Beyin tümörü ameliyatı daha sonrası mümkün komplikasyonlar

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
717
0
0
Beyin tümörü ameliyatı daha sonrası mümkün komplikasyonlar Hasta ameliyat daha sonrası evvel anestezi kısmının hasta uyandırma ünitesine, daha sonrasında ise ekseriyetle ağır bakıma alınır, şuuru açık hastaya ağır bakımdaki birinci geceyi geçirdikten daha sonra durumuna uygun beslenme rejimi başlanır ve hasta yürütülür. Hastaya birinci gün denetim beyin tomografisi (BT) çekilip ekseriyetle ikinci gün olağan odasına alınır. Odasında da ortalama üç-beş gün kalan hasta taburcu edilir. Ameliyat daha sonrası hastada en sık rastlanılan şikayet baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk hissidir. Baş ağrısı birkaç gün sürebilirken, halsizlik süreci daha fazla sürebilir.

Cerrahi daha sonrası olabilecek komplikasyon da tümörün cinsi, yerleşim bölgesi, hastanın yaşı ve genel durumundan bağımsız değildir. Kanama, beyin ödemi, nöbet, epey şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, kanama, mevcut nörolojik durumun daha da berbatlaşması, görme, konuşma ve algılamada bozulma, hidrosefali, kol ve bacaklarda şişlik, kızarıklık, yara yerinin geç güzelleşmesi, enfeksiyon, emboli ve psikiyatrik meseleler muhtemel ameliyat komplikasyonlarından bazılarıdır. Bu komplikasyonların çoğunluğu beyin ameliyatı daha sonrası tıbbi bakım ile düzelebileceği üzere kimileri inme (felç), önemli entellektüel fonksiyon bozukluğu, yatağa bağımlılık biçiminde kalıcı da olabilir. Lakin unutulmaması gereken en değerli nokta; beyin tümörünün hayatı tehdit ediyor olmasıdır.

Beyin Tümörü Takibi ve Teklifler:

Hastaya epilepsi (sara) hastalarında kullanılan ilaçlardan birisi başlanıp, bu ilacı sistemli kullanımı istenebilir. Bu durumda her üç ayda bir tam kan ve karaciğer işlev testleri yapılarak hastanın denetim edilmesi gerekir. Tümör düzgün huylu ise ve tamamı çıkarılmışsa ekseriyetle birinci ve altı aylık denetimlerden daha sonra yılda bir sefer denetim yapılması kafidir. Berbat huylu tümörlerde ise beyin cerrahı, tıbbi onkolog (kanser ilaçları ile tedavi konusunda uzman), ışınım onkoloğu (kanserin ışın tedavisi konusunda uzman), fizik tedavi ve rehabilitasyon kısımlarının de takipleri göz önünde tutularak denetim vakit içinderının belirlenmesi uygun olur. Hastanın takip periyodunda rastgele bir ekstra sorunu olması durumunda denetim müddetini beklemeden, tedavi olduğu tabibe başvurması gerekir. Radyoterapi daha sonrası ciltte kızarıklık, deri hassasiyeti, saç dökülmesi, bulantı, kusma da görülebilir.