“Devlet tüm kesimlerde üretimin dijitalleşmesini desteklemelidir”

Teknotrat

New member
17 Şub 2021
515
0
0
“Devlet tüm kesimlerde üretimin dijitalleşmesini desteklemelidir” DHA’nın, Türkiye’de dijitalleşme sürecine ait sorularını yanıtlayan Cem, devletin dijital dönüşümle ilgili sorumluluklarının epeyce istikametli olduğunun altını çizerek, “Asgari fiyatı 300 dolar civarında tutarak yabancı yatırımcıyı çekmek artık mümkün değil. İhraç mallarının maliyetini düşürmenin yolu da minimum fiyatı düşük tutmaktan geçmiyor” dedi.

hem de, tüm gelirlerini Darüşşafaka’ya bağışladığı “Endüstri 4.0 ‘dan Toplum 5.0’a Dijital Dönüşüm” kitabının muharriri olan Hayri Cem, bu süreçte özel kesimin de araştırma-geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları yaparak, kendi üretim süreçlerini süratle dijitalleştirmeleri gerektiğini vurguladı ve son senelerda iş dünyası ile üniversitelerin iş birliğinin “oldukça zayıfladığına” dikkat çekti.

Dijital dönüşüm sürecinde, üretim açısından “Endüstri 4.0” ve sosyolojik açıdan “Toplum 5.0” devrinin yaşandığına dikkat çeken Hayri Cem, “Aslında Sanayi 4.0 ve Toplum 5.0 tıpkı vakit zaman içinderıdır” dedi.

“TOPLUM 5.0 KAVRAMI PEK ÇOK KİŞİ İÇİN PEK BİR ŞEY SÖZ ETMİYOR”

Toplum 5.0 teriminin birfazlaca kişi için bir mana tabir etmediğini belirten Cem, “Biri sanayi tarihini buharlı makinelerin icat edildiği tarihten oburu ise toplumsal hayatı ‘ilkel komünal’ topluluklardan başlatıyor. Ekseriyetle yaşadığımız devrin tarifi yanlış yapılıyor. ‘Endüstri 4.0 nedir’ diye sorduğumuzda, çoklukla; ‘teknolojik ihtilal, bilgi çağı, bilgisayar çağı, internet çağı’ üzere karşılıklar alıyoruz. halbuki bu karşılıklar Sanayi 4.0’ın değil, bundan evvelki devrin karakteristik özellikleridir. Sanayi 3.0’ın 1989 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılması ile başladığı ve 2011’de bitmiş olduği ve Sanayi 4.0’ın başladığı kabul ediliyor. Toplum 5.0 kavramı ise bir hayli kişi için pek bir şey tabir etmiyor.”

“Endüstri 4.0” kavramını “tamamen bir siber devrim” diye tanımlayan Hayri Cem, “Üç sanayi ihtilali boyunca ürettiğimiz tüm fizikî sistemlerin evvel ‘akıllı’ daha sonra da ‘zeki’ hale dönüşmesidir. Sanayi 4. 0 sürecinin temel ideolojisi; insan faktöründen tümüyle arındırılmış, bütünüyle otonom ve mükemmelleştirilmiş endüstriyel süreçlere dayalı bir üretim sisteminin inşa edilmesidir” dedi.

Sanayide başlayan akımın vakit içinde tarım ve hizmetler bölümlerine de sıçradığına işaret eden Hayri Cem, sanayide emeğin yerine akıllı ve zeki makineleri koymak olanaklıyken, öteki kesimlerde insan faktörünü büsbütün yok saymanın “olanaksız” olduğuna dikkat çekti ve tüm kesimlerde yaşanan süratli değişimin toplumsal yaşama da yansıdığının altını çizdi.

“KOMÜNİST MANİFESTO’NUN GÜNÜMÜZE UYARLANMIŞ HALİ İZLENİMİNİ YARATTI”

Cem DHA’ya yaptığı açıklamanın devamında, “Bu yeni ideolojinin Japonya İşinsanları Konfederasyonu (Keizai Dantai Rengōkai – Keidanren) tarafınca oluşturulmuş olması çok enteresandır. Bu kurumun hazırladığı deklarasyonu birinci okuduğumda bende, Komünist Manifesto’nun günümüze uyarlanmış hali izlenimini yarattı” diye konuştu.

