Eğitim-Sen’li İsmet Akyol bakılırsave iade edildi

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Eğitim-Sen’li İsmet Akyol bakılırsave iade edildi Resmi Gazete’de 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan kanun kararında kararname (KHK) ile öğretmenlikten ihraç edilen KESK’e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi Sekreteri İsmet Akyol nazaranve iade edildi. Akyol, “Acaba bir şey mi vardı?” diyenlerin mahcup olacağı, dost ve arkadaşlarımın sevineceği bir karar çıktı” dedi.

5 YIL 8 AY 6 GÜN BEKLEDİ…

Akyol, 5 yıl 8 ay 6 gün daha sonra OHAL Komitesi tarafınca nazaranve iade edilirken şu açıklamalarda bulundu: “niçin ihraç edildiğimizi 14 Şubat 2017 tarihinde kamuoyuna açıklamıştık. Cezalandırılmak istenenin yürüttüğümüz sendikal aksiyon ve etkinliklerimizdir, bilhassa Çaycuma’da laik ve bilimsel eğitimi kararlılıkla savunuyor olmamızdır. Dün olduğu üzere bugün de yarın da savunduğumuz doğruları söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Geri döneceğiz ve epeyce sevdiğimiz öğrencilerimizle bir daha sınıflarda buluşacağız dedik.”

‘ARKADAŞLARIMIZIN KAYBI BİTMEYEN BİR SIZI’

“İhraç edildiğimiz günden bugüne Eğitim-Sen olarak açıklayamayacağımız, hesabımı veremeyeceğimiz hiç bir aksiyon ve etkinliğimiz olmadığını söylemiş olduk” diyen Akyol kelamlarına şöyleki devam etti: “Bize isnat edilen rastgele bir hata olmadığı üzere bu mevzuları içeren rastgele bir yargılama da yaşamadığımızı, hukuksuz bir biçimde isimlerimizi belirleyenlerin er geç hukuk önünde hesap vereceğini söz ettik. İhraç edilen Eğitim-Sen’lilerin, KESK’lilerin su üzere berrak ve ülkenin aydınlık yüzleri olduğunu her ortamda söylemiş olduk. İhraç daha sonrası hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Bir kısmı ise öldükten daha sonra misyona iade edildi. Arkadaşlarımızın kaybı bizim için yüreklerimizde bitmeyen bir sızıdır.”

‘MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK’

Akyol son olarak şunları söylemiş oldu: “Hukuksuz ihraçlara karşı söylenen her bir kelam bizim için epey kıymetliydi. Bu süreçte bir gün olsun yalnız bırakmayan eşime, kızıma, aileme ve akrabalarıma; her manada yanımızda olan sendikamız Eğitim-Sen ve konfederasyonumuz KESK ile Çaycuma, Zonguldak ve ilçeleri ile yurdun dört bir yanından dost ve arkadaşlarımıza; çeşitli soru önergeleriyle, yazılarıyla ve dayanışma bildirileriyle yanımızda olan, mağduriyetimizi lisana getiren milletvekillerine, belediye liderlerine, vilayet genel meclisi üyelerine, siyasi partilerin yöneticilerine, meslek örgütleri ve sendikaların yöneticilerine, öğrenci velilerimize, öğretmen arkadaşlarımıza, farklı iş kollarından kamu işçilerine ve çalışanlara, maarif müfettişlerine, ulusal eğitim yöneticilerine, müelliflere, şairlere, gazetecilere ve basın-yayın organlarına bir sefer daha teşekkür ediyorum. Hukuksuz bir biçimde ihraç edilen tüm arkadaşlarımız bakılırsave dönene kadar Eğitim-Sen’in, KESK’in gayreti devam edecek. Tarih, ihraçlar karşısında sessiz kalarak ihraç edilen mağdur üyelerine sahip çıkamayanları değil; Eğitim-Sen ve KESK’in gayretini ve onurlu duruşunu altın harflerle yazacaktır. Yaşasın Eğitim-Sen. Yaşasın KESK.”