‘Artık sofralık kırma-çizme ‘taş’, sıkma ‘taş’ yağı yersiniz’

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘Artık sofralık kırma-çizme ‘taş’, sıkma ‘taş’ yağı yersiniz’ Cihan Başakçıoğlu

İZMİR –
Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ iki gün evvel Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelikle birlikte zeytinlik alanlar “daha sonrasında rehabilite edilip eski haline getirilmek” kaidesiyle maden faaliyetlerine açılmış oldu.

Pekala zeytin üreticileri bu son düzenlemeyi nasıl kıymetlendiriyor?

‘TAŞ KIRIĞI YENMEZ’

İzmir’in Ödemiş ilçesi yıllardır zeytin ve incir üretimi ile biliniyor. Bölgede bin yıllık zeytin ağaçları bulunurken, pek fazlaca ağaç ise üreticilere aile büyüklerinden miras kalmış. bir daha fazlaca sayıda zeytin ve zeytinyağı fabrikası bulunan bölgede, madencilik faaliyetleri de periyot dönem gündeme geldi.

Servet Ali Çınar, Ödemiş bölgesindeki zeytin üreticilerinden. Çiftçi bir aileden gelen Çınar, çocukluğundan beri zeytin üretiminin ortasında. Son düzenlemeyi Gazete Duvar’a kıymetlendiren Çınar “Artık taş kırıp, ezip, çizip, salamuralık, kırma, çizme ‘sofralık taş kırığı’, taş kırığını ezip, öğütüp suyunu sıkıp, 0.5 asitli ‘sofralık taş yağı’ çıkarırsınız, yersiniz” diyerek reaksiyon gösterdi.

Çiftçi Servet Ali Çınar

Ziraî üretimin bir küme maden şirketine peşkeş çekildiğini söyleyen Çınar, “İzlenen siyasetler ülkenin ziraî üretimini hiçe sayarak, tarımı bir küme madenciye, bir küme zengine kurban ediyor. Ülkenin geleceği kimsenin umrunda değil. Taş kırığının yenmeyeceğini, sofraya konmayacağını bildikleri biçimde ısrarla devam ediyorlar. Ülkenin bütün doğal kaynaklarını, tarımını peşkeş çekiyorlar. Bu düzenleme açıkça buna işaret ediyor. Sermayedarlar, emeği ile geçinenlerin tarlalarını, tabiatını talan ediyor. Onların isteklerine göre maddeleri çıkarıyorlar” dedi.

‘MADEN ŞİRKETLERİ BU BÖLGEDE TARIMIN EN BÜYÜK DÜŞMANI’

Zeytini ile bilinen Ege Bölgesi’nin son süreçte bilhassa maden şirketlerinin gayesinde olduğuna da dikkat çeken Çınar, şöyleki devam etti: “Maden şirketleri şu an yaşadığımız bölgede tarımın ve ormanların en büyük sorunu, en büyük düşmanı. Tarım alanlarının, ormanların, dağların, ovaların herşeyin düşmanı diyebiliriz. Bu yasallaştırılıyor. Mevcut zeytin yasası pek fazlaca şeyi engelliyordu. Bu tipten faaliyetlere engeldi. O pürüzü ortadan kaldırmak için yönetmeliği çıkardılar. Bundan daha sonra zeytin üreticilerinin işi daha sıkıntı olacak.”

Bölgede epey büyük bir reaksiyon olduğunu belirten Çınar, yansıların dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

‘BİN 600 YAŞINDA AĞAÇLAR VAR’

Son olarak taş ocağı projesi ile gündeme gelen Ödemiş Gerçekli köyünde zeytin üreticiliği yapan Mustafa Yılmaz da düzenlemeye karşı olduklarını lisana getirdi. Yılmaz, şunları söylemiş oldu: “Bin 600 yaşında olan zeytin ağaçlarının bulunduğu bir bölgeye sahibiz. Bu ağaçların katli kelam konusu. İlla maden yapılacaksa zeytin ağaçları niye amaç alınıyor ben bunu merak ediyorum. Madenden çıkacak olan her ne olursa olsun tabiat ziyan gorecek. Pekala bizim ağaçlarımız bugünkü halini kaç sene daha sonra alacak? Biz bu ağaçlardan geçimimizi sağlıyoruz. Pahası para ile ölçülemez bir ehemmiyete sahip ağaçlarımız. Atalarımızdan bize kaldı, bizden de çocuklarımıza kalacak. Ağaçlarımıza dokunulmasını istemiyoruz. Bu düzenlemenin yüzde yüz karşısındayız. Yönetmeliğin iptal edilmesini istiyoruz.”

‘DARBE DARBE ÜSTÜNE’

Son periyotta yaşanan ekonomik kriz ve mazota gelen artırımlarla bir arada çiftçinin aslına bakarsanız sıkıntı durumda olduğunu belirten Mustafa Yılmaz “Gübre alıp atabilecek durumda değiliz. Mazot fiyatları yükseldi. Ben bu mazotla gezmeye gitmiyorum. Tarlama çalışmaya gidiyorum. Rızkım için uğraşıyorum. Üzerine bir de bu düzenleme geldi. Ağaçlanmaya yönelmiştim. İki üç yıl evvel yeni ağaçlar dikmiştik. Artık bu iş başımıza gelince boşlukta kaldım. Darbe darbe üstüne diyebilirim” sözlerini kullandı.

Ödemişli bir bayan zeytin üreticisi de düzenlemeye yönelik yansısını şöyleki lisana getirdi: “Biz bu ağaçlardan ömrümüzü kazanıyoruz. Biz ağaçlarımızı kaybetmek istemiyoruz. 60 yaşındayım. Annemden, babamdan kaldı bu ağaçlar. Bizim öteki birşeyimiz yok. Asla ağaçlarımızı vermeyeceğiz. Kaç senede yetişiyor bu ağaçlar biliyor musunuz? Çocuklarımızın geleceği bu ağaçlar. Asla zeytin ağaçlarımıza ziyan gelmesine müsaade vermeyeceğiz.”