Çocuklar bizi izliyor – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
702
0
0
Küçük büyük canavarlar. Yan tarafta oturanlar, yanımızda oturanlar ya da bir ebeveynin kucağında oturanlar. Yetişkinleri taklit eden çocuklar, kendini kötü hissedip bunu yapan ergenler. Garip yaratıklar. William Golding zaten (varsayılan) masum çocukluk hakkında yazmıştı. Sineklerin efendisi ve hatta Stephen King bile konuyla ilgili birkaç güzel kitap yazdı. Amerika'da, 2021 yılında küçük oğlu Michigan'daki bir lisede katliam yapan James Crumbley yeni yargılanmıştı. Ethan 15 yaşındaydı ve Detroit'in bir banliyösü olan Oxford Lisesi'nde öğrenciydi. 30 Kasım'da tuvalete gitti, sırt çantasından yarı otomatik tabancayı çıkarıp ateş etti. Hana St Juliana (14), Tate Myre (16), Madisyn Baldwin ve Justin Shilling (17)'yi öldürdü, diğer altı sınıf arkadaşını ve bir profesörü yaraladı.

«Emanuela Audisio'nun ücretsiz haber bülteni S-Print'e abone olun»

Birkaç gün önce babasını kendisine silah almaya ikna etmişti, Noel hediyesi avansı olarak bu, kaçırılmaması gereken bir Kara Cuma fırsatıydı (indirimlerden faydalanmamak ister misiniz?) ve ilanını yayınlamıştı. mesaj: “Bu güzelliği yeni aldım”. Sig Sauer 9 mm. Geçen Aralık ayında çocuk yetişkin cezasına çarptırıldı: şartlı tahliye ihtimali olmaksızın ömür boyu hapis. 24 suçlamayı kabul etmişti. “Ben gerçekten kötü bir insanım, kimsenin yapmaması gereken korkunç şeyler yaptım.”

Ethan, tahliye edilmeme cezası alan ilk reşit olmayan kişi oldu. Ve Amerikan tarihinde ilk kez, iki ayrı davada anne ve babasının da kasıtsız adam öldürme suçundan mahkûm edilmesi istendi. Yaptıkları için değil, yapmadıkları için. İkisi de tetiği çekmedi ama ihmalleri hayatlara mal oldu. Sinyalleri görmezden geldiler, oğulları web sitelerinde “okulda silahlı saldırı” kelimesine 421 kez tıkladı ve savcının dediği gibi: “Trajediye katkıda bulundular.” Anne Jennifer, oğlunun zaten gösterdiği şiddet dürtülerini hafife aldı, öğretmenlere silahın artık evde olmadığını bildirmedi ve okul onu çocuğun bir suç işlediği konusunda uyarmak için aradığında gidip Ethan'ı almayı reddetti. Bir matematik kağıdı üzerinde silah ve kurşunun yanı sıra “yardım edin bana”, “her yerde kan var” ve “hayatım işe yaramaz” ifadelerinin de yer aldığı endişe verici bir çift çizim. Bir uzmana ziyaret önerildi.

James Crumbley, Ethan'ın babası

James Crumbley, Ethan'ın babası

Bir hafta önce dava 47 yaşındaki baba James'e düşmüş, kendisi için de ceza istenmişti. “Oğlunun ruh sağlığının bozulmasını görmezden geldi, onu korumadı ve tehlikeyi önlemek için hiçbir şey yapmadı.” Bay Crumbley'nin, dışarıda Amerikan bayrağı bulunan mütevazı evinde iki ateşli silahı daha vardı: Derringer ve Kel-Tec, her ikisi de .22 kalibrelik, yatak odasının şifoniyerindeki bir kasada saklanıyordu, ancak kilit açma kombinasyonu 0 -0-0- idi. 0, varsayılan. Açmak için Einstein ya da Champollion olmanıza gerek yoktu. Ayrıca müfettişler yatakta silah kutusu ve boş bir mühimmat kutusu buldu. Silahı engelleyebilecek kablo hâlâ kapalı paketinin içindeydi. Şehirdeki ticari bir binadan kaçtıktan sonra tutuklanan Crumble'lar cezaevinde ve on beş yıla kadar hapis cezası riskiyle karşı karşıyalar. Ceza için 9 Nisan'da mahkemeye dönecekler.

ABD'de hiçbir zaman ebeveynler reşit olmayan çocuklarının öldürülmesinden sorumlu tutulmadı; diğer zamanlarda ise dikkatsizlikten suçlu bulunup toplum hizmetine veya tazminat ödemeye mahkum edildiler. Ve eğer 1999'da Colorado'daki Columbine Lisesi'nde on üç kişiyi öldüren ve yirmi dört kişiyi yaralayan iki erkek çocuktan birinin annesi olan Sue Klebold'un, kütüphanede kendi canına kıyan, yürek parçalayıcı kitabını okursanız, şunu bileceksiniz: işaretlerin her zaman yanıp sönmediğini. Yaklaşan fırtınaya dair herhangi bir uyarı yok. Oğlu Dylan, dışlanmış, yalnız ve şiddet yanlısı çocuk modeline uymuyordu; içine kapanık ve şefkatliydi, ancak intihar eğilimlerini ve şiddetli depresyonunu maskeleme yeteneğine sahipti. Evde silah yoktu.

