Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarının duruşması başladı: Bizim adaletimiz Emine Şenyaşar’dır

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarının duruşması başladı: Bizim adaletimiz Emine Şenyaşar’dır DUVAR – Yargıtay 18’inci Ceza Dairesi’nin 15 Eylül 2020’de Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD Üyesi Avukat Barkın Timtik’e İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen cezalar için bozma sonucu vermesi daha sonrası başlayan yargılamanın üçüncü duruşması başladı.

Duruşmaya Avrupa’dan 25 avukat ve Türkiye’den hayli sayıda avukat, baro liderleri ve siyasetçi katıldı.

Duruşmada savcı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD Üyesi Avukat Barkın Timtik’in tutukluk halinin devam etmesini talep etti. Savcı, belgeye dün öğlenden daha sonra atandığını söylemiş oldu.

Duruşmaya katılan baro liderlerinin açıklamaları şöyleki:

‘SİYASAL GÜÇ MÜDAHALE ETTİ’

İstanbul Barosu Lideri Mehmet Durakoğlu
: Bugün burada bulunanların hayli büyük bir kısmı avukat. bir fazlaca baro lideri burada. Bu dava avukatlığa karşı açılmış, yargının avukatlık pratiğini tartıştığı bir dava. Birinci celse verilen tahliye sonucunda kabahat vasfı değişebilir denildi, bunlar avukat, avukatın tutuklanabilmesi için epey özel şartların olması gerekir dedi. Yüksek Mahkeme kararlarına atıf yapıldı. Bir yargıca ne yapılmış olabilir ne devreye girmiş olabilir de birinci sonucundan saatler daha sonra dönebilir. ‘Yaptığınızı temizleyeceksiniz’ deyip karardan döndürdüler. Siyasal güç müdahale etti. Yargılama o gün bitti. Bize bizim dışımızda kimse avukatlık yapmayı öğretmesin. Her sanığın yanında avukat olmalı deyip yargının kurucu ögelerinden bu mesleği tanıyıp yola devam etmelisiniz. Siz nasıl karar verirseniz verin biz bir daha bildiğimiz avukatlığı yapacağız. Sizin sonucunız yalnızca yargının bakış açısını ortaya koyacak.

Mehmet Durakoğlu (Fotoğraf: arşiv)

‘ALÇAK BİR BİÇİM İÇİNDELER’

İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel:
Bir avukatlık şeklini gölgede, sinik bir usulü bize dayatmak istiyorlar. Soma Davasında niye avukatlık yaptığını soracak kadar alçakça bir stil arasındaler. Bu evrakta savunmalar alınmadı, mikrofonlar kapatıldı. Gölgede kalmayı kabul etmeyen insanlardır avukatlar. Konfüçyüs, güneşi görmek istiyorsanız gölgeden çıkın demişti. Bizden susmak biat etmemiz isteniyorsa daima söylemiş olduğimiz üzere susmayacağız biat etmeyeceğiz teslim olmayacağız.

Özkan Yücel

‘SELÇUK BEYEFENDİ BİZİ SAVUNUYORDU’

Diyarbakır Barosu Lideri Nahit Eren
: kimi vakit biz sanık kürsüsündeydik, Selçuk Beyefendi bizi savunuyordu. Bugün yer değiştirdik. Tahir Elçi ile yargılanırken avukatları müvekkilimiz bize kelam bırakmadı kaygısı. Selçuk Beyefendi de o denli bir avukat. Diyarbakır Barosu’nun yarısı Selçuk Beyefendi ve arkadaşlarından CMK eğitimi almıştır.

Nahit Eren

‘HUKUKA ZERRE KADAR UMUDUMUZ KALSIN’

Ankara Barosu Lideri Erinç Sağkan
: bir evvelki hukuksuzlukları özetledik. Bütün Türkiye biliyor bu hukuksuzlukları. Sizlerden de talebimiz adil yargılanmanın sağlanması. Duruşmanın başlangıcında fazlaca büyük bir beklentiye girmemizi anladık. Savcılık makamı mütalaasında hiç bir niye belirtmedi tutukluluğun devamını isterken. 5 yıldır tutuklama niçinleri ortada yokken 2 avukat tutuklu. En azından tutuklama niçinleri tartışılsın ki bizim hukuka zerre kadar umudumuz kalsın.

Erinç Sağkan

‘BU HATAYSA BİZDE EŞLİK ETTİK’

Adana Barosu Lideri Semih Gökayaz
: Bu davada avukatlığını yapılış hali yargılanıyor. Biz senelerca Selçuk Kozağaçlı ve arkadaşlarını senelerca kentimize davet edip onlar nasıl bu işi yapıyorsa öğrenmek istedik. Şayet bu pratik hataysa biz de eşlik ettik lakin sanık olmayı başaramadık.

