APPLE PODCASTS 2021’İN EN UYGUNLARI

BanaDediKi

Global Mod
Global Mod
26 Eki 2020
1,323
0
0
APPLE PODCASTS 2021’İN EN UYGUNLARI Apple her yıl, olağanüstü içerikler sunarak, kitlelerin ilgisini çekme konusunda eşsiz özellikler sergileyerek ve ustalık, kapsamlı yapım, sunum, ses tasarımı üzere alanlarda inovasyon yaratarak podcast yayıncılığının tarifini genişleten ve tüm dünyada dinleyicileri daha derinden etkileyen en güzel ve en tanınan podcast’leri ön plana çıkarıyor.

Apple Podcasts 2021’nin En Güzelleri bu yıl, belirsizliklerin hâkim olduğu sıkıntı bir devirde dinleyicilere kuvvetli bir beraberlik duygusu yaşatan programlardan oluşuyor. Dinleyiciler, Apple Podcasts’in birinci sınıf editör grubu tarafınca hazırlanan Editörün Seçimleri’nde mahallî içerik üreticilerini ve 2021 boyunca dinleyicilerin ilgisini çeken en âlâ yeni programların bulunduğu listeleri keşfedebilecekler.

“Hepimizi hiç olmadığı kadar farklı hallerde etkileyen programlarla tanıştığımız 2021 yılı, podcast yayıncılığında yepisyeni bir periyodun başlangıcını temsil ediyor.”
diyen Apple Music ve Beats’ten sorumlu Apple Lider Yardımcısı Oliver Schusser kelamlarını şu biçimde sürdürüyor: “Bu yılın en uygun programlarına imza atarak podcast yayıncılığını bir daha tanımlayan fenomen içerik üreticilerini takdir etmekten ve tüm dünyada daha fazla dinleyicinin bu içerik üreticilerinin imzasını taşıyan ilham verici çalışmaları keşfetmesine, dinlemesine ve desteklemesine yardımcı olmaktan onur duyuyoruz.”

Apple Podcasts, Pushkin Industries imali Maya Shankar ile “A Slight Change of Plans” isimli podcast’i Yılın En Âlâ Programı, WBUR ve Futuro Studios üretimi Maria Garcia ile “Anything for Selena” isimli podcast’i ise Yılın En Düzgün Yeni Programı ilan etmenin memnunluğunu yaşıyor. Son derece şahsi olduğu biçimde dünyanın her yerinden her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bu programlar, insan tecrübesini yansıtarak niyetleri harekete geçiren tartışmalarla büyük değişimleri, kimlik ve öz kıymet algılarını ve aidiyetin manasını ele alıyor.

Yılın En Uygun Programı: Maya Shankar ile “A Slight Change of Plans”

Maya Shankar değişime hiç yabancı değil. Bilişsel bilim insanı olup Beyaz Saray Davranış Bilimi Takımını kurmadan ve Birleşmiş Milletler’in birinci Davranış Bilimi Danışmanı olarak çalışmaya başlamadan evvel, Shankar’ın farklı bir planı vardı. Shankar, Juilliard School’da Itzhak Perlman’ın öğrencisi olduğu periyotta, “Çocukluk senelerımda keman çalmak ömrümün merkezinde yer alıyordu fakat tek bir notayı çalmaya çalışırken elimi incitince her şey bir anda değişiverdi.” demiş ve şu biçimde devam etmişti: “Kemanın olmadığı bir hayatta kim olduğumu ve kim olabileceğimi bulmaya çalışmak zorunda kaldım.”

“A Slight Change of Plans”, şefkatli kıssa anlatımını insan davranışı bilimiyle bir ortaya getirerek dinleyicilerin kendi hayatlarında yaşadıkları büyük değişimlerde istikametlerini bulmalarına yardımcı oluyor. “Herhangi bir değişiklik karşısında çabucak zorlandığımızı hissedebiliyoruz. Kendimi sık sık ‘Daha evvel bu biçimde bir değişim yaşamadım. Artık ne yapacağım?’ diye düşünürken buluyorum.” diyen Shankar şu biçimde ekliyor: “Karşılaştığımız değişimler dışarıdan farklı görünse de bilişsel bilim bize, bu değişimlerin üstesinden gelmek için kullandığımız stratejilerin birbirine fazlaca benzeyebildiğini gösteriyor. Bunu fark etmek beşere yürek veriyor! Başka bir deyişle, kendi yaşadıklarımıza benzemeyen değişikliklerden ders almamız mümkün.”

Programda, kollayıcı aile bakım sisteminde geçirdiği devrin üstesinden nasıl geldiğini ve hayatını değiştirecek, az bulunan bir yeteneğe sahip olduğunu nasıl keşfettiğini anlatan Tiffany Haddish’ten, duygusal hassasiyetini artırmak için deher neysel bir beyin tedavisi alan John Elder Robison’ın yaşadıklarına kadar, her türlü değişimle ilgili öyküler paylaşılıyor. Adam Grant ve Angela Duckworth üzere uzmanlarla birlikte değişim bilimini bilgileriyla ele alan program, Oscar’a aday gösterilen aktör Riz Ahmed, Grammy ödüllü Kacey Musgraves, profesyonel kaya tırmanışçısı Tommy Caldwell ve bu yılın başında kendisi de planlarını değiştirmek zorunda kalan Shankar üzere, gerçek hayattan ilham verici öyküler paylaşan öbür konuklarla aydınlatıcı sohbetlere sahne oluyor.

Yılın En Uygun Yeni Programı: Maria Garcia ile “Anything for Selena”

“Anything for Selena”, aidiyetle ilgili derin sorular soruyor. “Selena’yı 7 yaşından beri hayli seviyordum.” diyen gazeteci Maria Garcia kelamlarını şöyleki sürdürüyor: “Küçükken bu hislerimi sözlerle ifade edemiyordum lakin onun benim için epey kıymetli olduğuna dair kuvvetli hislerim vardı. Sırf müziğinden ötürü değil, geniş ölçekli kültürel tesiri niçiniyle de onu epey kıymetli buluyordum.”

Bütün bunlar Garcia’yı şahsi bir arayışa sürükleyerek Latin kültüründe babalık, ırk ve lisanla rahatsız edici bağlar ve kendi kimliği hakkında sorular sormaya yönlendirdi. “Selena’nın ömrü ve mirasından bir mana çıkarmaya çalıştık.” diyor Garcia. “Ona bir aşk mektubu, övgülerle dolu hoş bir öykü yazmak istedim.”

“Bu imale 2020’nin yazında başladık.” diyerek ekliyor Garcia. “Programı, sesin net bir biçimde duyulması için yalıttığımız giyinme odamda, sadece kendi mikrofonumu ve MacBook’umu kullanarak kaydediyordum. Yani bu podcast, tam manasıyla pandeminin en ağır periyodunda ortaya çıktı. Doğal olarak, Selena’nın mirasının hakkını verebilmek, onun Latin kimliği ve Amerikalılık üzerinde kalıcı bir iz bıraktığını kanıtlamak için titiz muhabirlik, hassas kıssa anlatımı ve kültürel tahliller üzere, kendi mesleğime ilişkin araçlardan yararlandım. Ve biroldukça şahıstan, bu podcast yardımıyla anlaşıldıklarını hissettiklerini belirten mektuplar aldım.”