EDA ECE: EVVEL ÖNEMSE!

Bilgin

Global Mod
Global Mod
18 Eki 2020
558
0
16
EDA ECE: EVVEL ÖNEMSE! 100 kısmı deviren bir dizide birinci kısımdan beri oynayan birkaç karakterden birisin. Bu süratli tüketim çağında büyük muvaffakiyet yakaladınız, nedir sırrı?

Yasak Elma’yı izlemenin bir seyir keyfi var diye duyuyorum herkesten, bence de o denli. Karakterlerimize fazlaca inandık, onların içine girdik ve hepimiz izleyiciye kendimizi sevdirerek bağ kurduk. Sevince, gerçek ömrün içine biraz da hayal eklenmiş yansıması olan senaryomuzu ve bizlere ne olacağını güya bir reality show’da seyreder üzere her hafta merak ettiler. Güç dedikleri şey de yüzde yüz gerçek, işimizi ve birbirimizi fazlaca seven bir takımız, bu da kesinlikle yansıyordur.

Dizide farklı bayan öyküleri var, grubunuz de bayan yüklü. Ancak Yıldız’ın da, öbür bayan karakterlerin de defoları hayli fazla. Hatta aranızda güzel bir bayan karakter yok bile diyebiliriz. bir daha de Şahika’sından Zehra’sına hepsini epey seviyoruz, niye dersin?

Dizinin isminden de belirli olduğu üzere, biz defolu doğduk aslına bakarsanız. Yasak Elma, bu hayatta yasak olan şeyleri yapan insanların bir metaforu, ötürüsıyla tüm kıssa insanın yanılgı yapma hüneri üzerine kurgulandı. O yüzden başından beri harikası değil, her karakterde uygunla kötüyü iç içe anlattık.

Yıldız’ın jest, mimik ve duruşları, yani vücut lisanı ve doğaçlamaları inandırıcılığı açısından epey kıymetli. Bunları günlük hayatta Eda olarak da kullandığın oluyor mu fark etmeden?

Eda Yıldız’a göre daha çalışkan. Yıldız her işini batırmış, eğitim almamış biriyken ben âlâ okullarda okudum ve epey çalışan bir beşerim. Yıldız’da en hayli sevdiğim ve özendiğim taraf, başına ne gelirse gelsin hayli da takılmaz, yüksek ve sevinçli. Yalnızca ani espri patlatmalarımız benziyor galiba.

Para ve güç hırsı, palavra, birbirinin kuyusunu kazma, dalavere… senaryo gereği bayanlara atfedilen bu özelliklere isyan ettiğiniz olmuyor mu?

Yasak Elma bunları dramatik ve ajite anlatan, hanımı aşağılayan bir dizi muhakkak değil. Biz bayan direktörün, bayan senaristin kurduğu, takımında birbirinden kuvvetli bayanlar olan bir diziyiz. Entrika, bir tıp. Bu cinsin örneği bir dizi yapıyoruz. Ayrıyeten fazlaca da baskın bir bayan dizisi; başroldeki erkekler bile öbür dizilerin bilakis hiç bir vakit öne geçmedi, daima daha pasör rollerde oldular. Bütün kıssaları bayanlar yönetti. Muhakkak hassasiyetleri taşıyarak, çağdaş fikirli, entrikası bol lakin insani tarafı yüksek bir dizi yapıyoruz. Dikkatli izleyici bunun farkındadır.

Uzun soluklu projelerde dizi bittiğinde oynadığı karakterleri, hele de bir arada bu kadar vakit geçirince, epeyce özlemez mi insan?

Yasak Elma biteceği vakit Yıldız’ın son sahnesini nasıl oynayacağım diye kara kara düşünüyorum. Kayıt diyecekler, ve bileceğim ki, son gün ve son sahne, daha sonrasında tekrar Yıldız olamayacağım. Duygulanmadan ve ağlamadan oynamam mümkün değil. Şevvalle, Kuzeyle (Halit Can) olan son sahnelerimi de nasıl çekeceğimi bilemiyorum, aklıma geldikçe kötü oluyorum. Tüm takımdan ayrıldığıma da epeyce üzü leceğim zira hakikaten epeyce hoş bir aile olduk. Yıldız’a veda etmek sıkıntı olacak. Lakin ömür uzunluğu kalbimde yeri epey büyük kalacak. Uygun ki doğurmuşuz
🙂

Şevval Sam ile de epeyce eğleniyorsunuz galiba, bugün birlikte yaptığınız çekim gerisi görüntüsünü izledim. Nasıl bir arkadaşsındır?