‘ZIT ŞAHİT SÖZLERİ VE USÜLSÜZLÜKLER GÖRDÜK’

Bursa Barosu Lideri Gürkan Altun
: Şunu söylemek isterim, avukatlar hakkında da yargılama yapılabilir. Ancak bu davada birbirine zıt şahit tabirleri ve çeşitli usulsüzlükler gördük. Bundan 3 yıl 1 gün evvel tahliye edilmiş meslektaşlarım salıverilmelidir.

‘ANNEM BU GÜZEL BİR İNSAN DEDİ’

Batman Barosu Lideri Erkan Şenses
: Burada bendilk evvelki meslektaşların beyanlarına katılıyorum. Dün anneme Selçuk Kozağaçlı’nın fotoğrafını gösterdim. Bu uygun bir insan onun avukatlığını yap, dedi. Annem de avukatların beyanlarına katılıyor. Ben de bu yüzden buradayım.

‘DOSYANIN ÜZERİNE GÖLGE DÜŞTÜ’

Şanlıurfa Baro Lideri Velat İzol
: Ben avukat kamuoyunun bir modülü olarak bu belgenin üzerinde gölge düştüğünü görüyorum. Burada avukatlık mesleği yargılanıyor. Meslektaşlarımızı hür bırakın.

‘EBRU TİMTİK’İ HÜRMETLE ANIYORUM’

Van Barosu Lider Yardımcısı Hamza Çiftçi
: Avukatlık Kanunu en başta meslek onurunu müdafaayı prensip sayar. Yargıtay sonucunı meslek onurunu ayaklar altına almak isterken biz ise buna karşı durmak için buradayız. Adil bir yargılama yapılmadı, bu uğurda Ebru Timtik canını verdi. Onu hürmetle anıyorum.

KOZAĞAÇLI: İNSANIN ÖMRÜNÜ UZATAN KELAMLAR

Baro liderlerinin açıklamasından daha sonra Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı savunma yaptı. Kozağaçlı’nın savunması şu biçimde: “Tamamı seçilmiş Türkiye avukatlarının yüzde 90’ını temsil eden liderleri bize iltifatta bulundular, teşekkür ederiz. Biz avukatlığı sizin anladığınız üzere anlıyoruz dediler, ben bununla yatarım beni tutuklu tutmayı düşünüyorsanız. Benden daha sonraki avukatlara bizden kelam edileceği vakit ne biçimde kelam edileceğini biliyorum. Siz her ne karar kurarsanız kurun bugün duyduğum kelamlar insanın ömrünü uzatan sözlerdi.

‘TAHLİYE TALEP ETMEYECEĞİM’

Venezuella’dan Filipinler’e kadar avukatlık mesleğimi sürdürdüm. 3 adet Memleketler arası avukatlık kurumunda idare konseyindeyim. Artık onlar da burada, ayaklarına sıhhat. Tahliye talep etmeyeceğim. Benim talebim tutuklama münasebetlerini yazmanız, bize bildirmenizdir. CMK unsurlarını klişe biçimde yazılmasın. Bu evrakta sorgular bitti dediniz, bitmedi. bu biçimde yargılama olmaz. Birleşen belge tarafından beyanlarımız ve savunmamız alınmadı. Sorgu almadan devam edemezsiniz. Mutlak bozma sebebidir. Sizi bu yükten kurtarayım. Suçlamaları reddediyorum. Teknik manada yordam yerine gelsin. Tarz hukukunu sizin anladığınız biçimde tartışamayız, bu hayli tehlikeli. Dediniz ki sorgular bitti, bitikten daha sonra kanıtların ikamesine geçilir. Ben oradayım, savcı ne etapta siz ne kademedesiniz bilmiyorum. Kanunda sorgulardan daha sonra kanıtların tartışılmasına geçilir diyor 206. unsur. Ben bu kademedeyim. Siz ne kademedesiniz bilmiyorum. Bir kanıttan bahsediyorsunuz. Ben diyorum ki poliste yok, savcıda yok, emanette yok. Yazı yazarsınız kanıt getirilir belgeye bıçaksa bıçak silahsa silah. Ben size palavra söylüyorsunuz diyorum. Kanıtlar emanette, savcılıkta, kollukta yok diyorum. Beni avutmak için ne yapmalısınız. Kanıtları getirmeniz, tartışmamız ve uzman incelemesi yapmalısınız. Dijitaller yok diyorum. Var diyemezsiniz. Burada takdir hakkınız yok. Var deyip getirmeye kalkışabilirsiniz ancak sizdilk evvel 7,5 yıl bulamadılar. Ne olacak artık, takdir hakkıdır var mı diyeceksiniz? Sanığa kanıtı gösterememek utanç verici.

