Dünyanın yüzde 90’ı online eğitimi benimsedi

Glavrone

New member
23 May 2021
148
0
1
Pandemi eğitimin online platformlara taşınmasında tesirli oldu. Guru99’a bakılırsa, ülkelerin yüzde 90’ı pandemide dijital online öğrenme sürecini benimsedi. ABD’li öğrencilerin yüzde 63’ü her gün online öğrenme araçlarını kullanıyor. Online eğitimde öğrencilerin sınıfta faal olmalarını, derse odaklanmalarını ve motivasyonlarını artırmayı sağlamak için oyunlaştırma formları kullanılıyor. Şirketler de şirket içi eğitim, eser tanıtımı, işe alım süreçleri ve müşteri alakalarını geliştirmek için oyunlaştırma tahlillerini iş modellerine giderek daha fazla dahil ediyor. Yerli online eğitim platformu Vedubox, oyunlaştırma modülünü, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileriyle birlikte sunuyor.

Yaratıcılığı artırıcı tesiri var

Oyunlaştırmanın esas avantajlarından biri, etkileşim imkanı yardımıyla öğrenmeyi daha eğlenceli ve öğretici hale getirmesi. Öğrenciler oyunlaştırılmış eğitimlere katıldıklarında daha güzel öğrenme ve pratik yapma bahtı buluyor. Eğitimlere entegre edilen oyunlar, öğrenciler için eğlenceli ve üretken bir öğrenme tecrübesi oluşturmaya yardımcı oluyor. Oyunlaştırmanın uygulanması, bilhassa birinci, orta ve lise devrindeki öğrencilere yönelik e-öğrenme platformlarında yaygın olarak kullanılıyor. Guru99’a bakılırsa ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yüzde 72’si öğrenme tecrübesi için bulut tabanlı eğitim araçlarını kullanıyor. Yüzde yüz bulut teknolojisine sahip yerli sistem Vedubox’ın oyunlaştırma modülü, öğrencilerin konsantrasyonlarını artırıyor ve yaratıcılıklarını besliyor.

Eğitimde yeni trend VR, AR ve oyunlaştırma

Oyunlaştırmanın eğitime ve eğlenme motivasyonuna değinen Vedubox Genel Müdürü Alım Müellif, “Sanal gerçekliğin (VR) ve artırılmış gerçekliğin (AR) Vedubox üzerinden verilen eğitimlere dahil edilmesinden bu yana, tahsil tecrübesi muazzam bir dönüşüm geçirdi. Gelişen süratle gelişen teknolojinin eğitim-öğretim ortamlarına katılmasıyla öğrencilerin öğrenme tecrübeleri zenginleşiyor. Eğitim kurumları içinde sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve oyunlaştırma teknolojilerinin entegrasyonundaki artış, daha düzgün akademik sonuçlar sunuyor. Vedubox’ta öğrencilerin eğitime iştiraki, ödev teslimi, derslere giriş yapma sayısı üzere aktivitelerden puan kazanması ve en yüksek puanlı öğrencilerin liderlik tablosunda sergilenmesi öğrencilere ve eğitmenlere yeni ve tesirli bir eğitim sürecinin kapılarını açıyor.” dedi.

Hibya Haber Ajansı