Çok âlâ bir arkadaş olduğuma inanıyorum. Arkadaşlarıma her biçimde desteğimdir, hiç bir vakit yargılamam. Her halleriyle, her defolarıyla onları kabul ederim ve onlar istediği sürece de maddi, manevi, ruhsal, işsel her gereksinimlerinde elimden ne geliyorsa yaparım. Şevval’le birinci günden beri birbirimizden hayli uygun elektrik aldık ve yıllar ortasında gerçekten çok sağlam bir dostluk kurduk. Zekasıyla, tatlılığıyla, naifliğiyle, hayvan ve tabiat sevgisiyle, kibarlığıyla onu fazlaca seviyorum ve her manada fazlaca yeterli bir insan olduğunu düşünüyorum. Yasak Elma’da epeyce arkadaş edindim, oyuncular ve tüm takım neredeyse 200 arkadaşım oldu. aslına bakarsanız setimizdeki bu arkadaşlık ortamını tüm kesim duymuş. En son Nilperi katıldı ortamıza, o da etrafındakilerden ‘oldukca uygun anlaşan insanların olduğu memnun bir sete gidiyorsun’ demişler, bunu duyduğuma hayli sevindim.

TÜYAP kitap fuarlarının müdavimi ve lisedeki edebiyat hocalarının gözbebeği bir öğrenci olarak, çocukken bugünler hakkında sinyal veriyor muydun?

İTÜ Mühendislik mezunu, ancak edebiyat hayranı, önemli manada kitap kurdu bir babanın kızıyım. Babam kitapları okumaz, adeta yer yutardı. Ben de ondan gördüm sanırım, çocukken bana yığınla kitap alınırdı. Babam bana aldığı kitapları imzalayıp verirdi, başına da bir kelam yazardı, hâlâ saklıyorum. Roald Dahl, Gülten Dayıoğlu, Aziz Nesin fan’ıydım. Küçükken mesken telefonlarında Masal Sınırı vardı, telefon defterinde numarası yazardı, 337 idi galiba. Daima arayıp annemlerden kapalı masal dinlerdim, epeyce yüklü telefon faturası gelince herkes şok olmuştu ve sonunda annem benim her gün saatlerce masal dinlediğimi anlamıştı. Daima kıssalar uydurur; sesimi tapelere, kasede kaydederdim. Hatta anaokulundan İngilizce okumaya başlamış biri olarak İngilizce uydurduğum masal kayıtlarım bile var. 10 yaş büyük ablam babamın ona aldığı kamerayla daima beni çekerdi ve ben de kameraya daima bir şeyler uydururdum. Bugünün ipuçları geçmişte o kadar hayli varmış ki!

Güneş ay düğümü aslandan gelen, burcu ikizler, yükseleni ikizler ve Merkür ikizlerde iken doğmuş bir insan olarak, doğum haritamı hiç şaşırtmadan hayatışım. Bu kısmı astroloji bilenler çözer! Bugünkü Eda olarak da ya dizide oynuyorum, ya öykü okuyorum ya Storytel’de kitap dinliyorum ya da meskende dinlenirken bir dizinin yada sinemanın karşında oluyorum. Diğer şeyler ilgimi çekmiyor, öyküler benim için çocukluğumdan beri fazlaca kıymetli. Ortak ilgi alanına sahip olduğum beşerler, yani benim üzere kesimin ortasında olan beşerler, benim için epeyce pahalı, zira fazlaca şey paylaşıyoruz ve kimi vakit fikirler havada uçuyor. Müellif, direktör, üretimci, oyuncu arkadaşlarım olmasını fazlaca seviyorum.

Senaryo yazmakla ortan nasıl? Londra’da yaşadığın devirde yazdığın güldürü vardı, yakın vakitte bir diziye evrilir mi? Ya da yeni bir şey muharrir mısın?

