Davet merkezi çalışanları haklarını istiyor: Bilgisayar kesimi olduk

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Davet merkezi çalışanları haklarını istiyor: Bilgisayar kesimi olduk Nur Kaplan

ANKARA–
Çağrı merkezleri çalışanları bir müddetdir çalışma şartlarının güzelleştirilmesini talep ederek toplumsal medyadan seslerini duyurmaya çalışıyor. Pandemi periyodunda sıklıkla meskenden çalışma sistemine geçen, pandeminin sönümlenmesiyle büyük kısmı meskenden çalışmaya devam eden çalışanlar fiyatlarının güzelleştirilmesini, çalışma saatlerinin düzenlenmesini ve toplumsal haklarının sağlanmasını talep ediyor.

Uzun yıllardır davet merkezinde çalışan Onur Avcı ve Zeynep Kılıç çalışma şartlarını ve karşılanmasını istedikleri taleplerini anlattı. DİSK İletişim-İş Sendikası Genel Lideri Levent Dokuyucu ise davet merkezi çalışanlarının insani taleplerinin karşılanması ismine toplu iş kontratı masasına oturulması gerektiğini tabir etti.

200 BİNE YAKIN KİŞİ DAVET MERKEZLERİNDE ÇALIŞIYOR

Çağrı Merkezleri Derneği’nin 2021 yılı datalarına bakılırsa, Türkiye’de 168 bin kişi davet merkezlerinde çalışıyor. Müşteri temsilcisi olarak çalışanların yüzde 67’si bayanlardan oluşurken, çalışanların yaş ortalaması 28’e denk düşüyor. Konuttan çalışan müşteri temsilcisi sayısı pandeminin başladığı 2020 yılında 93 bin iken, pandeminin sönümlenmeye başladığı 2021 yılında 82 bin şahsa düştü.

Turkcell Küresel Bilgi şirketinin davet merkezi çalışanları, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya üzerinden ‘Turkcell Küresel Taleplerimizi Karşıla’ etiketiyle bir kampanya başlattı. Kampanyaya Atos, CMC, Comdata, Tempo ve Webhelp davet merkezi çalışanları da dâhil oldu. Davet merkezi çalışanlarının yayımladığı ortak metinde, promosyon ödemelerinin verilmesi ve sendikalaşmanın önünün açılması istenirken, maaş, yemek fiyatları, çalışma saatleri ve müsaadelerin güzelleştirilmesi talep edildi.

‘BU İŞTE RESMEN İNSAN OLMA ÖZELLİĞİMİ YİTİRDİM’

Turkcell Küresel Bilgi şirketinde 5 yılı aşkın müddettir çalışan Onur Avcı*, pandemiden daha sonra büsbütün meskenden çalışmaya başladıklarını, çalışma müddetlerinin 11 saati bulduğunu tabir ederek, “Kendimi uzun müddettir işime yabancılaşmış hissediyorum. Bilgisayarın bir parçasıyım. Şirkette bize daima ‘müşteriyi anlayın, hislerini hissedin’ derler ancak benim hislerim kalmadı ki. Bu işte resmen insan olma özelliğimi yitirdim” dedi.

Avcı, şu biçimde devam etti: “Şirketteyken 90 dakika mola süremin 40 dakikasını kullanabiliyordum, artık meskende 10 dakika mola vermek istediğimde sistemden çıkarıyorlar. 10 dakikada gereksinimlerimi nasıl giderebilirim? Onların istediği üzere konuşmazsanız, ‘müşteri şad olmadı’ diye 20 puan kırılıyor, bu da primimizi etkiliyor. Davette konuştuğumuz kişi ağza alınmayacak küfürler ediyorsa evvelce kapatabiliyorduk artık dinlemek zorunda kalıyoruz. Sesimizi biraz yükseltince şirket ‘savunma’ istiyor. Verilen konuşma metninin haricinde yorum yaparsanız puan kırılıp, fiyat kesiliyor. Çalışma şartlarımızın uygun olmadığını söylemiş olduğimizde ise ‘Çıkın arkadaşlar, dışarıda bir sürü insan çalışmayı bekliyor’ deniyor.”

‘EVDEKİ MASRAFLARIMIZIN KARŞILANMASINI İSTİYORUZ’

Turkcell’in bir bankayla yapmış olduğu promosyon fiyatlarının çalışanlara verilmesini talep ettiklerini söyleyen Avcı, meskenden çalışması ötürüsıyla şirketin elektrik ve doğalgaz üzere masraflarının karşılaması gerektiğini tabir etti. Avcı, “Pandemiyle bir arada konuta geçmemiz şirketin işine geldi, binayı kapattılar. Meskende bin liradan aşağı doğalgaz faturası gelmiyor. Masraflarımızın karşılanmasını istiyoruz. Yemek fiyatlarımız uzun müddet 28 liraydı, bu parayla jelibon bile alınamıyordu. Toplumsal medyada gösterdiğimiz örgütlülüğümüz ile yemek fiyatını 51 liraya yükselttik. Öteki taleplerimizin de süratle karşılanmasını istiyoruz” dedi.

