2022’nin En İyi Metropolitan Günlük Öğesi: Okuyucular Konuşuyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,928
0
0
2022’nin En İyi Metropolitan Günlük Öğesi: Okuyucular Konuşuyor
Kazanan

‘Çığlık’

Sevgili günlük:

2012’de Şükran Günü’nden sonraki Cumartesi idi ve o zamanlar 89 yaşındaki annemle Edvard Munch’un Çığlık tablosunu görmek için Modern Sanatlar Müzesi’ne gidiyorduk. Görünüşe göre, MoMA’ya yaptığı bu gezinin pek çok gezinin sonuncusu olabileceğine dair değerlendirmesinde haklıydı.

Trenle kasabaya gittik ve son birkaç bloğu yürümeden önce metroya bindik. Onun için bir mücadeleydi ama taksi çevirmeme izin vermedi.

Müzeye varır varmaz bilet aldık, montlarımızı kontrol ettik ve birkaç yürüyen merdivenle Munch’un başyapıtının bulunduğu büyük galeriye çıktık.

Ne yazık ki, galeri büyük olmasına rağmen insanlarla doluydu. Kırılgan, çelimsiz annemi dirsek dirseğe kalabalığın arasından geçirmemin hiçbir yolu yoktu.

“Anne,” diye fısıldadım hayal kırıklığıyla, “görünüşe göre bugün bizim günümüz değil.”

Ayrılmak üzereydik ki, yakınlarda duran bir müze görevlisi birbirimize tek kelime etmeden harekete geçti.

“Affedersiniz!” dedi gürleyen bir sesle, nazikçe ama kararlı bir şekilde kalabalığı ayırarak. “Affedersiniz!”

Bir yol açana ve tablodan sadece altmış metre kalana kadar bu şekilde devam etti. Herkes ona beklentiyle baktı.

Döndü, annemi gözleriyle buldu ve sessizce ona el salladı. The Scream’in tam önüne gelene kadar onu destekledim.

Bekçiye ve kalabalığa teşekkür edip dışarı çıkmadan önce bir dakikadan fazla orada oyalandık, tüm taklit edilemez tabloyu inceledik.

– Garret Andrews

finalistler

ek kart

Sevgili günlük:

Nisan 1992’ydi ve Daniel Barenboim yönetimindeki Carnegie Hall’daki Chicago Senfoni Orkestrası’na iki biletim vardı.

Davet ettiğim kişi gelemedi, bu yüzden akşam 8’e beş kala daha önce hiç yapmadığım bir şey yaptım: Salonun önündeki kaldırımda durdum ve bulabilir miyim diye bakmak için fazladan bileti kaldırdım. alıcı

Bir adam indirim istemek için yanıma geldi ve işlemi tamamladık.

Yan yana oturduk ve gerisi tarih oldu. Ben 40 yaşıma yeni girmiştim, o 45 yaşındaydı ve ikimiz de evli değildik. 30 yıl önce Ağustos’ta nişanlandık ve geçen ay Ekim’de evlendik.

Mutlu yıllar sevgilim.

—Jane Moss Cohen

makas taş kağıt

Sevgili günlük:

saat sabahın 2’si F’yi Manhattan’a geri götürmek için metro merdivenlerini yakınlaştırıyorum.

Tam perona ulaştığımda tren kapıları kapanıyor ve tren hareket etmeye başlıyor. Dijital mesaj panosu bir sonrakinin 20 dakika içinde geleceğini söylüyor.

Bir banka gidip oturuyorum. Ben treni beklerken, bir çocuk neşeyle merdivenlerden koşarak perona çıkıyor. Diğer platformdaki rayların üzerinden bakarken yüzünde kocaman bir gülümseme var.

Oradaki bir kız ona gülümsüyor. Taş-kağıt-makas oynamaya başlarlar. Tek kelime etmiyorsun. Her turun sonunda gülüp kıkırdayarak yaklaşık altı tur oynarlar.

Karşı perondaki tren koşarak istasyona girer ve kızla oğlanı birbirinden ayırır. Saniyeler sonra tren penceresinde belirir, tekrar gülümser ve el sallar.

Oğlan, trenin hareketini izlerken el sallıyor.

– Pamela Ingebrigtson

Own

Sevgili günlük:

Annem bu yılın başlarında öldü. Aniden ve beklenmedik bir şekilde geldi. Sonraki haftalarda çocuklarımın yanı sıra babama da baktım. O kadar meşguldüm ki neredeyse ağlayacak fırsatım olmadı.

Yaklaşık bir ay sonra Fotografiska Müzesi’ne gitmek için bir gün izin aldım ve ardından öğle yemeği için yakınlarda kocamla buluştum.

Bir çıplak fotoğraf sergisini gördükten sonra, doğrudan sanatçının annesinin hayatını ve ölümünü anlatan bir sergiye girdim.

Geçen ayın ağırlığı ve sanatçıyla beklenmedik bağlantı beni çok etkiledi. Büyük ölçüde boş olan müzede oturup hıçkıra hıçkıra ağladım.

Orada, karanlık odada sakin ve mütevazi olmaya çalıştım ama çok geçmeden bir adam yanıma geldi ve iyi olup olmadığımı sordu.

Ona annemin yakın zamanda öldüğünü ve onu çok özlediğimi söyledim.

Yanıma oturdu, kibarca onayımı aldıktan sonra sırtımı ovuşturdu ve ihtiyacım olduğu sürece benimle oturacağını söyledi.

Adını sordum.

Owen, dedi.

O bana sordu.

Suzie, diye yanıtladım.

Ya anneminki?

Stephanie.

Bizi kalbinde tutacağını söyledi ve sarılmaya ihtiyacım olup olmadığını sordu.

Yaptım. Topuklu ayakkabı giysem bile, tamamen yabancı birine sarılıp omzuna hıçkıra hıçkıra ağlardım. Ona varlığımın her zerresiyle teşekkür ettim.

Son sergiyi atladım ve kocama koştum. Neden bilmiyorum ama Owen’ın yüzünü ışıkta görmeye dayanamadım.

— Suzanna Publicker Mettham

tehlike

Sevgili günlük:

Aralık 1967’ydi. New Jersey, Fort Dix’te temel eğitimi yeni bitirmiştim ve üniformayla Boston’a gidiyordum. Hatırlayamadığım nedenlerle yol boyunca New York’ta durdum.

Bir kar fırtınasında Yukarı Doğu Yakası’nda yürürken, üniformalı başka bir adam gördüm. Daha yaşlıydı ve şapkasında onu bir subay olarak tanımlayan tanıdık altın şerit vardı.

Bir selam verdim. İade edilmedi. Üniforma bana yabancıydı, bu yüzden yabancı bir subay olduğunu varsaydım. Askeri nezaket hâlâ selam vermemi gerektiriyordu.

Yolun biraz ilerisinde başka bir memurla karşılaştım ve kabul edilmeyen başka bir selam verdim. Üniforması bile bana garip geldi.

Üçüncü kez, selamladığım adam, büyük bir apartmana giden bir çift için kapıyı tutarken beni görmezden geldi.