Selçuk Kozağaçlı (Fotoğraf: arşiv)

‘BU ADAM 14 BELGEDE TANIK’

Bu sanatı icra ediyorum. Polisin kuyruğunun ne vakit yakalandığını epey uygun anlarım. Bu evrakta bu biçimde oldu ve sizin bunu görmezlikten geleceğinize güveniyorlar yalnızca. Şahidin kendi el yazısından okuyorum: 2011’de annemi ve kız kardeşimi öldürmeye çalıştım paranoyadan. Bizim hakkımızda verdiği söz 2012. Şahit kendi sözünde olmayan insanları gördüğünün tespit edildiğini, Bakırköy’de yatak olmadığı için yatırılamadığını söylüyor. Kollarını jiletle kesme, canavar sanıp gardiyana sanma, 140 küsür kabahat. Bu şahit tabir veriyor hakkımda. Bakırköy Akıl Hastanesi’ne bir müzekkere yazılmaz mı? Benim dışımda örgüt üyesi dediği şahıslar kimler? Babası, Gülben Ergen, Tarkan. Bunun sözüyle beni tutuklu tutup karar vermeye çalışıyorsunuz. Bu adam 141 belgede şahit. Bundan düzgününü bulmayan polisin maaşımdan kesmezler mi? Benim hakkımda söz vermesinden 11 ay ve 14 ay evvel bunları söylemiş bir şahit. Şişli Belediyesi önünden alınanlar Ramazan Çelik, Kahgil Müellif, Merve Demirel, Mehmet Tunçay ve Salih Diknel ile isimlerini öğrenemediğimiz iki kişi. Salih Diknel gözüne aldığı darbeden dolayı makûs durumda olduğu bilgisi verildi.

SEYYAR HEYET: Burada bir meslektaşınızın gıyabında konuştuğumuzu düşünmeyin. Biz Akın Gürlek hakkında bütün kurumlara başvurduk. Yüzüne konuştuk, 3 defa anlattık. Herkese şunu söylemiş olduk, o bir yargıç değil. Avrupa Kurulu kendisi için seyyar heyet dedi. Anayasa Mahkemesi Lideri sonucumızı tanımayan yargıçlar yüzünden prestijimiz sarsılıyor dedi. Biz temele girmiyorsak niçini uydurdukları kanıtı tanımadığımız içindir. 160 gün boyunca 5 kez tutuk incelemesi yaptınız bana ve avukatıma sormadan. AYM bu hususta bir karar vermiş tabi diyor bir ihlal var fakat ben ihlal sonucu versem tutuk haliniz bitecek mi diyor? Tazminat davası açmayı tavsiye ediyor. 5 yılı geçen bir tutukluluk için önemli bir niçininiz olmalı. Siz beni hâlâ kaçma kuşkusuyla tutukluyorsunuz bu biçimde giderse 2 yıl daha tutacaksınız. 2017 yılında çalışma arkadaşlarım Barkın ve Şükriye ile beraberyken mesken basıldı. Amire gittim dedim ki beni niye almıyorsunuz. “Seni alınca fazlaca yaygara kopuyor, daha sonra geleceğiz” dedi. 2 ay savcılığa dilekçe sundum, belgeyi takip ettim. daha sonra beni de tutukladılar. Savcı Can Tuncay sözümü aldıktan daha sonra yakalama niçinlerini çürütünce “Bu sefer tutturamamışız kusura bakmayın” diye özür diledi. Avukatlarım buna şahitlik etti. daha sonra tutuklamaya sevk etti. Bugüne kadar verilen tutuk devam münasebetlerinin çekirdeği budur işte. ÇHD 50 yıldır, HHB 30 yıldır varlıklarını sürdürüyor. Ben yüzlerce toplumsal davada avukatlık yaptım, 20 bin avukatın eğitimiyle ilgilendim. Biz bunu kabul etmeyiz. Evrakınızı 5 savcı, 38 kolluk hazırlamış.

