Bir kurabiye girişimcisi Pazar günlerini nasıl geçirir?

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,880
0
0
Bir kurabiye girişimcisi Pazar günlerini nasıl geçirir?
Janie Deegan, 25 yaşında olduğunu ve ayıldığında evsiz olduğunu söyledi. Kısa bir süre sonra kendisi için pişirmeyi keşfetti.

Yaklaşık sekiz yıl önce evinden başladığı Janie’s Life-Changing Baked Goods’un kurucusu olan ve şu anda 35 yaşında olan Bayan Deegan, “Umutsuz veya gelecek görüşü olmayan ezici bir karanlığa saplanıp kaldım” dedi. “Pişirme, bu kontrollü sanatsal, meditatif kişisel bakım eylemi haline geldi” dedi.

2021’de ilk mağazasını Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’nda açtı. Geçen sonbaharda, Doğu Harlem’de ikinci bir yer açtı. Her iki mağaza için de “yakın zamanda hapisten çıkmış veya çalışmak isteyen bir sığınma evinden çıkmış kişiler için açık kapılı bir işe alma politikası” olduğunu söyledi. Turta kabuklu kurabiyeler veya meyve dolgulu mini turtalar konusunda uzmanlaşmış Janie’s, günde yaklaşık 1.500 kurabiye üretiyor.

Bayan Deegan, lise öğrencilerine medya okuryazarlığı öğreten Five4Five Films’in ortak sahibi olan 37 yaşındaki erkek arkadaşı Josh Raff ile Yukarı Batı Yakası’nda yaşıyor.

KAHVE HAKKINDA HER ŞEY Pazar, alarm kurmadığım tek gündür. İnsanların sabah 7’de fırında olduğunu biliyorum, bu yüzden tekrar uyumaya çalışırken herhangi bir sorun olmadığından emin olmak için sabah 7’den sabah 9’a kadar telefonumu kontrol ediyorum. Alkolizmimi işkolikliğe ve kahveye aktardım. Evimde Nespresso ve damlalık şişesi de dahil olmak üzere birkaç farklı makinem var ama Josh erken kalkıyor ve pazar günleri bana Peaky Barista’dan bu harika kahveyi getiriyor. Ben genellikle geleneksel bir kahve içicisiyim ama o bize kirli bir chai latte veya balkabağı baharatlı latte alır.

KRALİÇE ARI Wordle ve Spelling Bee yapıyorum. Basitlik burada yatıyor; meditasyon yapmak gibi. Kraliçe Arı’yı aldığımda veya Wordle’ı üç kelimeyle çözdüğümde bu beni odaklanmamı ve tatmin etmemi sağlıyor. Bunlar iyi çalışıyor çünkü ertesi güne kadar bir tane daha çalamam. Bittiğinde, bitti.

KİLOMETRE SAYACI OKUMA Son beş yıldır New York Şehri Maratonu için antrenman yapıyorum. Şimdiye kadar iki tane yaptım. Egzersiz yapmadığım zamanlarda dört ila altı mil koşarım. Central Park’a 106. Cadde’den giriyorum. Biraz hile yapıyorum, bu da son derece dik olan Harlem Tepesi’nden kaçınmama yardımcı oluyor ve tepeden başlayıp aşağı inip kuzey döngüsünü, doğu yakasından aşağı inip 77. caddede bitiyor.

HAZİNE AVI Columbus’taki Kapalıçarşı’ya gidiyorum ve anneannemin çok sevdiği kobalt mavisi camı aramak için hızlı bir tura çıkıyorum. Koleksiyonunu devraldım ve ona başka renkler ekledim. 19. yüzyıldan kalma cam eşyalar, sürahiler, vazolar ve ilaç şişeleri arıyorum. Babam bir set tasarımcısı ve pencerenin etrafından dolaşan bu gömme rafları tasarladı, böylece şimdi gökkuşağında sergilenen 100’den fazla cam parçası var ve bu da sesimi büyükanne gibi çıkarıyor. Onları bulmakta başarılıyım, ancak bunlar çok pahalı olabilir, 4 inçlik bir ilaç şişesi için 400 veya 500 dolar, bu yüzden çok fazla alışveriş yapmıyorum.

