Diyanet’e nazaranvlendirme: Bayana şiddet, erken yaşta evlilik, terörle gayret

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Diyanet’e nazaranvlendirme: Bayana şiddet, erken yaşta evlilik, terörle gayret Cumhurbaşkanlığı 2023 Yıllık Programı’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’na klinik araştırmalar konusunda farkındalık seviyesinin artırılması, bayana yönelik şiddet, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesi, terörle gayret üzere farklı alanlarda nazaranvlendirmeler yapıldı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine bakılırsa Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “sorumlu/işbirliği yapılacak kuruluşlar” içinde yer aldığı politika/tedbirler şöyleki:

“- Helal Akreditasyon Kurumu’nun kurumsal kapasitesi güçlendirilecek.

– Klinik araştırma taraflarının ve kamuoyunun klinik araştırmalar konusunda farkındalık seviyesi artırılacak. Sıhhat okuryazarlığının artırılmasına yönelik eğitim süreçleri hazırlıkları yapılacak. Bilgisayar Dayanaklı Teşhis sistemlerinin klinik araştırma süreçleri konusunda araştırmacılara yönelik farkındalık eğitimi düzenlenecek.

– Bayana yönelik şiddet, erken yaşta ve zorla evliliklerin önlenmesine yönelik düzenlemelerin faal uygulanmasını sağlamak maksadıyla gerekli çalışmalar yapılacak.

– Toplumsal ve Ekonomik Takviye hizmetinin toplumsal takviye boyutu güçlendirilecek.

– Gençlerin bağımlılıkla uğraş konusunda bilinçlendirilmesi tarafında çalışmalara devam edilecek.

– Vakıf kültür varlıklarını muhafazaya yönelik onarım ve tamirat faaliyetleri nitelik ve nicelik olarak geliştirilecek.

– Manevi takviye hizmetiyle ulaşılan kişi sayısı artırılacak. Manevi Danışman Ulusal Meslek Standardı çerçevesinde ilgili hizmet alanlarına yönelik özel eğitimli ve daha donanımlı işçi muhtaçlığını karşılamak hedefiyle YÖK tarafınca üniversitelerin ilgili kısımlarında lisans ve lisansüstü eğitim programlarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

– Terör örgütlerinin propagandası ile gayrette devletin gerçekleştirdiği hizmetler konusunda kamuoyu sistemli olarak bilgilendirilecek, teröre yol açan radikalleşme ve şiddete varan aşırıcılık ile çaba kapsamında, toplumu bilinçlendirme ve farkındalığı artırmaya yönelik projeler hayata geçirilecek.

– BM ve öbür memleketler arası platformlarda insani yardım mevzularında düzenlenen toplantılara faal iştirak sağlanarak Türkiye’nin faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yapılacak.”

(HABER MERKEZİ)