MOBBING, GÖZE BATAN MÜSAADELER, YIPRANAN ANNELER…

Comdata şirketinde 8 yılı aşkın müddettir davet merkezi ünitesinde çalışan Zeynep Kılıç* ise pandemiden bu yana meskenden çalışmaya başladıklarını, mesai saatlerinin çok fazla olduğunu, çocukları olması ötürüsıyla meskenden çalışmasının sağlıklı olmadığını söz etti. “Çağrı merkezi çalışanı olmak bence dünyanın en güç işi… Fizikî olarak değil, ruhsal olarak hayli zor” diyen Kılıç, şunları kaydetti:

“Şu an meskenden çalıştığım için odak ve motivasyon sorunu yaşıyorum. Küçük bebeğim var, ilgiye muhtaç. Beni konutta görüyor. Anneler bu süreçte epeyce yıprandı. olağan olarak çocuklar anneleriyle vakit geçirmek istiyor. Bir keresinde çağrıdayken oğlum yanıma gelip oyun oynamak istediğini söylemiş oldu, müşteri ‘evdesiniz galiba’ deyince telaşlandım, çabucak ‘kusura bakmayın ses oldu’ deme muhtaçlığı hissettim. kimi vakit ‘ne kadar ses var, şu sese bak’ diyenler oluyor. Anne ve babamın rahatsızlığında müsaade istemelerim bile hayli fazla göze batmıştı. Şirkette mobbing’e maruz kalıyoruz. Bize doğalgaz ve elektrik dayanağı veriliyor ancak kâfi değil. Yemek paramız da günlük 25 liraya denk geliyor. Farklı kurumlardaki arkadaşlarımızla kederlerimiz daima ortak. Birleşmemiz hayli âlâ oldu. Binlerceyiz. Taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz.”

‘EVDEKİ MASRAFLARIN LAKİN YÜZDE 10’UNU PATRON KARŞILIYOR’

Çağrı merkezi çalışanları bir müddetdir DİSK’e bağlı İletişim-İş Sendikası’nda örgütleniyor. Turkcell Küresel Bilgi firmasında çalışan emekçilerin başlatmış olduğu örgütlenme sürecine 5 farklı firmanın davet merkezi çalışanları da eklendi. İletişim-İş Genel Lideri Levent Dokuyucu, son 10 gündür davet merkezi çalışanlarının seslerinin gür çıktığını, insani taleplerinin karşılanması ismine örgütlülük sürecinin süratle inşa edilerek, toplu iş kontratı masasına oturulması gerektiğini belirtti. Dokuyucu, şunları kaydetti:

“Evden çalışan arkadaşlarımız meskendeki masraflarının lakin yüzde 10’unu patrondan alabiliyor. Bilgisayar kullanıyorlar, patron kendilerinin almasını istiyor. Elektrik, doğalgaz kullanıyorlar. Konuta kira ödüyorlar. İşveren meskeni iş yeri olarak kullanıyor ancak kira takviyesi vermiyor. Daima kontrol altındalar. 2-3 saat fazla çalışıyorlar, mesai olarak dönmüyor. Bu durumu istemediğini belirten bireyler işten çıkartılmakla tehdit ediliyor, üstelik tazminatla da değil.”

DİSK’e bağlı İletişim-İş Genel Lideri Levent Dokuyucu

‘TOPLU İŞ MUKAVELE SÜRECİNE GİRİLMELİ’

Çağrı merkezi çalışanlarının birinci etapta promosyon problemlerinin tahlili için değerli adımlar atıldığını tabir eden Dokuyucu, “Sendikamızı katılan fazlaca sayıda arkadaşımız var. Bir talebi kazanırız ancak gerisinden öbür bir şey gelir. Webhelp’deki arkadaşlarımızın yemek fiyatı hala 16 lira. Toplumsal medya kampanyalarıyla bu iş tek başına tahlile dönüşemez. Başta fiyatlar olmak üzere o kadar geniş problemler var ki. Toplu iş kontratı sürecine girilmediği surece öbür taleplerin karşılanmasının kelam konusu olacağını düşünmüyorum” dedi.

*Çalışanların isimleri, işten çıkarılma telaşları niçiniyle değiştirilmiştir.