Londra’dayken 2,5 yıl dizide oynamayıp yalnızca ortada birkaç ay sinema sinemalarında rol almıştım. Daima müzikallere ve tiyatrolara gittiğim, kurslara, seminerlere, lecture’lara katıldığım bir periyottu. O tarihte orada bir güldürü dizisi tasarlayıp yazdım, ancak Türkiye’ye geldiğimde Yasak Elma başlayınca kaldı, ve ortadan dört sene geçti. Bence her şeyin hakikat bir vakti var. Yıldız’da epeyce fazla doğaçlama ve espri yapmam seyircinin beni başrol kızı imajımın haricinde güldürü tarafımla de tanımasını sağladı, bölümdeki yöneticiler, üretimciler da halkı güldürebildiğimi farketti. Bu niçinle Yasak Elma düzgün ki ortaya girmiş diyebilirim. Bir gün projemi hayata geçirdiğimde seyircinin biz bu kıza gülüyorduk, bakalım kendi güldürü dizisi nasılmış diyeceğini ve bana bir talih vereceğini umuyorum. Yurtharicinde fazlaca evvelden beri, başrol oyuncusunun hem de işin yaratıcısı olduğu biroldukca örnek var. Ülkemizde Dadı olarak yayınlanan The Nanny’den tutun da yeni dönemini hevesle beklediğimiz After Life’a kadar bir epey dizide bu yapıldı. Türkiye’de genelde bunu erkek oyuncular yapabildi. Bir bayan oyuncu olarak ben dizi yazıp başrolü oynayınca, umarım beşerler önyargısız olarak bir bayan işini desteklerler.

Nasıl bir dizi olacak pekala?

O da sürpriz olsun! aslına bakarsanız hali hazırda menajerim Gaye Sökmen, dizimizin imalcisi Fatih Aksoy, epeyce sevgili direktörüm Neslihan Yeşilyurt başta olmak üzere etrafımda uzun yıllardır çalıştığım, birlikte iş ürettiğim beşerler, bana inanan, yazdıklarımı ve hayal ettiklerimi beğenen, destekleyen değerli dostlar var; onların deneyimi ve görüşleri benim için fazlaca bedelli. Bizim işlerimiz her vakit grup işi. Diziler ve sinemalar fakat kalabalık gruplarla hayat bulur. Fakat şunu da vurgulamak isterim, ben evvela bir oyuncuyum. Şu an Yasak Elma var ve önümüzdeki süreçte bir tansiyon dizisinde fazlaca hoş bir rol için teklif gelirse, çıkıp onu da oynarım. Zira sevdiğim tek çeşit güldürü değil, tansiyonu de epeyce sevi yorum. Şahane muharrirlerimiz var, onlarla çalışmaya devam etmek istiyorum. İlgimi çeken her şeye varım.

Fransa’da formüle edilen ve üretilen bir marka olan Bioderma’nın Türkiye’de ünlü ile çekilen birinci reklamının yüzü oldun. Nasıl gelişti bu iş birliği?

Bioderma esasen uzun bir müddetdir kullandığım ve fazlaca güvendiğim, sevdiğim bir markaydı. Türkiye’deki birinci reklam yüzleri olmaktan memnunluk duydum.

Bioderma ile nasıl tanıştın?

Küçüklüğümden beri annemden genetik olarak bana geçmiş kılcal damar ve kızarık cilt sorunum var. Bioderma’nın da kızarıklık zıddı ve çok hassas ciltlere uygun eserleri var. Dermatoloğa da gitsem, eczacıya da danışsam daima tavsiyesi Bioderma eserleri oluyordu. Bir de mesleğim gereği her gün saç-makyaj masasına oturan bir insan olduğum için stüdyo ışığına epey fazla maruz kalıyorum. Bu da benim kızarık ve kılcal damarlı cildime fazlaca yaramayan ve hassasiyeti artıran bir durumdu. Ben de makyajın altına baz olarak daima Bioderma’nın muhafaza faktörlü, kızarıklık aksisi kremleri üzere mamüllerini kullanıyorum.

Cilt temizleme suyu Sensibio H2O da senin bilip kullandığın bir eser müydü? Özelliklerinden bahseder misin?

Evet. Sette ve konutta her vakit Sensibio H2O bulunur, cildi derinlemesine temizleyen kusursuz bir eser. Çok evvel keşfetmiştim artık herkese duyurmaktan memnunluk duyuyorum.

