Burhan Kuzu-Melih Gökçek görüşmesi bir daha gündem oldu: Suça bakan nerede kardeşim

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Burhan Kuzu-Melih Gökçek görüşmesi bir daha gündem oldu: Suça bakan nerede kardeşim Kabahat örgütü liderliğinden hakkında arama sonucu bulunan Sedat Peker ve Burhan Kuzu’nun eski danışmanı Sinan Çiftçi’nin gündeme getirdiği yeni tezler geçmişte tartışma yaratan bir telefon görüşmesini bir daha gündeme getirdi.

2009 yılında Burhan Kuzu’nun TBMM Anayasa Kurulu Lideri ve Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Lideri olduğu periyotta yapılan telefon görüşmesi Aydınlık gazetesinde yayınlanmıştı. O periyot Kanal D üzere televizyon kanallarının da haber yaptığı toplantıda, Gökçek, Burhan Kuzu’dan ‘yasa değişikliği’ istiyor.

GÖKÇEK’İN İSTEĞİ…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca ABD Büyükelçiliği’ni çevreleyen yapılaşmaya ait yargı sonucunı uygulamadığı için ‘nazaranvini berbata kullandığı’ nedeni öne sürülerek hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus istenen Melih Gökçek, Kuzu’yu arıyor. Ses kaydına nazaran, ‘Yasada yazılı hallerden öbür hangi niçinle olursa olsun nazaranvini berbata kullanan memur derecesine bakılırsa bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur’ denilen TCK’nın 240. hususu Gökçek için büyük bir sorun. Konuşmada da cezai hallerin mühletinin azaltılması ve Belediye Liderleri’ne tanınan haklar çerçevesinde hareket etme imkanı yaratılmaya çalışılıyor.
Sedat Peker, evvelki gün yaptığı Twitter paylaşımlarında uyuşturucu baronu Zindaşti’nin isteklerine karşılık vermemesi gerektiği konusunda geçen yıl kasım ayında ölen Burhan Kuzu’yu uyardığını söylemiş ve yeni argümanlar öne sürmüştü. Kuzu’nun eski danışmanı Çiftçi ise Kuzu’nun iş takibi yaptığını ve bunun için üst seviye yetkilileri kullandığını söylemişti.

bir daha gündem olan telefon görüşmesi şöyleki:

Ankara Büyükşehir Bld. Bşk. Gökçek:

-240’dan yargılıyorlar beni artık bu 240 ‘ı 3-6 aya indirmez misiniz?
…Yani onun kulisini de güzelce de yaparım artık ortalığı kaldırırım. Ben onları bir fitilleyim.

Anayasa Kom. Bşk. Burhan Kuzu:
-Vallahi ben sana onların listesini vereyim…

-240’tan yargılıyorlar beni artık 240 söylemiş olduğiniz kanunda sayılmayan haller…

– Tabi…

Ankara Büyükşehir Bld. Bşk. Gökçek

– Ben ne bileyim kanunda sayılmayan hallerin şey olduğunu abi ya…

-Bu 240’ı 3-6 aya indiremez misiniz abi ya?…

– bu biçimde yararı ne oluyor ki 3 olunca?

– Abi 3-6 ay olunca belediye liderleri bu cezayı alıyor, paraya çevriliyor, Belediye başkanlığı müddeti de gitmiyor. Mahkum olup içeriye atsa 2 ay gidip yatıp çıkıp daha sonrasında geliyorsun yeniden işine devam ediyorsun.

– 3-6 ay ortası diyorsun, olabilir o şu an ne kadar onun şeyi ki

– 1 seniçin 3 seneye…

– Çok…

– E tabi fazlaca abi. O kadar saçma ki! Adam bankayı soyuyor 3 sene, ben 240’tan, keyfi muameleden şundan bundan 3 sene olur mu bu biçimde bir adalet.

– 140 evrak var milletvekillerinin aşağı üst 50 küsürü 60’a yakını neredeyse bu, bu 240…

– Abi bu 240’ı ben milletvekillerinin hepsine hangileri var ise bir bana çıkartsana ben onları bir fitilliyeyim.

– Vallahi ben sana listesini vereyim onun…

– Ben onları bir fitilleyeyim de 3-6 aya indirelim bunları…

-Doğru doğru… Özellikle belediye liderleri için fazlaca sıkıntı bir ceza o.

-Tamam abi. Ben onun kulisini de güzelce yaparım artık ortalığı kaldırırım. Sen o listeyi ver bana.

– Veririm veririm. Onu bir orta şey yapalım. Bu hafta bizim bu dokunulmazlıklar var

– Ne yapıyorsunuz abi dokunulmazlığı?

– Valla biz devir sonuna bırakacağız. Onunla mı uğraşacağız, ne yapacağız

– Tabi bırakın abi, boşverin.

-Şimdi bunlara güvenilmez.

– Tabi abi boşverin siz…

– Bizim arkadaşlar “Suçum yok, muçum yok”… Ya suça bakan nerede kardeşim…

– Bravo işte sıkıntıyı çözmüşsünüz.

– “Suça bakan nerede” dedim ya Allah… Kaldırıp atacak seni adam. Mazeret arıyor aslına bakarsan… Yahu sen Anayasa’nın verdiği bir hakkı, niçin kullanmıyorsunuz?

– Tabi, tabi…

– Seçilemezsen git yargılan…

– Tabi…

– Ben de diyorum ki; biz belediye liderlerine da verin birebir yetkiyi, vallahi niçin vermeyeceksiniz abi?

– Yanlışsız, tabi…