Üretim alanında başlayan dijital dönüşümün, eşzamanlı olarak toplumsal hayatı da etkilediğini ve kullandığımız tüm aygıtların “akıllı” hale geldiğini anımsatan Hayri Cem, “Sadece telefonlarımız, saatlerimiz, TV setlerimiz, buzdolaplarımız değil meskenlerimiz ve kentlerimiz akıllı hale geliyor. Giderek, kullandığımız tüm aygıtlar akıllı hale gelecekler. Öncelikle bunları kullanabilmek için bu dönüşüme ayak uydurmamız gerekiyor” diye uyardı.

WEF: 2018-2022 DEVRİNDE DÜNYADA 133 MİLYON YENİ İŞ İMKANI DOĞACAK

Her Sanayi ihtilalinin bundan evvelki devrin bir epeyce mesleğini ortadan kaldırdığını, lakin yerine yeni mesleklerin orta çıktığını anlatan Cem, “Ancak, her yeni doğan meslekle bir arada emek daha yetişmiş ve eğitimli hale geldi” dedi ve ekledi:

“Bu sanayi ihtilali; Algoritma Teknisyenliği, Etkileşimli Arayüz Tasarımcılığı, Üniversal Hizmet Danışmanlığı, Dijital Süreç Mühendisliği, Endüstriyel Bilgi Bilimciliği, Robot Koordinatörlüğü, IT/IoT Tahlil Mimarlığı, Bulut Hesaplama Uzmanlığı, Data Güvenliği Uzmanlığı, 3-D Yazıcı Mühendisliği, Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı, İş Terapistliği üzere yeni meslekleri ortaya çıkaracaktır. Dijital dönüşüme iki ana niçinden dolayı ayak uydurmalıyız: 1) Etrafımızı saran akıllı ve zeki aygıtları kullanabilmek için. 2) Kendimize iş bulabilmek için.”

“ARTIK GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN UCUZ İŞGÜCÜ GELİŞMİŞ ÜLKELERİ CEZBETMİYOR”

Gelişmekte olan ülkelerin endüstriyel ihtilalleri yakalayabilmek için evvelki sanayi ihtilallerinin geçirdiği basamakları yaşamak zorunda kaldıklarını ve bu niçinle gelişmiş ülkelerin “işgücü pazarı” haline geldiklerini vurgulayan Cem, “Endüstri 4.0 gelişmekte olan ülkelere bir baht tanıyor; bu ihtilalin temeli yazılım, çipler ve sensörlerden oluşuyor. Vatandaşlarını ve gençlerini bu istikamette eğiten ve üretim sistemlerini dijitalleştiren ülkeler ayakta kalacak, bu sürece ahenk sağlayamayan ülkeler ise açlığa ve sefalete mahkûm olacaklardır” diye uyardı.

Artık gelişmekte olan ülkelerin ucuz işgücünün gelişmiş ülkeleri cezbetmediğini vurgulayan cem, “Çünkü, yeni üretim sistemleri eğitimli ve nitelikli emeğe gereksinim duyuyor. Bu gelişimin farkına varıp, kendini değiştiren ülkelerin başında Çin ve Kore üzere Uzakdoğu ülkeleri gelmektedir. Bu ülkeler artık Batı’nın ucuz işgücü depoları olmaktan çıkıp, teknoloji ihraç eden ülkeler durumuna geldiler” dedi.

“EĞİTİM SİYASETLERİ DEĞİŞİR, ÜRETİM DİJİTALLEŞİRSE TÜRKİYE SON VAGONA YETİŞEBİLİR”

Dijital dönüşüm eğitimden başladığını söyleyen Cem, “Türkiye’de çabucak hemen bu hususta harekete geçmiş değil. Mevcut eğitim siyasetleri bundan evvelki periyodun politikalarıdır. İlkokuldan itibaren yazılım dersleri başlatılmalı, yazılımın temeli olan matematik ders saatleri artırılmalıdır. Orta okul ve lise öğrencileri yapay zekayı kullanarak araç gereç üretebilir hale getirilmeli, yeni çağın donanımları olan sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik aletlerini, üç boyutlu, 4D, 5D yazıcılarını, drone ve insansız kara, hava ve deniz araçlarını kullanabilmelidirler” tabirlerini kullandı.

Üniversite eğitiminde öğrencilere yüklü olarak Sanayi 4.0 ve Toplum 5.0’ın şartlarını geliştirecek bilgiler ve tecrübeler kazandırılması gerektiğini de vurgulayan Cem, “Bu basamakta sanayi başta olmak üzere hizmet dalı ve tarım kesiminin üniversitelerle iş birliği son derece kıymetli olacaktır. Eğitimde bu adımlar atılırken bir yandan da üretimdeki tüm kesimlerin dijital üretim sistemine adaptasyonu sağlanmalı ve toplum bu mevzuda eğitilmelidir” daveti yaptı.

