member
23 May 2021
148
0
1
Eğitim bölümünün dijital dönüşüm içerisinde yer aldığı günümüzde değerli olanın metot değil tesirli eğitmen ile bilginin faal transferi olduğunu belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Lider Yardımcısı Ali Eşkinat, eğitim alanında eğitimcinin kıymetine dair değerli açıklamalarda bulundu.

Eğitim alanındaki değişim sürat kesmeden devam ediyor. Her yeni teknolojik gelişme eğitim kesimine de yansıyor. Dijital teknolojilerin eğitim sistemine entegre edilmesi ile eğitim alanında da yeni bir periyot başladı. Bu yaşanan esaslı değişiklikler tek bir şeyi değiştirmiyor: eğitimcinin önemi…

EĞİTİMİ NASIL ALDIĞIMIZ DEĞİL KİMDEN ALDIĞIMIZ KIYMETLİ

değişen teknolojinin gelişmesi karşısında durmanın neredeyse imkansız olduğunu belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Lider Yardımcısı Ali Eşkinat: “Teknoloji her vakit fazlaca daha büyük suratlarla gelişmeye devam edecek. Burada eğitim alanında kullanılan teknoloji ve yol ne kadar değişirse değişsin aslolan eğitmendir. Eğitimi nasıl aldığımız değil kimden aldığımız her vakit kıymetini muhafazaya devam edecektir. Üniversite sonuç olarak hedefleri kapsamında üniversitedir. Burada üzerinde durulması gereken mevzu metottur. Bu bağlamda üniversitelerin online olması yalnızca bir eğitim usulüdür. NETKENT Üniversitesi de her üniversite üzere klâsik üniversite yapısının getirdiği idari ve akademik oluşumlara, bedellere ve prensiplere sahiptir dedi.

YAŞANAN TEKNOLOJİK DEĞİŞİMLER EĞİTİMCİNİN EHEMMİYETİNİ ORTAYA ÇIKARACAK

İçerisinde olduğumuz dijital dönüşüm çağında Sanayi 4.0 eğitime entegre olmaya başlamış durumda. Bilhassa pandemi periyodunda artış gösteren online üniversite konusu sonucunda, Üniversite 4.0 teriminden da bahsedilmesine niye oldu.

Online eğitim bölümü hacminin 2025 yılından itibaren 350 milyar dolar düzeyine ulaşmasının beklendiğini söyleyen Ali Eşkinat kelamlarını şöyle sürdürdü: “2030 yılına yalnızca 8 yıl kalmışken 21 yüzyılın birinci 22 yılında tüm tarihi teknolojik gelişmenin toplamının fazlaca üzerinde değişen bir dünya ile karşı karşıyayız. Değişen dünyada klasik örgün eğitim veren üniversiteler ile birlikte dijital ortamda eğitim veren üniversiteler de küresel yükseköğretim dalında değerli hisseye sahip olacağı iddia ediliyor. Tüm bu değişen olgular karşısında eğitimde, eğitmenin ön planda yer alacağı kuşkusuz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Kıymetli olan sistem değil tesirli eğitmen ile bilginin faal transferi olduğunun şuuru akademik dünyada şekillenecek.”

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Hakkında

Eğitimde dijitalleşmenin öncüsü Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuş, eğitim lisanının Türkçe ve İngilizce olduğu Birinci Online Türk Üniversitesi’dir. Ulusal ve milletlerarası öğrencileri bünyesinde bulunduran üniversite, kurulduğu birinci günden bugüne kadar dijitalleşme maksadında hem lokal, birebir vakitte küresel fark yaratmaya ve öncü olmaya devam etmektedir. Hala 3 Fakülte bünyesinde 9 Lisans ve 2 Yüksek Lisans toplam 11 programı ile pandemi sürecine karşın eğitimine orta vermeden devam eden bölgemizin tek üniversitesi / yüksek öğretim kurumu olmuştur. Dijital dönüşüm çağının aktif bir aktörü olan Netkent Üniversitesi, kıymetli olanın prosedür değil, eğitmen olduğu ve günümüz dünyasında değişen teknolojinin eğitimin gelişmesi için vazgeçilmez bir araç olduğu anlayışını benimsemiştir. Netkent ile, internet kullanım oranının daima arttığı, bilgiye erişimin kolaylaştığı, yer teriminin soyutlaştığı günümüzde vaktin daha da değerli hale geldiği, yalnızca çağı yakalayan, hatta onu dönüştürenlerin yolunu aydınlatacak bir eğitim kurumu değil, hem de araştırmaya ve bilim üretilmesine katkı sağlayarak kuruluş prensiplerini yaşatacak bir öncü üniversite hedeflenmiştir.

Ali Eşkinat Hakkında

Tekirdağ Namık Kemal İlkokulu, Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Bölümü mezunudur. University of Exeter’den Milletlerarası İşletme Yönetimi alanında MBA derecesini aldı. İş hayatını 2000 yılından itibaren Bankacılık ve Eğitim sektörlerinde sürdürdü. 2008-2016 yılları içinde Galatasaray Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünde konuk öğretim görevlisi olarak bulundu. Hala, ElementGlobe Bilişim Yatırımları Ltd. İdare Heyeti Lideridir. Galatasaray Lisesi, Bilkent Üniversitesi, ve Exeter Üniversitesi Mezun Dernekleri yönetim şurası üyeliklerinde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Eşkinat, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Lider Yardımcısı bakılırsavini sürdürmektedir.

Hibya Haber Ajansı