‘Bir Düş Gördüm’ sineması İspanya’dan mükafatla döndü

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,324
0
0
‘Bir Düş Gördüm’ sineması İspanya’dan mükafatla döndü 2018 yılında 8. Malatya Memleketler arası Sinema Şenliği’nden aldığı proje ödülüyle TRT ortak imalini kazanan sinema, bu vakte kadar 48 milletlerarası sinema şenliğine seçilme başarısı göstererek, 28 farklı ülkede Türkiye’yi temsil etti.

İmal, daha evvel Finlandiya, Tayland, Rusya, Hindistan, Nepal ve ABD’de olmak üzere farklı kategorilerde 12 mükafata kıymet görüldü.

Kendi anılarından esinlenerek yazıldı

Murat Çeri’nin kendi çocukluk anılarından esinlenerek hayata geçirdiği sinemanın oyuncu takımında, Harun Reha Pakoğlu, Recep Çavdar, Nevzat Yılmaz, Ferda İşil, İsmail Hakkı, Fatih Dokgöz, Mustafa Halezeroğlu, İsmail Kavrakoğlu, Emin Yalçın, Yakup Baybarz, Furkan Aydın Çelik ve Yusuf Can yer alıyor.

“Bir Düş Gördüm”ün konusu ise şöyleki: “Tarık 8-10 yaşlarında kentli bir çocuktur. Babası bir otomobil kazasında ölür. Annesi tıpkı kazadan dolayı hastanede komadadır. Kendisi ise hafıza kaybı geçirir. Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık hiç bir şey hatırlamasa da daima geçmişiyle ilgili sembolik düşler görür. Bir gün konutlarının yakınında otomobilin çarptığı bir eşek meyyit bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu sıpayla kendi durumu içinde bir bağ kurar ve onu yaşatmayı kendine görev bilir.”

Sinemanın imaj direktörlüğünü Durmuş Sorkut üstlenirken, kostüm dizaynını Ebru Tunoldukçatay, sanat direktörlüğünü Zeki Yalgın, ses dizaynını Umut Şenyol, uygulayıcı yapımcılığını ise Nihat Sönmez gerçekleştirdi.