Diyet tatlı tanımı: İncir uyutması

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,902
0
0
Annem diyet yapıyor, onun için sağlıklı tatlılar hazırlıyorum. Evvelden beri Anadolu’da yapılan incir uyutması tanımını diyete uygun hale getirdim. Benim de epeyce sevdiğim, bilhassa adet devrinde artan tatlı isteğimi doğal yoldan karşılamak için yaptığım bir tatlıdır.

Diyet tatlı tanımı olmasının niçini, incirin doğal şeker içermesidir. Ayrıyeten, bağırsak hareketlerini hızlandırması, tatlıyı kabızlık giderici kategoriye bile sokuyor.

Tatlı hakkında en çok sorulan soru: Kıvam alıyor mu? Evet! İncir yardımıyla tatlımız puding üzere bir kıvam alıyor. Deneyince bakılırsaceksiniz, hem yumuşacık hem kıvamlı mükemmel bir tatlıdır. Öyleyse artık tanımına geçelim:

Gereçler,

• 1 su bardağı sıcak su
  • 1 su bardağı süt
  • 3 adet kuru incir
  • 3 adet ceviz içi
  • 1 çay kaşığı tarçın
Hazırlanışı,

İncirlerin yumuşaması için sıcak suyun ortasında yarım saat bekletiyorum.

daha sonra suyun ortasından alıp küçük küçük doğruyorum.

Bu sırada sütü ısıtıyorum fakat o denli epey kaynar olmayacak, olağan sıcaklıkta olmalıdır.

Doğranmış incirler ve sütü bir kasede karıştırıyorum. Bu kademede bazıları blender kullanıp inciri sütle birlikte çekiyor. Bense elimle karıştırıp incirleri avuç içime alıp sıkıyorum.

daha sonra tatlıyı alıp kaselere hisse ediyorum ve üzerini ceviz içi ile tarçınla süslüyorum.

Artık geldik en değerli noktaya, incir uyutması kaselerini oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletiyoruz. daha sonrasında dolaba kaldırıyoruz. Şayet, bir gece buzdolabında beklerse hayli daha koyu kıvamlı oluyor.

Bekletme müddetinde bir nevi incir sütü mayalıyor ve yoğurt üzere koyu kıvam veriyor.

Bir adet kuru incir 50 kaloridir.

Bir bardak süt 50 kaloridir.

Diyet tatlı tanımı afiyet şifa olsun, verilen materyallerle iki üç küçük kase tatlı çıkıyor.