Boğaziçi’nde takımı yenilenmeyen Dr. Tolga Sütlü: Kayyım yeni faza geçti

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Boğaziçi’nde takımı yenilenmeyen Dr. Tolga Sütlü: Kayyım yeni faza geçti Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmında Tabip Öğretim Üyesi (eski ismiyle Yardımcı Doçent) takımında bakılırsavli Tolga Sütlü, rektör Naci İnci tarafınca geçtiğimiz gün ataması yenilenmeyerek vazifesinden uzaklaştırıldı.

Yardımcı doçent takımında yasa gereği atamalar 3 yıl mühletle yapılıyor, bu müddet sonunda takımın devam edebilmesi için bir daha atama yapılması gerekiyor. 3 yıllık mühleti eylül ayında dolan Dr. Öğretim Üyesi Sütlü’nün çalışmaları üniversite haricinden akademisyenlerin de dahil olduğu bir heyet şurası tarafınca kabul edildi ve hem kısım şurasından tıpkı vakitte fakülte idare şurasından mukavelesinin uzatılması sonucu çıktı fakat kanunen son yasal merci olan rektör Prof. Dr. Naci İnci, konsey kararlarına karşın mukaveleyi yenilenmeyeceğini bildirdi.

Rektörlüğün yaklaşık 1 aydır imza sürecini beklettiğini belirten Sütlü karara ait Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, ‘’Akademik bir sebep yok, hakkımda çıkan palavra haberlerden kaynaklı alınan bir karar var. Ortada bir kabahat yok. Akşam ve Yeni Şafak Gazeteleri’nde hakkımda çıkan haberler palavradır. İkaz niteliğinde bir ceza var. Bunu iş müracaatında üniversiteden sakladığımı argüman ediyorlar. Bu da yanlışsız değil. İşe alınma sürecinde bu husus kısımda görüşüldü ve gerekli ayrıntıları esasen iletmiştim. Ayrıyeten ben kendim bu haberlerin tekzip edilmesi için rektörlüğe başvurdum lakin beni dikkate bile almadılar” dedi.

‘ASIL SEBEP KENDİ TAKIMINI KURMAK İSTEMESİ’

Hakkında çıkan haberlerin mazeret edildiğini belirten Sütlü, “Asıl sebep sesi yüksek çıkanları tek tek susturmak istemeleri. Kamuoyuna yansıyacak öbür emsal olaylar da olacaktır. Bana yapmış oldukları bu olay ile başka tüm yardımcı doçent kadrosundakilere göz dağı vermiş oldular. Denetim etme, otoritesini kurma uğraşı var. Bu ortada uzaklaştırmak istediği herkesi de uzaklaştırarak kendi takımını kuruyor” tabirlerini kullandı.

‘BU OLAYLA YENİ FAZA GEÇTİLER’

Direnişin başından beri hekim öğretim üyesi takımında olan bir hocanın atamasının yenilenmemesinin birinci sefer yaşandığını söyleyen Sütlü, kayyım rektörün bu uygulama ile yeni faza geçtiğini belirtti. Sütlü, “Daha evvel yabancı öğretim üyelerine emsal uygulamalar yaptılar lakin onların yıllık kontratları var. Emekli olup ders vermeye devam eden hocaları da uzaklaştırdılar. Öğretim üyesi takımında olan Can Candan üzere hocalarımıza yaptılar. Benim özelimde yapılan bu uygulama, yeni bir faza geçtiklerini gösteriyor” dedi.

“Bundan daha sonra buna misal olaylara daha hayli şahit olacağımızı düşünüyorum” diyen Sütlü, “Boğaziçi’ni yönetemiyorlar. Dışarıya her ne kadar yansımıyor olsa da Boğaziçi var gücü ile direniyor. Çok az vakit içinderının kaldığının da farkındalar. O yüzden yapabildikleri her şeyi kanun tanımadan yapmaya çalışıyorlar” sözlerini kullandı.

Sütlü kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Ben haklı olduğumu biliyorum ve onlar da kanunsuz işler yaptıklarını biliyorlar. Bunu eninde sonunda mahkemeden döndüreceğimi de biliyorlar, artık kendilerini küçük bir zafer kazanmış üzere görüyorlar. Daha fazla direnmeye devam edeceğim, bunun için daha fazlaca vaktim olacak.”

Akşam ve Yeni Şafak Gazeteleri, “yapay organ nakli vaadiyle hem akademi dünyasını birebir vakitte hastaları dolandıran Paolo Macchiarini isimli cerrahın çalışmalarının Türkiye ayağını yöneten akademisyenin” Tolga Sütlü olduğunu tez etmişti. Her iki gazetede de Tolga Sütlü’nün doktora çalışmalarını yaptığı sırada Yeşim Çetir’in vefatına niye olduğu argümanlarını ortaya attı.

Tolga Sütlü yapılan soruşturmada savunmasını yapmış, hatalı bulunmamış ve rastgele bir yaptırım uygulanmamıştı. Yalnızca ihtar cezası almıştı. Birebir soruşturmada tıpkı ihtar cezasını alan hocası Cihan Alıcı, hala Karolinska Enstitüsü’nde profesör olarak bakılırsavine devam ediyor.