Bioderma Sensibio H2O’nun ortasındaki misel suyunun cilt biyolojisi ve paklığı açısından değeri nedir?

Cildimize epey hassas yaklaşan birebir vakitte derinlemesine temizleyebilen, 95% doğal florayı koruyan, 5.5 ph istikrarıyla alkol, paraben içermeyen bir eser. Hem kullanması rahat hem içeriği fazlaca güçlü birebir vakitte epey güzel bir cilt temizleme suyu. Makyajı epey güzel çıkarsa da bir makyaj silme eserinden çok daha fazlası. Günlük ömrün, hava şartlarının, çevresel faktörlerin hepsinden kirliliği yalnızca suyun alamadığı her yerde Sensibio H2O tek bir pamukla bile cildinizi kirden büsbütün temizliyor. Bayan, erkek, çocuk herkes itimatla kullanabilir.

Ekobiyolojik olması niye bedelli?

Aslında cilt sıhhatini kalıcı olarak korumak için fazlaca bedelli. Bioderma tüm cilt tiplerinin gereksinimlerine yönelik eserler geliştiren bir marka. Cilde hürmet duyan, cilt biyolojisini odağına alan ve cildi onarmakla kalmayıp kalıcı olarak sağlıklı kalması için cilt bariyerini güçlendiren eserlere sahip bir marka… Bunları yaparken de cildin etrafına ahenk sağlamasına ve doğal fonksiyonunu kazanabilmesi için cildin kendi kaynağından yararlanarak formüller geliştiriyor. İşte bu yüzden ekobiyolojik olması epeyce değerli.

Bioderma, “Önce Önemse” diyen hümanist bir NAOS markası. Senin de bu konularda fazlaca hassas olduğunu biliyoruz, NAOS yaklaşımında seni en epeyce etkileyen hangi bedeller oldu?

Çevreyi, insanı önemseyen bir marka olması benim için değerliydi.

Gezegeni ve üstündeki canlıları sevip kollamak üzerine daima bildiriler veriyorsun. Bioderma’nın hayvanlar üzerinde deney yapmaması ve hayvan haklarına saygılı olması da hayli pahalı, değil mi?

Benim için en hassas konulardan bir tanesiydi. Anlaşmamızdan evvel ben bilhassa bu mevzuyu sordum ve bana yazılı olarak hayvan deneyi yapmadıklarını dokümanlarla bildirdiler. Bu kadar etrafa, beşere hürmet duyan, dünyanın biroldukça yerinden tabiplerle geliştirilen formülleriyle önceliği sıhhat ve cilt olan bir markayla olduğum için fazlaca memnunum. Ekobiyoloji yaklaşımı ile geliştirdiğimiz her formülün, cildimiz kadar etrafa ve beşere da saygılı bulunmasına ihtimam gösteriyoruz. Çevreyi değerse zira dünya senin evin!

Cildin uzun mühletler makyaj altında kalıyor. Nasıl koruyorsun, özel bakım ritüellerin var mı?

Ben cildimi konuta gelir gelmez temizlerim. Bu yıllardır bu biçimde. Asla makyajla uyumam ve iş harici makyajsız olmaya, cildimi nefes aldırmaya çalışırım. Bioderma Sensibio H20 cilt temizleme suyu olarak hem günün koşturmasındaki kiri hem makyajı çıkardığı için evvel onunla siliyor, daha sonra nemlendiriyorum. Bioderma’nın her cilt tipine özel eser seçenekleri var. Hassas, kuru, atopik, yağlı, akneli cilt tipiniz her neyse uygun eserleri eczanelerden alabilirsiniz.

Genelde aklın mı ağır basar, kalbin mi?