BARKIN TİMTİK: BENİ TAHLİYE ETMEK ZORUNDASINIZ

Selçuk Kozağaçlı’dan daha sonra savunmasını yapan avukat Barkın Timtik, şunları söylemiş oldu: “Tahliye talep etmeyeceğim. Kanuna nazaran beni tahliye etmek zorundasınız. Baro liderlerine ve duruşmamız için gelenlere teşekkür ederim. Ebru Timtik benim ablamdı. Avukatlık mesleğinin onuru ve memleketimizde meydana gelen bütün adaletsizliklerin son bulması için 238 gün aç kaldı. Vicdan şahsî bir problem Ebru Timtik’in yaşatılması vicdan sorunuydu de. olağan olarak kendi ettiğiniz yeminlere, anayasaya uygun davranamazsınız bu biçimde bir beklentim yok. olağan olarak ki siyasi iktidarın baskısı altındasınız. Mesleksel yeminlerinize ve prensiplerinize uymanızı beklemiyorum. Siz belgeye atanınca yeni bir Akın Gürlek’le mi karşı karşıyayız diye merak ettim. bir daha de tüm olanlara karşı her şeyden üstün hiç bitmeyen umudumuz var. Buradaki meslektaşlarıma, ablama karşı borçlu hissettiğim için konuşuyorum. Ben hukuk fakültesine isteyerek girdim ablam isteyerek girmemişti gazeteci olmak istiyordu. Avukatlığın adaletle ilgisi var sanıyordum. Halkın Hukuk Ofisi olmasaydı avukatlık yapamazdım. Öğrenciyken mevt oruçları vardı, hayli üzülüyordum. Devrimciler ölmesin diyordum. Bu mevzuya dair İstanbul Barosu’nun teşebbüsleri vardı. Biz avukat olarak toplumsal sorunlarda rol alabilmeyi buradan gördük. Mevt oruçlarının bitirilmesi için 19 Aralık katliamı yapıldı. Katliam ben de dehşet yarattı. Bu endişeyi aşan tek şey direnişin bu katliama karşın devam etmesiydi. Avukatlığa dair ne öğrendiysem Halkın Hukuk Bürosu’nda öğrendim. Birinci evvel yasal bütün imkanları zorlayan bir ofis. Ancak bununla yetinmeyiz. Biz gerektiğinde müvekkillerimizle dayak yiyoruz, tercih ettiğimiz için mi hayır. Sonların dışına çıkarak gerekirse sokakta, gerekirse basın açıklaması yaparak hak arıyoruz. Biz insanlığımızdan çıkarılmak isteniyoruz. Bu ülkede hiç bir yasa tanınmıyor. Laiklik yazıyor Yargıtay’ı Diyanet İşleri Lideri açıyor. Beni tahliye ettikten daha sonra hakkımda tekrar yakalama sonucu verilirse kaçarım. Daha evvel kaçtım bir daha kaçarım. Hukuksuzluğa uymak zorunda değilim, benim ablama borcum var. 7 Kasım’da Emine Şenyaşar’ın duruşması var bir AKP milletvekiline hakaret etti diye. Onun yanında olabilmek isterdim. Bizim adaletimiz Emine Şenyaşar’dır.

Barkın Timtik (Fotoğraf: Arşiv)

‘TESLİM OLMADIK, OLMAYACAĞIZ’

Arkadaşlarının tahliye edilmesini isteyen avukat Özgür Yılmaz, “Burada olan baro liderlerine ve avukat arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Burada olan yabancı meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Onların kartlarını alıyoruz, fazlaca memnun oluyoruz. Maksat Halkın Hukuk Bürosu’nu tasfiye etmekti. Biz birinci günden itibaren teslim olmadık, bundan daha sonra da olmayacağız. Bu belgede kanıt diye belirtilen dijitaller var. Biz bunların getirilmesini talep ettik ediyoruz, evraka getirilmiyor. Ben bu dijitaller niçiniyle yapılan yargılamalarda 2000’li senelerda avukatlık da yaptım. bu biçimde da getirilemedi. Hiç merak ettiniz mi? O ana belgede ne oldu. Beşerler tahliye oldular beraat ettiler. Bana Berk Ercan beyanları vücuduyla ceza verildi. Münasebette duruşmada Berk Ercan’ın benim hakkımda o duruşmada o denli bir beyanı yok. Beni gözaltına alan polisler seni anayasal nizama muhalefetten yargılatacaktık aslında lakin avukatlarla birlikte yargılandın güzelsin dedi. Anayasal nizama muhalefet cürümlerinden yargılanan müvekkillerimiz oldukçatan çıktı. Avukat olmak daha büyük bir tehlike olarak görüldü. Mahkeme Lideri Özgür Yılmaz’ın beyanlarını kesti. Bana on üç yıl ceza verildi, bu evrakta da tahminen verilecek lakin beyanlarımı almak istemiyorsunuz. Bizim Ebrumuza kelamımız var. Bu kelamımızı tutacağız adalet ve bağımsız ülke hasretimizi gerçekleştireceğiz. Arkadaşlarımı tahliye edin. Taleplerimizi yerine getirin” dedi

Mahkeme, avukatlar Selçuk Kozağaçlı ve Barkın Timtik’in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 17 Kasım’a ertelendi.