Bisiklet otobüsü için yer açın

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,879
0
0
Bisiklet otobüsü için yer açın
Geçenlerde bir Çarşamba sabahı Brooklyn, Williamsburg’da ebeveynler ve çocuklar her türden bisikletle McCarren Park’ta toplandılar: elektrikli kargo bisikletleri, scooter’lar, üç tekerlekli bisikletler, klasik kruvazörler. Sabah 7:30’da yaklaşık 30 kişi yola çıkmaya hazırdı.

Aynı sıralarda, Brooklyn, Brownsville’de güvenlik yeleği giyen bisikletçilerin Bergen Caddesi ile Rockaway Bulvarı’nın köşesinde toplandığı benzer bir sahne meydana geldi. Pharrell Williams’ın “Happy” şarkısı bir hoparlörden çalınırken, sürü batıya, Boerum Hill’e doğru ilerlemeye başladı. Yol boyunca, grubun yerini takip eden diğer aileler de “bisiklet otobüsü” olarak da bilinen yavaş hareket eden pelotona katıldı.

Bisiklet otobüsü okula gitmek için giderek daha popüler hale geliyor. 2021 sonbaharında, trend (yerel olarak bicibús olarak bilinir) Barselona’da manşetlere taşındı. Yavaş yavaş, Amerika Birleşik Devletleri’ne ve büyükşehir bölgesine doğru yol aldı. Bazı hayranlar, grupların kendiliğinden sokaklara döküldüğü bir bisiklet etkinliğine bir selam olarak, hareketi “Kidical Mass” olarak adlandırdı.

Montclair, New Jersey’deki Watchung İlkokulunda öğretmen olan Drury Thorp, Portland, Oregon’daki bir “bisiklet otobüsü” hakkında bir makale okuduğunda, bir rota planlayan yerel bir bisiklet grubuna ulaştı.

Bayan Thorp, “Zaten her gün bisiklete binerdim” dedi. “‘Bunu çocuklarla yapmak ne kadar havalı olur’ diye düşündüm.”

Bisiklet otobüslerinin nasıl çalıştığı konuma, altyapıya ve kaynaklara bağlıdır. Sakinlerin katılımlarını bildirmek için bahçelerine parlak kırmızı işaretler astığı Montclair’de, birkaç yol yedi okula çıkıyor. Brooklyn’deki Bergen Bisiklet Otobüsü, en az beş okula hizmet veren beş millik bir rotadır. Ve McCarren Park’taki, Greenpoint’te 10 dakikalık sürüş mesafesindeki PS 110’a çıkıyor. (PTA tarafından bağışlanan kahve ve hamur işleri varışlarını beklemektedir)

Havalar ısındıkça daha fazla aile katılıyor gibi görünüyor. Pandemi, ebeveynlerin çocuklarını okula bisikletle götürmeyi tercih etmelerinde artışa neden oldu. Ve uzaktan çalışmanın kalıcı alışkanlıkları, birçok kişiye uygulamaya devam etmesi için zaman verdi. Araştırmalar, çocukların okula yürüyerek veya bisikletle geldiklerinde okula daha meşgul geldiklerini gösteriyor.

Ancak bisikletli otobüs trendinin “kidik kitle”ye ulaşması için daha gidilecek çok yol var. 1969’da çocukların yaklaşık yüzde 50’si okula yürüyerek ya da bisikletle gitti. Oran şimdi yüzde 13’e yaklaştı. Bayan Thorp, Montclair’de büyüdü ve arkadaşlarıyla okula bisikletle gittiğini söyledi. “Sadece artık görmedim,” dedi. Bir bisiklet otobüsü başlatmak için “Bu bir itici güçtü” diye açıkladı.

Greenpoint’te yaşayan PS 110 beşinci sınıf öğrencisi Cai Ciaccia, yürümek veya otobüse binmek yerine arkadaşlarıyla bisiklete binmeyi tercih ettiğini söyledi. Sabah okula girmeden önce “Daha hızlı ve daha eğlenceli” dedi. “Bacaklarım biraz yorgun ama rahatlamış hissediyorum.”

Ebeveynler ve öğretmenler genellikle bisiklet otobüsünde öğrencilere eşlik eder, ancak bisiklet savunucuları genellikle ataşe olarak hareket eder. Montclair’de, “Gri Süvariler” olarak bilinen bir grup yaşlı adam, herkesin korunmasını sağlamak için düzenli olarak birleşir. Brooklyn’de, Ulaşım Alternatiflerinden ve diğer güvenli sokak gruplarından organizatörler genellikle sürünün “kaptanları” veya “kadırgaları” olarak hareket eder. Dönüşlerde trafiği durdurmaya ve grupları yeşil ışıklardan geçirmeye yardımcı olurlar.

24 yaşındaki Joshua Magpantay, PS 372’de öğretmen ve haftalık Bergen Bisiklet Otobüsü’nün koordinatörü Emily Stutts ile bu kış Brooklyn, Gowanus’ta öldürülen bir bisikletçi için düzenlenen nöbette tanıştıktan sonra gönüllü olmaya başladı. Şimdi bisiklet otobüsü tarifesi etrafında geziler planladığını söyledi. “Teksas’taki annem onu ziyaret etmemi istedi ve ben de tabii dedim ama çarşambaya kadar dönmem gerekiyor.”

Bisiklet otobüsü katılımcıları, artan popülaritesinin yerel makamları hız ve trafik sıkışıklığı sorununu çözmek için daha fazlasını yapmaya ikna edeceğini umuyor. PS 110’a giden yolculuğun organize edilmesine yardımcı olan bir baba olan Chris Roberti, “Onlara yolu gösteren insanlara sahipseniz, çocuklara çocuklar için güvenli yolların olamayacağını göstermek istiyoruz” dedi.

Okul, İngilizce öğretmeni Matthew Jensen’i iki yıl önce bir vur-kaç olayında kaybetti. Trajedi, topluluğu şehri, trajedinin meydana geldiği Greenpoint’teki yüksek hızlı otoyol olan McGuinness Bulvarı’nı yeniden tasarlamaya teşvik etmeye sevk etti. Günümüzde bir polis eskortu eşliğinde bir bisiklet otobüsü oradan geçmektedir.

Şu anda, bisiklet otobüsü güzergahlarının daha beyaz ve daha varlıklı mahallelerde olması daha olasıdır. Bir muhabir Bergen rotasına katıldığında, bisiklet altyapısının daha az erişilebilir olduğu Crown Heights’tan geçen ilk kilometreye hiçbir çocuk katılmadı. Montclair’de, daha fakir güney yakasından aileler yeterince temsil edilmiyordu.

Montclair’de bir ebeveyn ve organizatör olan Stephen Meyer, “Oldukça güçlü bir adalet gündemimiz var ve bugün sahip olduğumuzdan farklı bir demografiye ihtiyacımız var” dedi. Grup, gelecek okul yılı öncesinde daha fazla sosyal yardım için çalışıyor.

Şimdilik aileler eğitim-öğretim yılının son gezilerinin tadını çıkarıyor. Geçenlerde Nishuane İlkokuluna bir “otobüs” gittiğinde, Lillian adında genç bir kız onunla gitti. Geldiğinde rahat bir nefes aldı ve “Cuma günlerini bu yüzden seviyorum” diye haykırdı.