Tanısam da tanımasam da insanların kaygısını fazlaca sıkıntı edinen, çabucak fark eden, duyuları fazlaca açık biriyim ve çözmek için elimden geleni yaparım. Yalnızca ah vah edip senin başına ne gelmiş demek yetmez bana. İnsan ya da hayvan fark etmez, her canlıya koşarım. Çözemezsem de hüngür hüngür ağlarım. Latife değil, çok duygusal, kimi vakit şaşırtan derecede derin, farklı yerden bakan ve empatik biriyim. Empat özelliklerinde vardır, epeyce acı dolu işleri izleyemiyorum, iliklerime kadar hissedip hakikaten hastalanıyorum. Bir antisüper kahraman Joker sinemasından bile empatiden üzülmekten sinema salonundan dışarı fırladım. Yaralanıyorum resmen. Hele gerçek kıssalar. Kalbim sahiden kırılıyor. Gerçek hayatta hele ki yardım edemezsem bana o gece uyku yok.

Meraklı ve araştırmacı bir İkizler burcu hanımı olarak modayla ne kadar bağlantılısın, sıkı takip eder misin?

Modayla şu andaki en büyük bağım karakter yaratmak. Bir karakteri oyuncunun üzerine oturtmakta tarzın büyük tesiri var. Bilhassa başlangıçta izleyiciye o karakteri tanıtmak için giydiklerini, taktıklarını, hatta saç ve makyajını ayrıntılı olarak tasarlamak fazlaca değerli. Örneğin Yıldız’a jilet üzere ekipler giydirseydik bu kadar sakar ve daha sonradan görme bir tip yaratamazdık. Modayı o taraftan seviyorum ve yeni bir karakteri oynayacağım vakit heyecan duyuyorum. Onun haricinde moda ikonum Bill Gates. Zira dünyanın en güçlü ve zeki insanı olarak bir pantolon, bir logosuz düz renk tişörtle dolaşıyor.

Gardırobunda en epey ne var?

Tişörtler, kazaklar ve jean’ler, taytlar, düz renk elbiseler var. Yaz için morale gereksinim var, biraz rengarenk elbiseler aldım.

Şu anda şuurlu moda akımının bir uzantısı olarak retro ve vintage bir daha yükselişte. Sever misin bu şekli? Annenin ya da anneannenin kıyafetlerini ya da takılarını kullanır mısın?

Anneannem, annem ve iki ablamla ailede beş hanımız ve birbirimize aktardığımız fazlaca şey oluyor. Lakin kendi adıma vintage eşya kullanmayı pek sevmem, zira eşyaların da güçleri ve öyküleri olduğuna inanırım. Öteki birinin kıyafetini giydiğim vakit güya onun gücünü ve öyküsünün de sorumluluğunu almış üzere hissediyorum. Alabiliyorsam yenisini alıp, o gücün benimle aktive olmasını tercih ederim. Çocuklara yaşlı ya da ölmüş akrabaların eski isimlerinin konulmasından da yana değilim; bir tartı verdiğini ve onun hayatının karmalarının çocuğu da etkileyeceğini düşünürüm.

Gardırobunda asla vermem diyeceğin bir modül var mı?

Yok, ben her şeyimi herkese veririm, hatta yeni aldıklarımı da veririm. Her şeyden vazgeçerim, hiç bir eşyaya bağımlı değilim.

Son vakit içinderda seyrettiğin sinema ya da diziler ortasında tarzını beğendiğin karakterler var mı?

The Duchess isimli 6 kısımlık bir sarkastik güldürü dizisi var; orada dizinin bununla birlikte imalcisi ve senaristi de olan Katherine Ryan’ın canlandırdığı başrol karakteri Katherine inanılmaz hoş, renkli ve eğlenceli giyiniyordu, fazlaca beğendim. Tüller, tüyler, ekoseler, çiçekliler… hepsini katmanlayarak yaratmış tarzını. Fikirlerini hiç sevmedim, fakat moda stilini sevdim. Bir de Suits, How to Get Away with Murder, CSI üzere dizilerdeki önemli tek düze iş kıyafetleri hoşuma gidiyor.

Yeni konuta taşındın, nasıl bir usul yarattın?

Malesef günün 12 saati sette olduğum için meskene taşınırken ya da dekorasyonunu yaparken konsantre bir biçimde tüm ayrıntılarla ilgilenip, uğraşıp, gezerek seçimler yapmak ya da her şeyin başında durmak üzere bir vaktim olamadı. O niçinle bir arkadaşımın mimar annesinden yardım rica ettim, ve eksikleri onun ve ustalarının sayesinde uzaktan koordine ederek tamamladım. Cozy ve rahat bir biçimden yanayım. Mobilyalarımın renk paleti daha sakin ve daha art planda, sevdiğim tablolar ön planda. Sanatı yansıtan tablolar ve kütüphane olmayan bir konut asla düşünemem.

