Bakan Yanık: 3 çocuk fobisinin bu kadar travmatik olduğunu bilmiyordum

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Bakan Yanık: 3 çocuk fobisinin bu kadar travmatik olduğunu bilmiyordum TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun bugün Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmeler daha sonrasında Bakan Derya Yanık, Komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

ANKA’nın aktardığı habere nazaran, Yanık, eşini kaybeden bayanlara fiyatsız verilecek toplumsal konutlar için getirilen “3 çocuk” kuralı üzerine sorulan sorulara şu cevabı verdi:

“Bu işi yapan esasen biziz. ötürüsıyla kimseye itiraz edecek bir şey yok. Ben bu açıklamayı yaptığımda birtakım medya organlarında birtakım gazeteci arkadaşlarımızın itirazını gördüğümde arkadaşlarla şunu konuştuk. Ya biz hakikat anlamadık galiba, bu kadar açık bir şeye niçin itiraz geliyor diye dönüp tekrar açıklama yapmıştık. Hatta birkaç gazeteci arkadaşları da basın müşavirimiz aradı ve bu işin mantığı şudur falan diye. Bu kadar gündeme gelince şaşırdım. Toplumsal yardım mantığı; en dezavantajlı kümeden başlarsınız, daha sonra yavaş yavaş desteklediğiniz kümeleri elimine edip, ortadan çıkarıp daha sonrasında başka daha az dezavantajlı kademeler içinde kıyasladığınızda nispeten daha koşulları uygun olanlara gerçek yürürsünüz. Bu işin temel mantığı budur. Niçin 3 çocuk? 18 yaş altı çocukları olup bakım ve nezaret sorumluluğu annede olan 3 ve üzeri… Desteklenmeye muhtaçlığı var demek. Türkçesi bunun halk lisanıyla çoluk çocuk ortada kalmak demek. Evvel 3 ve üzerini desteklersiniz. Bir sene daha sonra 2 çocuk ve üzeri desteklersiniz. Bir sene daha sonra 1 çocuk, bir sene daha sonra çocuğu olmayan. Lakin takviyeye muhtaçlığı olan, eşini kaybetmiş, toplumsal müdafaa düzeneği olmayan bayanları desteklersiniz. Yahut erkekleri desteklersiniz. İlla bayanlar olması gerekmiyor”

Yanık, “Ben, bu 3 çocuk fobisini, muhalefet milletvekili arkadaşlarımızda bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum. 3 çocuğa niçin itiraz ediyorsunuz? 3 çocuk ve üzeri, 4-5 olabilir… Bu, bize nazaran açıklamaya gerek olmayacak, şeffaf, anlaşılabilir bir çalışma” dedi.

Yanık, toplumsal yardımlar ve yoksulluğun paralel gittiğiyle ilgili bir soruyu da şu biçimde yanıtladı:

“Sosyal yardımlar ve yoksulluk paralel gidiyor savı tabiatı itibariyle gerçek değil. Toplumsal yardım muhtaçlığı olanları devlet olarak destekleme gücünüz var ise bunu toplumsal refahın artmasıyla açıklarsınız. Bizim 4 başlıktan 50 başlığa çıkartmamızın manası da budur. İnsanların devletin takviyesine gereksinim duydukları rastgele bir noktada yanlarında olmak. O yüzdende çalışmalarımızı ayrıntılı bir halde yapıyoruz. Şu anda önemli manada bir data ambarı oluşturuyoruz. Buralardaki bilgileri sağlıklı bir halde kullanarak müracaat eden kişinin yardıma muhtaçlığı var mı, yok mu rahat bir halde tespit ediyoruz. Yardımları hayır, AK Parti cebinden yapmıyor; evet, devlet yapıyor, hükümet yapıyor. Bu devlet 25 sene evvel de vardı. 25 sene evvel toplumsal güvenlik sistemi, batak SSK hastanelerinin kapılarında günlerce sıra bekleyen, taş betonun üzerinde yatıp tedavi olmayı bekleyen bir millet vardı. O devlet bu biçimde yapmıyordu, artık yapıyor, ortasındaki siyasi iradeyle yapıyor.”