Eğitimde, ‘Hayat İstikrar Modeli’nin tanıtımı yapıldı

Glavrone

New member
23 May 2021
148
0
1
Eğitime alternatif bir bakış açısı getirmeyi hedefleyen yeni eğitim modeli Hayat İstikrar Modeli tanıtıldı. Yeni bir ideoloji, ulusal hassasiyet ve özgün bir yaklaşımla tasarlanan model, “gerçekle dijitalin beraberliğinin farkında olan, bu taraflarıyla okulun sonlarını aşan, özgün ve ulusal bir eğitim modeli” olarak tanımlanıyor.

Birikim Okulları Genel Müdürü Dr. Ömer Faruk Yelkenci tarafınca geliştirilen Hayat İstikrar Modeli uygulama tasarımı, kamuoyu ile paylaşıldı. Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen lansman programına; eğitim, bürokrasi ve akademi dünyasından fazlaca sayıda davetli katıldı. Lansmanda; MEB Bakan Yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim Siyasetleri Şurası Üyesi Doç. Dr. Kemâl Şamlıoğlu ve biroldukça davetli yer aldı.

“OKULUN SONLARINI AŞAN BİR EĞİTİM MODELİ”

Programda konuşan Dr. Ömer Faruk Yelkenci, Hayat İstikrar Modelinin uygulama dizaynının sunumunu yaptı. Dr. Yelkenci, şunları kaydetti:

“Eğitim alanında alternatif bir bakış açısı; yeni bir ideoloji, ulusal hassasiyet ve özgün bir yaklaşımla geliştirdiğimiz Hayat İstikrar Modeli, insanın biricikliği ile çağın şartlarını ve imkanlarını dikkate alan, kökleriyle bağlarını sağlam kurmuş, hayatın bütünlüğünü ve tabiatın eğitici birliğini yakalamış, gerçekle dijitalin beraberliğinin farkında olan, bu taraflarıyla okulun sonlarını aşan, özgün ve ulusal bir eğitim modelidir.”

Yelkenci’nin verdiği bilgilere bakılırsa, Hayat İstikrar Modeli; Bütüncül Yaklaşım, Disiplinlerarası Yaklaşım, Esneklik ve Özgürlük, Ana Lisanı Yaklaşımı üzere modele has temel yaklaşımlar içeriyor. Ayrıyeten, modelde, Bireye Yöneliklik, Toplumsallaşma Temellilik, Keşif Odaklılık üzere temel prensipler de yer alıyor. Yelkenci, Hayat İstikrar Modelinde eğitim yaklaşımlarını; Sorgulama ve Araştırma Temelli Yaklaşım, Bal Arısı Eğitim Yaklaşımı, Sınırsız Eğitim Yaklaşımı olarak sıraladı. Hayat İstikrar Modelinin öğretim hallerini Mücerret Kılavuzluk, Rahleyi Tedris, Proje Tabanlı Öğretim ve Harezmî Öğretim Usulü olarak söz etti.

BİRÇOK PROGRAMA SAHİP

Hayat İstikrar Modelindeki programlardan da kelam eden Yelkenci, modelin, Adabımuaşeret, Fikir ve İdeoloji Okulu, Kozmosun Lisanı Matematik, Estetik ve Sanat Eğitimi, Tarihî Sosyoloji Okuma, Çoklu Yabancı Lisan Öğretim, Kelamlık Özgürlüktür, Tabiatla Tanış Olalım, Yazma Hünerleri, Şiir Tahlili Programları üzere biroldukca programa sahip olduğunu söylemiş oldu.

Yelkenci, Hayat İstikrar Modeli’nin ulaşmayı hedeflediği bir öğrenci profili de olduğunu vurgulayarak, bu profili şöyleki tanımladı:

“Birikimli Öğrenci; bedellerinin farkındadır ve kıymetlerine sahip çıkar; biricik olduğunun farkında olarak toplum için var olur; Türkçeye hakimdir ve belagat sahibidir, sorunu kaynağında önler, sorun çözer; bilgiyi keşfeder ve yeni bilgiler üretir, teknolojiyi üretir ve yönetir; düşünme marifetlerini daima geliştirir, kendi bilişsel ve duyuşsal süreçleri üzerine düşünür, muhakeme eder; sorumluluk sahibidir; hâl ehlidir; tabiat ile ayrılmaz iç içeliğin farkındadır; vaktin manasını bilir; estetik bakış sahibidir; hayal gücü ile hudutları zorlar; hayat uzunluğu öğrenmeye devam eder.”