Cinayet araştırması: Türkiye’ye kaçsam Belçika’ya iade eder mi?

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Cinayet araştırması: Türkiye’ye kaçsam Belçika’ya iade eder mi? Belçika’da 24 Mart 2018’de Emine Yağmur’u (34) 13, annesi Fatma Yağmur’u (54) 11 yerinden bıçaklayan Beytullah Altuner, Ankara’da polise teslim oldu. Ağır tahrik savunması inandırıcı bulunmayan ve iki defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılan Altuner’le ilgili gerekçeli kararda cinayetleri işlemeden bir yıl kadar evvel internette “Belçika’da cürüm işlesem Türkiye iade eder mi?” diye araştırma yaptığı açıklandı.

Belçika’nın Herstal kentinde yaşayan Emine Yağmur ile annesi Fatma Yağmur, 24 Mart 2018’de meskenlerinde meyyit bulundu. Beytullah Altuner, olayın akabinde kaçtığı Ankara’da polise teslim olarak cinayetleri itiraf etti.

Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Altuner, 17 Mayıs’ta görülen karar duruşmasında, “Plan yaparak öldürmedim. Meskene çocuğumu görmek için gittim. Bana hakaret ettiler. Olay öncesinde de beni aldattığı kişi ile çekildiği uygunsuz fotoğrafları gönderdi. Ağır tahrik altında apansız gelişen olaylar kararı cinayetleri işledim. Pişmanım. Merhametinize sığınıyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Altuner’e, 2 kişiyi ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ cürmünden 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ kabahatinden da 1 yıl mahpus cezası verdi.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI: AĞIR TAHRİK DEĞİL PLANLI CİNAYET

Mahkemenin gerekçeli sonucunda Altuner’in cinayetleri ağır tahrik altında bir anda işlediği savunması inandırıcı bulunmadı. Kararda “Sanığın Emine Yağmur’a yönelik hakaret ve tehdit içerikli gönderdiği bildirilerin sabit olduğu, Facebook’ta bir kümede ‘Belçika’da bir kabahat işleyip Türkiye’ye kaçsam Türkiye seni Belçika’ya veriyor mu’ diye paylaşım yaptığı görülmüştür” denildi.

Bu kanıtlar ışığında, sanığın cinayeti anlık öfke kararı işlemediği ve daha evvel tasarladığının hatta ayrıldıkları 2017 yılının Mayıs ayında karar verdiğinin anlaşıldığı belirtilerek, “Sanık bu sonucundan makul bir süre geçmesine ve ulaştığı ruhsal dinginliğe karşın sebat ve ısrarla Fatma ve Emine Yağmur’u öldürmeyi planlamış, olay gecesi de iş yerinden aldığı bıçak ile meskenlerinde yokken gizlice konutlarına girmiş, meskene geldiklerinde de Fatma’yı 11 sefer, Emine’yi de 13 sefer bıçaklayarak öldürdüğü noktasında kuşku yoktur” denildi. (DHA)