Oyuncu olduktan daha sonra, psikoloji alımı de kullanarak kendinle ilgili keşfettiğin yeni bir şeyler oldu mu?

Bir kişinin karakterini inşa edenler içinde onun bütün geçmişi, aile yapısı, genetik özellikleri, büyüdüğü etraf,yaşadığı ve karşılaştığı durumlar, özetlemek gerekirsesı bir epeyce farklı faktör var. Bir çocuğun annesinden aldığı ya da alamadığı sevginin yansımalarını alakalarına kadar her şeyindegörüyorsun. Ve bir karakteri oluştururken de onun tüm geçmişini ve travmalarını işin içine katmak zorundasın. Psikoloji, oyunculukta yüzde yüz tesirli.

Pandemi herkeste farklı dönüşümler yarattı. Kimi kenti terk etti, kimi işi bıraktı, kimi hayat yolunu değiştirdi. Sende yarattığı bir farklılık ya da farkındalık oldu mu?

“Ben aslına bakarsan karantinadaymışım” esprileri yapıyor ya kimi beşerler, ben de onlardan biriyim. Mesken benim için hayli kıymetli olduğu için konuttan çıkmadan her şeyi yapabileceğim bir konut tasarlamam lazım! Evvelce daha sosyaldim ancak iş hayatıyla birlikte bu büsbütün yok oldu. Artık var ise yoksa iş ve nitekim arkadaşım olan 3-5 kişi, ailem. Evvelce kalabalık masalarda saatlerce boş boş otururduk. Artık katlanamıyorum. Oturduğum masada vakit kaybediyorum, onun yerine bir sürü şey muharrir çizer yapardım diye düşünüyorum. Babam örneğin o kadar dolu bir insandır ki, onunla saatlerce oturabilirim. Bir şeyler öğrendiğim insanları seviyorum. Onun haricinde meskende epeyce memnunum.

Hayal kurmak için gözünü kapatınca genelde kendini nerede, ne yaparken bulursun?Şu anda yorgun olduğum için daima bu biçimde bir uçsuz bucaksız bir kıyıdayım, tepemde güneş, elimde inanılmaz sürükleyici bir kitap… Deniz, güneş, ve beni tanıyan hiç kimse yok…

Seni en epeyce ne korkutur?Benim en büyük kaygım annemle babamı kaybetmek. Ölümün hayatın doğal akışı olduğunu bilsem de, onları kaybetmenin düşüncesi bile benim için fazlaca korkutucu. Ailesini kaybetmiş insanları da tanımasam bile severim. Güç bir imtihandan geçmiş insanlardır, hürmet duyarım.

Hayat gücün kaynağı, yani ‘ikigai’in nedir?
Şu anda işimin sorumluluğu. Sabah yataktan kalkma gayem büsbütün sorumluluk ve çalışma mecburiliği oluyor. İlerde inşallah öteki bir yanıt verebilirim.

İlgini senin için özel kılan şeyler nedir?Hayatta hepimiz karşımıza çıkan kadar insan tanıyoruz ve birtakım bazı önümüze birtakım şahıslar düşüyor, bu da bir yazgıdır. ve her tanıştığımız insan aslında bilerek ya da bilmeyerek bize bir şeyler öğretiyor ya da fark ettiriyor. Her insan, yeni bir cihan.

Sevgili, insanın epey yakınında olan, sürekli güç alışverişinde bulunduğun ve hayli şey öğrendiğin biri. Bir insanı tanımak, alışkanlıklarını görmek, sende yarattığı hisleri fark etmek, senin onda açtığın dünyaları gözlemek, o his yoğunluğu ortasında yaşamak epey değerli bir tecrübe. Çok derin, ve asla magazinsel ya da yüzeysel değil. Bir süre daha sonra sen onun dünyasına, onun bakış açısına, onun doğrularına ortak oluyorsun o da seninkine.

Hayat akışını ve kararlarını etkiliyor. Ben de şu anda bu biçimde bir tecrübe yaşıyorum, yarın ne gösterecek bilemem, fakat bugünümden memnunum.

