Balıklama atlamaya dikkat

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
705
0
0
Balıklama atlamaya dikkat Yaz mevsimi niçiniyle insanların serinlemek için denize, göle yahut havuzlara gittiğine işaret ederek, serinleme sırasında en büyük tehlikenin halk içinde ”balıklama atlayış” olarak bilinen yüksekten atlamaktır.

Sığ Sulara Balıklama atlamak hayatınızla kumar oynamakla muadil

Denize ve derinliği aşikâr olmayan sulara yüksekten atlamanın riski, hayatınızla kumar oynamakla muadildir, şu ihtarlarda dikkat edelim:

Deniz ve derinliği olmayan sulara yüksekten atlamak büyük bir risk. Suya atlarken yapılan bir yanılgı boyun kemiğinin kırılmasına, akabinde da omurilik faydalanmasına niye olabilir. Balıklama atlamak, su derinliği iki metreden az ise pek tehlikelidir. Başın eldilk evvel suyun tabanına çarpması niçiniyle boyun kemiklerinde kırılmalar oluşabilir. Kırık, omurga ortasından geçen omuriliği (bir santim çaplı) zedeleyebilir ve birden fazla vakit kopartabilir. Omurilik hasarlarının en tehlikeli olduğu yer boyun bölgesinde olanıdır.

İnsan bedeninde omurganın en kıymetli bakılırsavleri, beden tartısının taşınmasına yardım etmek, beden hareketlerine katkı sağlamak ve omurga kanalı ortasından geçen omuriliği ve hudutları korumaktır. Omurga sisteminin en hareketli bölgesi boyun bölgesidir. Baş yükünü taşıyan ve her tarafa hareketi destekleyen bu bölge hem de omuriliğe de müdafaa sağlar.

Yapılacak yanlış bir hareket ile meydana gelecek olan boyun travması, boyun omurlarından bir yahut birkaçında kırıklara, omurların birbiri üzerinde kaymasına (listezis) ya da omurların bir ortada durmasını ve kafatasına tutunmasını sağlayan bağlarda hasara niye olarak omurilik faydalanmasına yol açabilir.

Başın ani olarak suyun tabanına çarpması ile daha sonrasında ani vefatlar yahut ömür boyunca kalacak tam felçlerin olabildiğine de dikkati çekmek gerekir, balıklama dalma daha sonrasında boyun hasarı oluşmasa bile başın sert tabana çarpması niçiniyle ani şuur kaybı gelişmesi kararı hayli güzel yüzme bilenlerin bile boğulabildiklerini söyleyebilirim.

Yanlış birinci yardım daha makus sonuçlar doğuruyor

Boyun travması geçirdiği bilinen ya da kuşku edilen bireyler, boyun bölgesi sabit hale getirilerek, mümkün olduğunca kısa müddette tam donanımlı bir sıhhat merkezine ulaştırılmalıdır. Süratli hareket etme telaşı ile hastalara daha fazlaca ziyan verebilecek transfer tekniklerinden kaçınılmalı, hastanın mevcut olan durumu uzman bir doktor tarafınca görülene kadar korunmaya çalışılmalıdır.

Birkaç saniye ortasında gelişen bu olaya dışarıdan birinin yardım etme mümkünlüğünün ise pek zayıf olduğunu söyleyebilirim, trafik kazalarında olduğu üzere atlama kararı oluşacak boyun kemiği ve omurilik zedelenmelerinden korunmak için hayatımıza daha şuurlu sahip çıkmalıyız. Derinliği ve taban yapısı tam bilinmeyen sulara dalarak girmekten kaçınmalıyız.
Bulanık göl suları ve daha sonradan doldurulan kıyılarda riskin pek yüksek olduğu bilhassa taş ve kaya üzere taban yapısı sistemsiz sulara balıklama dalmanın büyük risk olduğunu da belirtmek isterim.