New York konferansı Uygur krizine odaklanıyor

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,893
0
0
New York konferansı Uygur krizine odaklanıyor
Günaydın Çarşamba. Bugün Elisha Wiesel ile New York'ta Uygurların içinde bulunduğu kötü duruma ilişkin iki günlük bir konferans hakkında konuşuyoruz.

2021'de Elisha Wiesel, “Çin'deki 'Yeniden Eğitim' Kampından Nasıl Hayatta Kaldım” kitabında Gulbahar Haitiwaji adlı Uygur bir kadının hayat hikayesini derinlemesine inceledi.

Uygurlar (bazen “Uygurlar” olarak da yazılır), bin yıldan fazla bir süredir Çin'in bulunduğu bölgede yaşayan, ağırlıklı olarak Müslüman bir etnik gruptur.

Haitiwaji'nin deneyiminin öyküsü Wiesel'i aşinalığıyla etkiledi. Holokost'tan sağ kurtulan ve 2016 yılında ölen insan hakları savunucusu Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel'in oğludur.

Wiesel, babasının Holokost sırasında mahkum olarak geçirdiği günleri anlattığı anılarına atıfta bulunarak, “Çin hükümetinin bir halkı yok etme kararlılığını okuduğumda, 'Gece'nin çok güçlü yankılarını duydum” dedi. Buchenwald, Nazi imhasını anlattı Auschwitz ve Auschwitz kampları.

Tahminen bir milyon (veya daha fazla) Uygur, devlet tarafından işletilen toplama kamplarında yaşıyor ve zorunlu çalışmaya ve kısırlaştırmaya maruz kalıyor; bu durum, Dışişleri Bakanlığı tarafından 2021'de “soykırım” olarak tanımlandı.

Bu rahatsız edici anı, Elie Wiesel İnsanlık Vakfı başkanı Elisha Wiesel'i daha fazla araştırmaya sevk etti.

Bu, New York'ta 92. Cadde Y'de bugün başlayan iki günlük bir konferans olan “Uygur Soykırımını Bozmak” ile sonuçlandı.

Elie Wiesel İnsanlık Vakfı, Dünya Uygur Kongresi ve Uygur Uygur İnsan Hakları Projesi sponsorluğunda düzenlenen konferansta, Holokost'tan alınan derslerin Uygur krizini ve Çin'in medya sansürünün etkisini ele almak için nasıl uygulanabileceği konusunda çok dinli paneller yer alacak. ve propaganda, Uygurların zorla çalıştırılmasından ve zorla asimilasyonun rolünden yararlanan şirketlerin yanı sıra Çin'in sömürge yatılı okulları.

Panelistler arasında Uygur insan hakları aktivistleri ve Uygur kampından sağ kurtulanlar yer alıyor.

Elisha Wiesel ile konferans ve Uygur davasına dikkat çekme dürtüsü hakkında konuştum.

Uygurların koşulları hakkında genel bir bakış sunabilir misiniz?

Uykusuzluk ve zorla hapis cezası çekiyorlar. Hayatta kalanlardan ve tanıklardan bazı işkence raporları var. Pamuk tüketen moda endüstrisi, otomobil parçaları endüstrisi ve içecek şişeleme endüstrisi gibi endüstrilerin bu zorla çalıştırmadan fayda sağladığı açıkça ortaya çıktı.

Uygurlar İslam'ı kabul edip kültürlerini benimseyebilirler mi?

Aslında kültürel baskı yaşanıyor. Örneğin Müslümanları domuz eti yemeye veya alkol içmeye teşvik etme konusunda güçlü bir baskı var. Pek çok Han Çinlisinin, özellikle camilere gitmelerini ve geleneklerine uymalarını engellemek için Uygur ailelerinin yanına yerleştirildiğini bildirdiler. Uygur motifini tanımlayan mimarinin yerini alacak şekilde camilerin ya yeniden inşa edildiğine ya da yeniden tasarlandığına dair açık deliller var.

Çoğu insanın Wiesel ismini Yahudi ve İsrail davalarıyla ilişkilendirdiğini düşünüyorum. Bu neden Wiesel Vakfı için önemli bir konu?

Babam Yahudi değerlerini dünya sahnesinde yaşadı ve Yahudi olmanın dünyayla etkileşim kurmak anlamına geldiğine inanıyordu. Babam dünyanın en büyük tiranına yaklaşıp kavga başlatmakta hiç sorun yaşamadı çünkü o oydu. Açıkçası bizim yaptığımız da tam olarak budur, çünkü Çin Komünist Partisi aslında kendilerine hiçbir tehdit oluşturmayan azınlık nüfusuna karşı bazı önemli zulümlerden suçludur.

Vakıf Gazze'deki insan hakları sorunlarını çözebilir mi?

Pek çok kişi gibi ben de 7 Ekim'deki korkunç saldırıların İsrail ve Gazze'de neden olduğu trajik ölüm ve şiddetin yasını tutuyorum. Ailem, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ı bir araya getirmek için 2006 yılında Ürdün'ün Petra kentinde Kral Abdullah ile bir konferansa ev sahipliği yaptı. Maalesef İsrail'in Gazze'den tek taraflı çekilmesi barışı değil, terörü getirdi ama biz vazgeçmiyoruz.

Uygur halkına yönelik zulme karşı savaşmak için Yahudi ve Müslüman seslerini bir araya getirdiğimizden ve bu toplulukların ortak bir amaç bulmak için birlikte çalışabileceğini bilmekten büyük gurur duyuyorum.

Konferans neden şimdi yapılıyor?

Kasım 2023'te bir konferans düzenleme planlarımız vardı. Söylemeye gerek yok ki 7 Ekim olayları bizim için önemli bir raydan çıkma oldu. Bu nedenle konferans şu anda Fısıh Bayramı'ndan hemen önce yapılıyor ki bu gerçekten çok önemli.

Özgürlük ve kurtuluş mücadelesi binlerce yıl öncesine dayanan bir Yahudi hikayesidir. Bu, Uygurların özgürlük ve kurtuluş mücadelesiyle ilgili.

Hava durumu

Yağışların en yüksek sıcaklığın 60°C civarında olması bekleniyor. Akşam saatlerinde ise sıcaklıkların 40°C civarında olmasıyla birlikte sağanak yağışlar görülecek.

ALTERNATİF OTOPARK

Salı gününe (Fısıh Bayramı) kadar geçerlidir.

New York'tan son haberler

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Kaç dilim?

Sevgili günlük:

Amsterdam Bulvarı'nda, 86. Cadde yakınındaki Barney Greengrass'ın ön kapısının yanına oturdum. Kahvaltıda buluşmak istediğim bazı meslektaşlarımı bekliyordum.

Sonra telefon çaldı. Cevap veren saçsız bir adam, arayan kişiyi kısaca dinledi ve ardından mağazanın karşı tarafında, caddenin karşısındaki tezgahın arkasında duran beyaz saçlı bir adama seslendi.