Giovanni Malagò: “Abodi reformu dünya çapında bir rezalet olacak” – Futbol

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
720
0
0
“Küresel bir aptal durumuna düşme riskiyle karşı karşıyayız.” Telefona cevap verdiğinde Giovanni Malagò spor bakanının sunduğu reform belgesi karşısında yaşadığı şaşkınlığı henüz tam anlamıyla atlatamadı Abodi FIGC'ye sunulacak ve Cumartesi günü bekleniyor Cumhuriyet. Hükümetin, değiştirilebilmesi veya daha doğrusu düzeltilebilmesi için bugün Bakanlar Kurulu'na sunmamaya karar verdiği bu metin, profesyonel spor kulüplerinin denetimi ve mali ekonomik kontrolü için bir devlet kurumunun oluşturulmasını öngörüyor. bu nedenle kağıt üzerinde futbol ve basketbol için.

Lupa maçlarında futbol ve hükümet

kaydeden Francesco Saverio Intorcia

05 Mayıs 2024

Başkan Malagò, bu belge hakkında ne düşünüyorsunuz?

«Özü ne olursa olsun, biçimsel bir gerçek vardır: CONI yukarıdaki belgeyi okudu Cumhuriyetve ardından ajanslara. Ve taslağı yalnızca kısa bir süre önce bakandan almış olan FIGC aracılığıyla elde etti. En azından bize de gönderilmesini beklerdim.”

Sporun özerkliği ilkesini baltalayabilir mi?

«Ama bu noktaya gelmeden önce, biçime bile saygı yoksa özerklikten nasıl bahsedebiliriz? Bu tarihin günaydın sabahıdır.”

Gelelim konuya: Sizce takım kontrol sistemine müdahale etmek gerekli miydi?

«Her şey gibi, onları da geliştirebiliriz ve aslında geliştirmeye çalışmalıyız. Ancak bu kural durumu iyileştirmek için oluşturulmadı. Ama oyunun kurallarını değiştirmek için.”

Peki sizin ya da ilgili federasyonların aksi bir tutum ileri sürebilecek alanınız var mı?

«Düzeltmeler olacağını okudum, ne kadar önemli olduğunu bilmiyorum. Bu, çeşitli yorumlara açık olan önemli bir kelimedir.”

Hükümetin yönetiminin ardından haftalar önce İspanya federasyonuna uyarılarda bulunan UEFA ve FIFA, İtalyan futboluna yapılan bu siyasi müdahaleyi soğukkanlılıkla kabul edecek mi?

“Bunu çok açık söylüyorum, bu konuşmanın uluslararası spor kurumları tarafından kabul edilebileceği konusunda ciddi şüphelerim var. Bu nedenle, en azından düzenleyici düzeyde herhangi bir pozisyon almadan önce bunun doğrulanması gerekir. Aksi takdirde küresel bir aptal durumuna düşme riskiyle karşı karşıya kalırız ve ne yazık ki İtalyan hükümetleri benzer durumlara yabancı değil. Geçmişte, sonradan değişmeye zorlanan pozisyonlar vardı. Bunu daha önce de yaşadık.”

Kulüp bütçeleri üzerinde kontrol sahibi olan Abodi, metni değiştiriyor ve Gravina'ya şunu söylüyor: “Uzun zamandır tanınıyor.” Cevap: “Yalan söylüyor”

05 Mayıs 2024

Hikâyenin zamanlaması hakkında konuşmadık.

“Diğer tüm akıl yürütmeyi kesen başka bir soru. Bu da başka bir sorun. 6 Mayıs'ta şampiyonaya kayıt aşamasındayız. Covisoc faaliyetini gerçekleştiriyor, belgelerin 31 Mayıs'a kadar üretilmesi gerekiyor, çünkü o zaman 30 Haziran'a kadar Covisoc'un dinamiklerini yönetmesi gerekiyor”.

Bu telaşı nasıl açıklıyorsunuz?

“Dürüst olmak gerekirse bunu açıklayamam. Bir kanun hükmünde kararname oylanır oylanmaz derhal yürürlüğe girer. Eğer geçerse, şu an ile 31 Mayıs arasında bu kurumun randevu alması, rakamları seçmesi ve derhal faaliyete geçmesi gerekiyor. Sen söyle.”

Hükümet CONI'den kamu fonlarının kasasını federasyonlardan aldığında, bu yöntem size Spor ve Sağlığın doğuşunu nasıl hatırlattı?

“Yöntem olarak evet. Diğer şeylerin yanı sıra, Covisoc'a adı ve müfredatı garanti olan bir kişinin başkanlık ettiğini anlıyorum. Germana Panzironi. Tekrar ediyorum, yukarıdan dayatılmadığı sürece her şey iyileştirilebilir.”

Yani özetle?

«Bütün bunlar bize bu hikayenin saçmalığını anlamamızı sağlıyor. Çünkü form paradoksal olarak yanlıştır. Uluslararası kuruluşlarda büyük bir soru işareti var. Bir de madde sorunu var. Şaka mı yapıyoruz yoksa?”

Biçim açısından bakıldığında ne kabul edilebilirdi?

“Eğer 'Eylül'de yüzleşeceğiz' deselerdi mükemmel olurdu. Ve hep birlikte: Hükümet, Mef, spordan sorumlu olanlar, Coni, FIGC, Federbasket ve ligler.”

Ve bunun yerine özünde?

«Yakın zamanda yürürlüğe giren çalışma reformu ile reklam saatleriBu hükümet açısından spor kulüplerinin kontrolü artık yalnızca profesyonel şampiyonaları, futbolu ve basketbolu ilgilendiren bir konu değil. Örneğin Paola EgonuVoleybol oynayan, spor emekçisi oldu. Bir kulübün şampiyonluğa girilmemesi veya şampiyonluğa devam etmesine izin verilmemesi gerektiğine karar veren biri varsa bu tür bir değerlendirme her takım disiplini için yapılmalıdır.”

Kuralı kim yazdıysa açıkça bunu düşünmemiş.

“Bize danışsalardı muhtemelen konuyu farklı kurgulayacaklardı. Ve şunu da söylemek isterim ki, bu tür kararlar, mantıklı olduğunu varsayarak, önceden üzerinde mutabakata varılmadığı takdirde, kesinlikle önerenlerin lehine olmayan durumlara yol açmaktadır. Rıza açısından söylüyorum.”

Hükümete iki ordu mensubunu CONI konseyine atama olanağı veren Mulè yasası da tartışılıyor.

«Mulè bir arkadaştır. Ona binlerce kez söyledim: Her şey yapılabilir ama bir unsur çok önemli. Konseye kim katılırsa onun dünyası tarafından seçilir. Askeri spor grupları yerel seçimleri il veya bölge düzeyinde seçim dinamiği oluşturacak şekilde yapılandırmalı ve düzenlemelidir. İkinci soru: Meclise her kim giderse, üçüncü bir kişiyi değil, kendisini temsil eder. Yani bir asker içeri girerse o anda artık asker olamaz çünkü IOC, Konsey'deki diğerlerine hesap veren bir askeri asla kabul edemeyecek.”