Çocuklar neden okul saatlerinde metroda şeker satarlar?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,900
0
0
Çocuklar neden okul saatlerinde metroda şeker satarlar?
Geçenlerde Bronx'ta bir metro platformunda, uzun paltolu bir kız, omzunun üzerinden M&M'ler, Kit Kat'lar ve Trident sakızlarıyla dolu bir sepetle yolcuların yanından geçiyordu. 7 ya da 8 yaşlarında görünüyordu.

Bir binici onu bir arabada yakaladı X'te yayınlanan videoyanından geçerken “Annem yok, anne baba yok, anne baba nerede?” diye bağırdı.

İki yıllık mülteci krizinin New York City'ye getirdiği insani sefaletin tüm belirtileri arasında, metroda şeker satan çocukların görüntüsü kadar vicdanları rahatsız eden çok az şey var – bazen okul saatleri sırasında, bazen ebeveynlerin eşliğinde, bazen de değil.

Trenlerde ve Şu tarihte: Sosyal medya, New Yorklular sordu: Bu çocuk işçiliği değil mi? Yasa dışı mı? Birisinin bu çocuklara yardım etmek için bir şeyler yapması gerekmez mi?

6-17 yaş arası çocukların okula devamı zorunludur. 14 yaşın altındaki çocukların çoğu işi yapmasına izin verilmez. Geçiş sisteminde izinsiz mal satışına izin verilmez.

Peki bir şeyler yapmak kimin görevidir? Yedi şehir ve eyalet kurumuna yapılan son soruşturmalarda fikir birliğinin “benim olmadığı” ortaya çıktı.

Son iki yılda 180.000'den fazla göçmen New York yetkilileri tarafından işlemden geçirildi ve yaklaşık 65.000'i evsizler barınaklarında barındırılıyor. Yeni gelenlerin çoğu pahalı bir şehirde hayatta kalmanın yollarını bulmakta çaresiz ama yasal olarak çalışamıyorlar. Yiyecek satmak ana gelir kaynaklarından biridir.

Geçtiğimiz hafta içi bir sabah saat 10:45'te Manhattan'daki Downtown 1 treninde şeker satarken görülen 16 yaşındaki bir genç, “anne-babama yardım etmem gerektiği için” orada olduğunu söyledi. Adını vermeyi reddetti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda ailelerin çocuklarını okula göndermesini sağlayan “devamlı öğretmenler” var ancak onlar devriyeye çıkmıyor. Bir sözcü, “Sanırım bu konuda sizi NYPD'ye yönlendireceğim” diye yazdı.

Polis, geçen yıl metroda “izinsiz satış ve yasa dışı reklam/dolandırıcılık eylemleri” nedeniyle 1.100'den fazla alıntı yaptığını söyledi. Ancak bakanlık, okul çağındaki çocukların okul saatleri içinde şeker sattığını görürlerse yetkililere harekete geçme emri verilip verilmeyeceğini söylemedi.

Eyalet Çalışma Bakanlığı, metroda şeker satan çocukların genellikle “işveren ve çalışanlar arasındaki istihdam ilişkilerini düzenleyen” iş yasalarını ihlal edip etmediğini “belirlemenin zor” olduğunu söyledi.

Şehrin çocuk esirgeme kurumu Çocuk Hizmetleri İdaresi, güvenli olmayan bir durumda bir çocuk gören herkesin eyaletin çocuk istismarı yardım hattını arayabileceğini söyledi.

Ancak yardım hattını işleten eyalet Çocuk ve Aile Hizmetleri Dairesi, “Tehlikeli bir kavşakta şeker satan çocuklar” gibi olası zarara ilişkin özel endişeler olmadığı sürece, mal satan veya dilenen bir çocuğun istismar veya ihmal olarak kabul edilmediğini söyledi. (Metrolarda suç son yıllarda azalırken, vali geçen hafta devam eden güvenlik endişelerini gidermek için Ulusal Muhafızları ve eyalet polisini metro istasyonlarına görevlendirdi.)

Sorunun çözümünde lojistik engeller var. Birisi eyalet yardım hattını aradığında ve rapor değerlendirilip ACS'ye iletildiğinde, şeker satıcısı çoktan başka bir yere taşınmış olabilir. Polis daha hızlı müdahale edebilir ancak genellikle yalnızca acil durumlarda kullanılır.

