Gazzeli 4 çocuk tedavi için ABD'ye geldi

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,929
0
0
Gazzeli 4 çocuk tedavi için ABD'ye geldi
Dört çocuk Gazze'deki dehşetten sağ kurtulmuştu.

Ancak Pazar sabahı, çatışma bölgesinden çıkıp, acil tıbbi bakım gördükleri Amerikan hastanelerine doğru zorlu bir yolculuğun sonuna ulaştılar. Kahire'den Kennedy Havalimanı'na uçtular ve burada peluş hayvanlar, çiçekler ve dans eden balonlar taşıyan yaklaşık 50 kişilik bir kalabalık tarafından büyük bir tantanayla karşılandılar.

Çocuklar arasında, kalabalık tekerlekli sandalyesinin etrafında toplanırken sersemlemiş görünen, soluk tenli ve çilek sarısı saçlı, sıska bir çocuk olan 6 yaşındaki Fadi Alzant da vardı. Bir havaalanı çalışanı tedirgin oldu ve insanlara dağılmaları ve kameralarını kaldırmaları için bağırdı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün desteğiyle çocuk gezilerini koordine eden Filistin Çocuklara Yardım Fonu'na göre, kistik fibroz hastası ve yaklaşık 25 kilo ağırlığındaki Fadi, kıtlık nedeniyle ciddi beslenme yetersizliği çekiyor.

Queens'teki Cohen Çocuk Tıp Merkezi'nde tedavi görüyor. Sağlık görevlileri küçük, iri gözlü çocuğu tekerlekli sandalyesinden onu daha da küçük gösteren bir sedyeye kaldırdı. Daha sonra onu hastaneye götürecek olan ambulansa taşıdılar.

“Seni seviyoruz!” dedi kalabalığın içinden bir kadın gözlerini silerek.

Başka biri, “Onları bunaltmayalım çocuklar,” dedi. “Su aldılar mı?”

Yaralı ve hasta çocuklara ücretsiz tıbbi bakım sağlayan, kar amacı gütmeyen gönüllü bir kuruluş olan Yardım Fonu, diğer çocukların yolculuğunun Ohio, Teksas ve Güney Carolina'daki hastanelerde sona ereceğini söyledi.

Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı'na göre, 7 Ekim'de Hamas liderliğinde İsrail'e düzenlenen ve yaklaşık 1.200 kişinin ölümüne yol açan saldırının ardından Gazze'de savaşın başlamasından bu yana Gazze'de 34.000'den fazla insan öldü.

Yardım grubunun seyahat çalışmalarını denetleyen Tarık Hailat, çocukların Gazze'deki hastanelerin tavsiyelerine göre seçildiğini veya daha yaygın olarak ihtiyaç sahibi çocuklarla ilgili sosyal medya paylaşımları aracılığıyla keşfedildiğini söyledi. Örneğin grup, Fadi'yi annesinin viral hale gelen yardım isteyen bir video yapmasının ardından buldu. Ekip 100'den fazla çocuğu Mısır'a tahliye etti ve 60'ı da daha sonra diğer ülkelere götürüldü. Pazar günü gelen dördü de dahil olmak üzere bunlardan yedisi ABD'ye getirildi.

Pazar günü kendisini görmek için havaalanında bulunan Bronxlu 28 yaşındaki Lafi Melo, “Filistin'deki her bir kişiye, onları gördüğümüzü söylediğimizde ciddi olduğumuzu göstermemiz çok önemli” dedi. aileleri.

Mx. Filistin ve Latin kökenli olan ve onlar ve onlar zamirlerini kullanan Melo, Gazze'ye yardım etmek için para toplayan bir paraşüt takımı olan Gazze Sunbirds'de gönüllü olarak çalışıyor. “Bu insanlar bu noktaya gelene kadar çok şey yaşadılar” dediler. “Ve yapabileceğimiz en az şey bu; 'hoş geldin' demek.”

Yardım fonu, diğer çocukların arasında 16 Ocak'ta evinin el bombası ve roketle bombalanarak annesi ve erkek kardeşinin ölümüne neden olan Gazzeli 11 yaşındaki Adam Abu Ajwa'nın da bulunduğunu söyledi. Füze Adam'ı uçurdu, başını yaraladı ve vücudunun alt kısmını ciddi şekilde yaraladı. Saldırıda 26 yaşındaki kız kardeşi Zaina Abu Ajwa da ağır yaralandı ve onunla birlikte Kennedy Havalimanı'na uçtu ve orada Güney Carolina'ya giden bir uçağa bindiler.

Bağlantılı uçuşlarını beklerken “Her saniyenin ne kadar korkunç olduğunu anlatacak bir kelime yok” dedi. “Odaklandığım tek şey Adam'ı buraya getirmek ve ona doğru tıbbi tedaviyi sağlamak. Ve inşaAllah geri döneceğiz.”

Yardım görevlilerine göre, 9 yaşındaki Rakan Aldardasawi, İsrail'in üç kız kardeşini öldüren hava saldırısında yaralandı. Teksas'ın Galveston kentindeki bir hastaneye giden Rakan, saatlerce orada mahsur kaldıktan sonra enkaz altından kurtarıldı.

Pazar günü morali yerinde görünüyordu, Arapça soruları yanıtlarken ve akıllı telefon kameraları kendisine yönlendirilmiş düzinelerce yabancıdan hediyeler alırken geniş bir şekilde sırıtıyordu. Tekerlekli sandalyesinde otururken üzerinde oyuncak ayı resmi ve “Seni seviyorum” yazan kalp şeklinde bir balonun ipiyle oynadı.

Birkaç metre ötede çocuklardan en küçüğü olan 3 yaşındaki Saja Bilal Junaid'in etrafında insanlar toplandı. Saja'nın gözleri, burnu ve ağzı için küçük bir açıklık dışında başı tamamen bandajlarla kaplıydı.

Yardım kuruluşu, İsrail'in Jabalia mülteci kampındaki evine düzenlediği hava saldırısının ardından yüzünün üçüncü derece yanıklarla kaplı olduğunu söyledi. Gruba göre, Gazze'de tedavisi mümkün olmadığı için Dayton, Ohio'daki bir hastaneye kaldırılıyor.

Saja, ciddi yaralanmalarına rağmen Pazar günü havaalanından geçti. Gönüllüler çömeldiler ve balonları yumruklayıp daireler çizerek dönerken yanında tuttular.

Mx, “Bunlar onun buradaki ilk anıları” dedi. dedi Melo. “Onun hayat hikayesinde kalemin elimizde olduğu an bu andır. Bu yüzden gerçekten güzel bir şey yazdığımızı umuyorum.”

Sheelagh McNeill araştırmaya katkıda bulunmuştur.