FIRIN ZİYARETİ 80. Cadde’deki fırınımızdan badem veya hindistancevizi sütlü ikinci bir kahve alıyorum. Pazar günü 10 veya 12 yerine iki kişi var, bu yüzden bu, onlarla görüşme ve ortalık sakinken ne yapılması gerektiğini görme fırsatı. Oradayken hala büyük gurur patlamaları hissediyorum.

YÜRÜYÜN, YİYİN Josh’la ya çökmekte olan soslu kurabiyeler yapan bir restoran olan Community’de ya da harika Fransız omletleri yapan Le Monde’da buluşmak için Broadway’de şehir merkezine gidiyorum. Sonra üçüncü bir kahve içerim. Al ve git için, salata ve sandviçlerde inanılmaz derecede düşük fiyatlar sunan ve bir Columbia Üniversitesi kurumu olan şık bir İtalyan şarküterisi olan Milano Market’e gidiyoruz.

FIRSATLAR, SON E-postaları kontrol ederek dolaşıyorum – artık çok fazla e-ticaret yapıyoruz – ve büyük bir telefon operatörü olan Josh arama yaparken veya çamaşır yıkarken önümüzdeki hafta için plan yapıyorum. Nasıl olduklarını görmek için diğer mağazamızı ziyaret edebilirim.

AYNI DİL 4 ya da 5’te ayık bir arkadaşımla buluşurum ve PlantShed ya da Starbucks’ta bademli matka çaylı latte ya da dördüncü bir kahve ısmarlarım. Güzelse parkta yürüyüşe çıkabiliriz. Bana göre bakım hayattır. Keşke bir özgeçmişe ayıklık koyabilseydim çünkü bu benim en büyük başarım, bu yüzden programdaki diğer kişilerle her zaman bağlantı kuruyorum. Bütün hafta dilimi konuşmayan insanlarla birlikteyim ve bu benim dilimi konuşan birine sahip olma şansım. Sakinleştirici ve bana yalnız olmadığımı hatırlatıyor.

TOPLUM Akşam 7’den akşam 8’e kadar Batı Yakası’ndaki bir Pazar toplantısına gidiyorum. Hazırlanmak için erkenden oraya giderim. Günlük hayatımda karşılaşmak zorunda olmadığım bir insan topluluğu. Yıllarca ayık kalmaya çalıştım ve başaramadım. Rehabilitasyon, terapi, çeşitli tedaviler denedim. İnsanlar alkolizmden öleceğimi düşündüler.

DEĞİŞİKLİKLER Programdan en iyi arkadaşlarım haline gelen yaklaşık altı kişilik bir grubum var. Covid, ilişkilere ve bana çok farklı şeyler yaptı. Stoacılığı seksi bulan ve savunmasızlığı olmayan İrlandalı bir Katolik kızdım. Covid bundan vazgeçti. Mümkün olduğunu düşünmediğim bir dereceye kadar yumuşadım. Bir düğünü iptal ettim. bir ilişkiyi bitirdim Yeni biriyle tanıştım. Ama o arkadaşlara tutundum ve ilişkilerimiz daha dokunaklı hale geldi.

GEZİ Bir Türk Akdeniz kasabası olan Bodrum’da yiyoruz. Büyük bir planlamacı değilim, bu yüzden rezervasyonum yoksa ve grubumuz yer bulamazsa City Diner’a gideriz. Oturduğumuzda yetişmeye çalışmamız ve herkesin aynı anda sevgiyle konuşması çılgınlık. Kimin kiminle çıktığını, bu yaz ne yaptığımızı ve sırada kimin evlendiğini bilmek istiyoruz.

DİKKAT ET Eve geldiğimde Josh yemeğini çoktan yemişti, ki bu 9:30 ile 10 arası bir zamandı. Genelde HBO’da olanları izleriz. The White Lotus’u yeni bitirdik, bu yüzden kaybolduk ve yeni bir şov arıyoruz. Yakın zamanda Only Murders in the Building’i de gördük.

YAZMAK Josh 11’de yatağa gider. Yalnız zamanımı seviyorum, kanepede oturup gece 1’e kadar çalışabiliyorsam, bir şeyler yazmam gerekiyor ki var olsunlar. Bir günlük tutarım, fikirleri yazarım, yeni bir kurabiye fikri bulabilirim. Bazen ertelediğim evrak işleri ve e-postalardır. Sonra yatağa sürünüyorum.

Sunday Routine okuyucuları Janie Deegan’ı Instagram @janiedbakes üzerinden takip edebilir.