Metroları işleten Büyükşehir Ulaşım Otoritesi, 50 dolar para cezası da dahil olmak üzere izinsiz ticari faaliyetlere karşı politikasını gerekçe göstererek polise ve Belediye Binasına daha fazla soruşturma yapılmasını önerdi.

Göçmen savunucuları, şeker satıcılarının çoğunun Ekvador'dan geldiğini ve burada şeker satan çocukların fotoğraflarının endişelere yol açtığını söylüyor. Belediye Başkanı Eric Adams, Ekim ayında göçmenlerin New York'a gelmesini engellemek için Latin Amerika'yı kasırga gibi geçen bir yolculukla Ekvador'u ziyaret ettiğinde, yerel bir muhabir bir basın toplantısında onunla yüzleşti.

“Times Meydanı'nda metroda şeker satarken gördüğümüz Ekvadorlu çocuklarımıza ne olacak?” diye sordu.

Belediye başkanı dolaylı olarak cevap verdi. “Bütün ülkelerimde sokaklarda şeker satan çocuklar gördüm” dedi ve ekledi, “New York'ta çocuklarımızın tehlikeli ortamlarda bulunmasına izin vermiyoruz.”

Göçmenler işleri veya nereden şeker satın aldıkları hakkında konuşmaktan çekiniyorlar. New York Magazine geçen yıl bazılarının bunu toptancılardan veya indirim mağazalarından aldığını bildirdi.

New York'ta göçmenleri savunan Ekvadorlu bir göçmen olan Monica Sibri, yeni gelen göçmenlerin çocuklarını trenlerde satılmak üzere getirmeleri için kendisine gösterdikleri nedenleri sıraladı.

Bazıları, hatalı bir şekilde çocuklarının bir dönem okula gidemediklerini ve bunu kolayca telafi edebileceklerini varsaydıklarını söyledi. Bazıları evrak işleri ve aşı kayıtları nedeniyle çocuklarını kaydettirmekte gecikmeler yaşıyor. Bazılarının Ekvador'da çocuklarıyla birlikte şeker sattığını ve aynı şeyi burada geçici bir önlem olarak yaptığını söyledi.

Bayan Sibri, “Aileler çocuklarını okula göndermek istemediklerini söylemiyor” dedi. “Söyledikleri şey, dosyalamaları gereken evrakları anlamadıkları ve bazılarının sisteme güvenmediği.”

Bayan Sibri ve diğer savunucular bu baharda, şeker satıcısına dönüşen göçmen çocuklara ve ailelerine, onlara eğitim ve “onurlu bir yaşam” için kaynak sağlamaya yardımcı olmak üzere oturumlar düzenliyorlar.

Cuma günü saat 14:25'te, küçük bir kızı ve daha küçük bir oğlu olan bir kadın, Manhattan'daki Columbus Circle'daki Uptown A/B/C/D platformunda Snickers ve Welch'in meyveli atıştırmalıklarını satıyordu.

32 yaşındaki Kazakistanlı catering şirketi Kristina Voronaia yanlarındaki bankta oturdu ve baktı. “Okulda olsalar daha iyi olur” dedi.

Kız tek başına müşteri aramaya gitti. Evde sağlık yardımcısı olan 50 yaşındaki Josefina Vazquez, annesinin nerede olduğunu sordu. Çok yakın, dedi kız.

Bayan Vazquez, “Çocukları kullanmak kötü” dedi.

Şeker satıcısı onun 9 yaşında olduğunu söyledi. Aşı randevusuna gitmediği için okulda olmadığını İspanyolca söyledi.

Platformun aşağısında 55 yaşındaki Sandra Acosta'ya yalvararak yaklaştı. Bayan Acosta bir paket fıstıklı M&Ms satın aldı. Evde sağlık yardımcısı olarak da çalışan Bayan Acosta, “Okulda olması gerekiyor” dedi. “Ve bu tehlikeli; bir sürü deli insan var.”

Biraz daha düşündü ve çocuğun annesine üzüldüğünü söyledi. “Belki de onu bırakacak ve ona bakacak kimsesi yoktur” dedi. “İki tarafta dengeyi görmeliyiz”

Liset Cruz Ve Annie Correal raporlamaya katkıda bulunmuştur.