Belediye Lideri: Kocaeli’de 24 bin konut risk taşıyor

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Belediye Lideri: Kocaeli’de 24 bin konut risk taşıyor Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde, 17 Ağustos 1999’daki sarsıntıda ölenler düzenlenen merasimlerle anıldı. Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın verdiği bilgiler ise zelzelenin üzerinden 22 yıl geçmesine karşın tedbirler noktasında lakin bir arpa uzunluğu yol gidilebildiğini ortaya koydu.

DHA’da yer alan habere göre Gölcük Kavaklı kıyısında düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, sarsıntının üzerinden 22 yıl geçmesine karşın kentte hala hasarlı binalar bulunduğuna dikkat çekti.

HALA 1500 HASARLI KONUT VAR

Kocaeli’de hala yaklaşık 1500 hasarlı konut olduğuna vurgu yapan Büyükakın konuşmasına şu biçimde devam etti:

“Zamanında, temelinde ihtiras yattığına inandığım sebeplerle, bir tarafında alıcı, bir tarafında satıcının olduğu, öbür tarafta kamu yöneticisinin olduğu bir yaklaşım ile bu ortaya çıkmış. Kabahatli arayacak değiliz. Şu anda, günahı kimin üzerine atacağımızla uğraşacak da değiliz. Bu olmuş, binalar yıkılmış, beşerler vefat etmiş, beşerler sakat kalmış. Fakat hala, 22 sene daha sonra bugün, bin 500 tane konut duruyor. ‘Efendim niçin yıkmıyorsunuz? vazifeli değil misiniz?’ denilebilir. Ancak o kadar sıradan değil. Zira türel problemler var. örneğin şu anda vatandaş orta hasarlı konutları, ‘Ben yapacağım’ dediğinde, bizim onu yıkma bahtımız yok.

24 BİN KONUTUN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİYOR

Yaptığımız risk kıymetlendirme tahlillerine bakılırsa, bu kentte hala 24 bin konutun dönüştürülmesi gerekiyor. Bu konutlar riskli. Ağır hasarlı ve orta hasarlı konutlardan bahsetmiyorum. Kimisi tabanından dolayı risk altında, kimisi inşaat kurallarına uyulmamasından, sarsıntı yönetmeliklerinden, geçmişte kalmış olmasından dolayı risk altında. Şunu biliyoruz ki, 24 bin tane konut risk taşıyor. Bu 24 bin konutu değiştirmek için, bu kentin 1 milyar TL paraya muhtaçlığı var. Elimizi daima bir arada taşın altına koyup, bunları dönüştürmemiz lazım. Dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz.” (HABER MERKEZİ)