“ASGARİ FİYATI 300 DOLARDA TUTARAK YABANCI YATIRIMCIYI ÇEKMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Türkiye’de personel fiyatlarının “gayet düşük” olduğuna dikkat çeken Cem, “Asgari fiyatı 300 dolar civarında tutarak yabancı yatırımcıyı çekmek artık mümkün değildir. İhraç mallarının maliyetini düşürmenin yolu da minimum fiyatı düşük tutmaktan geçmiyor” diye uyardı.

Dijital tarım siyasetlerinin da geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Cem, “Eskiden traktörün tarım için değeri her neyse artık tarımda drone kullanmanın kıymeti odur. Fakat değerli tohum ve gübre problemine tahlil bulmadan tarımda dijitalleşmeyi sağlayamayız. Öbür kesimlerde de devlet üretimin dijitalleşmesini teşvik etmelidir. Örneğin, ar-ge harcamaları vergiden düşülebilmelidir. Üretim süreçlerini dijitalleştirmeye başlayan şirketlere vergi avantajları ve kolaylıklar sağlanabilir” diye önerdi.

İŞ DÜNYASININ AKADEMİK ÇALIŞMALARA SPONSOR OLMASI DÖNÜŞÜMÜ OLUMLU TESİRLER

Cem, “Son senelerda iş dünyası ile üniversitelerin iş birliği fazlaca zayıfladı. Bu iş birliği kararında üniversiteler öğrencilerini iş dünyasının muhtaçlığı olan niteliklerde eğitebilirler. İş dünyasının akademik çalışmalara sponsor olmaları da dönüşümü fazlaca olumlu tarafta etkileyecektir” dedi.

Devletin interneti ve taşınabilir bağlantısı gelişmiş ülkeler düzebir daha çıkartması, toplumsal medya kullanımlarına müdahale etmemesi gerektiğini de vurgulayan Cem, “Bunun yanı sıra, yurttaşlar kullandıkları kamu hizmetlerinin dijitalleşmesini ve teknoloji ağır hale getirilmesini talep edebilirler; zira bu dijitalleşme hayat konforunu da artıracaktır” dedi.

Vatandaşların kamu ile olan işlerini dijital ortamda nasıl halledecekleri konusunda eğitim verilmesi gerektiğine de dikkat çeken Cem, “Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0’ın şayet olmazsa olmazları içinde yer alan değerli faktörlerden biri internettir. Ülkemizdeki internet alt yapısı çok zayıftır. Hanelerde kullanılan en yüksek internet suratı 100 mbps’dir. halbuki Avrupa Birliği ülkeleri bu suratı 2 GB’a çıkarttılar bile. Treni yakalamak istiyorsak internet hizmetlerini öncelikli olarak geliştirmeliyiz” dedi.

“PARDUS PROJESİ TÜRKİYE İÇİN SON DERECE DEĞERLİ, HAYATİ BİR PROJEDİR”

Kullanılan işletim sistemleri ve uygulamalar için yurt dışına her yıl milyonlarca dolar ödendiğini anımsatan Cem, “Ülkemizde kullanılan sistemlerin büyük çoğunluğu kapalı kod sistemlerdir. Bu sistemlere müdahale etmeniz mümkün değildir. Siz sistemi kullanırken geri planda ne olduğunuzu goremez, size ilişkin ayrıntıların kullanılıp kullanılmadığını bilemezsiniz. Açık kaynak kodlu işletim sistemleri ve uygulamalarda ise bu biçimde bir tehlike yoktur” dedi ve ekledi:

“Türkiye’de kapalı işletim sistemine rakip olarak TUBİTAK Pardus işletim sistemini oluşturmuştur. 2003 yılında başlayan çalışmalar kararında Pardus’un birinci sürümü kullanıma sunuldu. Geçen yıl ise Pardus’un 19. Sürümü piyasaya çıkartıldı. Ülkü olanı, Pardus’un TUBİTAK önderliğinde, üniversitelerle iş birliği halinde geliştirilmesiydi. Pardus projesi Türkiye için son derece değerli, hayati bir projedir. Lakin bu işletim sistemi, maalesef, ülkemizin resmi işletim sistemi haline getirilemedi. halbuki bu biçimde bir adımla, bir yandan Türkiye’nin bir hayli dijital bilgilerinin güvenliği ülke ortasında sağlanabilirken, bir yandan da yüzlerce milyon dolar lisans fiyatından tasarruf edilmiş olur.”