Pekala evlilik, çocuk, aile ömrü sana henüz uzak mı?

Çok uzak değil, bir aile kurmayı epeyce istiyorum. Birbirine hayli bağlı bir ailede büyüdüğüm için aile kavramı benim içinoldukca bedelli. İnsanların hayatlarına güvende başlamaları için ruhsal olarak da değerli olduğuna inanıyorum. Çocukları epeyce seviyorum, dizideki çocuğumu ve yeğenlerimi de kendi çocuğum üzere sevip kolluyorum. Anaç bir tipim, o yüzden eninde sonunda çocuğum olur diye düşünüyorum lakin vaktini bilemem. Hayatta hiç bir şeyin vakit içindemasıyla oynamak istemem. Bu ortada aile kurmayı seçmemiş insanlara da hürmetim sonsuz. Benim de yazgım bu biçimdeyse, bu biçimde gelecek jenerasyonlara yeterli bir şeyler bırakmak için dünya faydasına çalışırım.

Yaz tatili planlarınız var mı?
Hayalleri var, valiz de neredeyse hazır, fakat nereye olduğu henüz belirli değil! Covid’den dolayı Avrupa’yı eledim, Sanırım biraz daha dingin, sessiz coğrafyalarda olurum. Uzakdoğu, Bali, Zanzibar… manevî olarak da arınayım, denize, suya kavuşayım, bina görmeyeyim, tabiatın ortasında olayım istiyorum. O özgürlükte daha yaratıcı olacağımı düşünüyorum.

Doğum haritandaki Betelgeuse yıldızı 2021’in geri kalanında sana ne getirsin istersin?Betelgeuse, muvaffakiyet vaad eden bir yıldız. Asıl muhtaçlık olan sıhhat. O hangi yıldızsa o gelsin. Bana, aileme ve bütün dünyaya bu sene sıhhat getirsin. kucak kucak iç huzuru versin. tekrar epeyce güzel bir proje yapmayı nasip etsin. Ben her yıl Öner Döşer ve Hakan Kırkoğlu’na haritama baktırıyorum, size de Hakan Kırkoğlu’nun Göklerin Bilgeliği kitabını tavsiye ederim

Sen epey özgüvenli bir bayansın fakat her gün söyleseler bıkmayacağın bir iltifat var mı?
Hassas ve insanların faydasına çalışabilen biri olmaktan dolayı gurur duyuyorum. O yüzden bunu duymak her vakit hoşuma sarfiyat.

Küçükken en sevdiği öykü?

Heidi. Annem diyor ki sürekli ya masal kasedini dinler, ya kitabına bakarmışım. Alice Mükemmeller Diyarı, Şeker Portakalı ve Küçük Prens’i de epeyce severim.

Gençken yaptığın en kıymetli tarz yanlışı?

18 yaşında saçımı boyatmak. Keşke hiç boyatmamış olsaydım.

En son bitirdiğin kitap? ‘Bizim Zamanımız’, müellifi Sinem Sal.

Çok sevip de bitirince üzüldüğün dizi?
Çok fazla var. örneğin ‘Modern Family’, ‘Mindhunter’ ve birinci sefer tansiyonu bana sevdiren dizi ‘The Haunting of Hill House’.

Duvarına astığın en yeni tablo?

Ebru Uygun’un bir yapıtı.

Şu ortalar otomobilde mırıldandığın müzik? Soha’dan Mil pasos. İspanyolca olduğu için kelamlarını sallayarak mırıldanıyorum.

Günlük bakımının şayet olmazsa olmazı?

Duş ve Bioderma ile yüz paklığı.

Favori yıldızlı aksesuarın?

Sette, AG Jewellery/Aslı Göncer’in Yıldız için yaptığı yıldızlı choker-kolyem.

En uygun bildiğin dans? Küçükken çok dans ederdim, bunu kimse bilmez. Hatta üç yıl Latin dansları dersi aldım. Şimdilerde unutmuş durumdayım.

Oyuncu olmasaydın? Sanat tarihi profesörü olurdum. Ya da Nasa’da çalışmak isterdim.

Röportaj: Melda Narmanlı Çimen
Fotoğraf: Erdi Doğan
Moda Yöneticisi: Aslı Asil