Diyarbakır’da aşı seferberliği

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Diyarbakır’da aşı seferberliği Diyarbakır’daki iş etrafları, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, ülke ortalamasının altında seyreden kentteki aşılama oranının arttırılması noktasında ortaklaştı. Aksi durumda uzmanlar, bayramdan daha sonra Kürt vilayetlerinde epey önemli hadise patlaması yaşanacağının altını çizerek insanlara aşı olması davetinde bulunuyor.

ORTAK ÇALIŞMA

Diyarbakır’daki iş örgütleri, sendikalar, odalar ve sivil toplum örgütleri, kentteki aşılama oranının ülke ortalamasının altında seyretmesine karşı bir ortaya gelerek, “aşılanmayı artırmalıyız” daveti yaptı. Toplantıya, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Organize Sanayi Bölgesi, DOSİAD, Küçük Sanayi Siteleri, Metal İşleri Sanayi Sitesi, Besin Toptancıları Sitesi, Marangozlar Sitesi, TÜRK-İŞ, KESK, DİSK ile üretim, imalat ve hizmet dalı temsilcileri katıldı. görüşmede, bilhassa iş yerlerinde çalışan çalışanların aşılanma oranının artırılması için yapılması gereken çalışmalar tartışıldı.

görüşmede, aşıya karşı güvensizliği ortadan kaldırmak için gerekli ihtarların yapılması ve salgına karşı gayret verilmesi kararlaştırıldı. görüşmede, Diyarbakır ve etraf vilayetlerinde aşılama oranın ülke ortalamasının altında seyrettiğine dikkat çekilerek, bu oranın arttırılması noktasında ortaklaşıldı. Aşılama için ortak çalışma yürütme sonucunın alındığı görüşmede, aşılanma çalışmalarına sürat verilmesinin altı çizilerek, kentin aşılamanın toplum sıhhati açısında değerine vurgu yapıldı.

Öte yandan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Türkiye’de aşılama oranının en düşük olduğu Kürt vilayetlerinde korona virüs olaylarının artacağı tarafında ihtarlarda bulundu. İnsanlara aşı olma davetinde bulunan Şenyiğit, “Bayramdan daha sonra önemli manada bir pik bekliyorum” ihtarında bulundu. (MA)