İspanya'nın Valencia kentindeki Mestalla Stadyumu'nda, 2 Mart Cumartesi La Liga maçında, kapüşonlu, sweatshirtlü bir çocuk çığlık atmaya devam ediyor. Ve kendisi küçük bir fanatik olarak tanımlanacak. Oğlunun ağzından çıkan sözü umursamayan genç bir kız olan annesinin kucağında oturuyor. Her zaman aynı: mono, mono. Maymun, İspanyolca. Hakaret eden tek kişi o değil. Birisi kabadayı çocuğu cep telefonuyla filme alıyor. Anne bunu fark eder, oğluna durmasını söylemez ama ona cehenneme gitmesini söyler ve filmini çektiği kızı aniden uzaklaştırır. Saldırı, ırkçı tezahüratlarla zulme uğrayan, Real Madrid'den 23 yaşındaki Brezilyalı futbolcu Vinicius Junior'a yönelik. Sahneyi filme alan kız, gruba “Bir hayvandan bahsediyoruz” diye karşılık veriyor. Fransa'da 98'de dünya futbol şampiyonu olan Lilian Thuram'ın sözleri aklıma geliyor: “Okulda bana biri beyaz diğeri siyah iki ineğin hiç yapmadığı bir karikatürün adından dolayı Noiraude adını verdiler. doğru bir tane. Merak ediyordum: Aptal inek neden siyah olmak zorunda?”.

Çocuklar evet. Geleceğimiz. Prensip olarak iyi olanlar. Büyük kötü adamların yerine stadyuma davet edilenler. Küçükler, bize her zamanki gibi değil, başka bir yarın gösterin. Ekim 2021, Avrupa Ligi futbol maçı Sparta Prag-Rangers Glasgow: Stadyumda olağan taraftarların yerine geçmek üzere 14 yaşın altında on bin çocuk var, Monaco'ya karşı Fransız oyuncu Aurélien Tchouaméni'ye karşı oynanan maçta önceki ayrımcılık olayları nedeniyle diskalifiye edildi Kamerun kökenli. Peki çocuklar sana ne yapıyor? Mükemmel dublör ikiye katlanırken cevap veriyorlar. Aslen Sierra Leone'lu ve Finlandiya uyruklu Rangers orta saha oyuncusu Glen Kamara, oyundan atıldığında ırkçı ulumaların hedefi oldu ve ironik bir şekilde alkışlandı. Eleştiri, bir notta “çocuklara internette ve medyada hakaret etmenin kabul edilemez ve saçma” olduğunu belirten Sparta Prag'ı kızdırdı. Valencia'nın annesiyle aynı tavır: Kötü olan sizsiniz.

Stadyumda çocukların sesini duymak çok güzel. Futbolun hala oyun olduğu bir sezon. Pankart çok hassas: “Küçüğüz ama büyükleri destekliyoruz”. Hatta belki de ileri görüşlü. 2013 yılında Napoli'ye karşı ırkçı tezahürat yaptığı için stadyumlarını diskalifiye eden Juventus, iç sahadaki son maçında stadyumlarını futbol okullarından 12.500 öğrenciyle doldurmaya karar vermişti. Şiddete karşı güzel bir girişim. Ama eğer söylentiler çocukçaysa, hakaretler de oldukça yetişkinlere yöneliktir. Udinese'nin Sırp kalecisi Zeljko Brkic'in topu her geri getirdiğinde üzerine düşenler. Spor hakimi Juve'ye 5.000 bin euro para cezası verdi ve tezahüratları “açık bir taklit örneği” olarak tanımladı. Juve, “Verilen ceza karşısında yaşadığı şoku” ifade ederek yanıt verdi. Bebek hayranlarına bu şekilde davranılmıyor, yeni nesillere biraz önem veriliyor.

Çocuklarla yetişkinlerin karşılaştırılmasından rahatsız olanlar var, çocukları ve bakıcılarını cezalandırmak isteyenler de var. Geleceğin kadim bir yüzü var, çocuk oyunlarında bile ayrımcılık vakaları artıyor. 10 Mart'ta Lucca eyaletinde 2010 doğumlulara ayrılan Giovanissimi B şampiyonasında 14 yaşındaki futbolcu, rakibine ırkçı hakarette bulundu. Sineklerin Tanrısı, oğlanların yarattığı dehşetle karşı karşıya kalan İngiliz subayının acı yanılsaması ile sona eriyor: “Bir grup İngiliz oğlandan daha iyisini beklerdim.” Evet, beklentileri karşılamak. Kötü Düşünceler neredesin?