Bu da New York Şehir Koleji'nin NYPD'yi aramasına yol açtı

Canan

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
1,927
0
0
Bu da New York Şehir Koleji'nin NYPD'yi aramasına yol açtı
Yukarı Manhattan'daki bir üniversitenin yönetim binası Salı günü saat 22.00'den sonra arandı. Protestocular yanan meşaleler savurdu, kampüste kaos hüküm sürdü ve üniversite güvenlik güçleri sayıca üstün ve bitkin durumdaydı.

Üniversite başkanı çok önemli bir kararla karşı karşıyaydı: Kaosun büyümesini mi izleyeceksiniz yoksa New York Polis Departmanından düzeni yeniden sağlamasını mı isteyeceksiniz?

Ve böylece City College of New York'un başkanı Vincent Boudreau polisi kampüse davet etti.

Bu hafta dikkatlerin çoğu Columbia ve Brown gibi seçkin üniversitelerdeki protestolara odaklanmış olsa da City College'daki olaylar da daha az rahatsız edici değildi ve daha fazla tutuklamaya yol açtı. Ancak “proletaryanın Harvard'ı” olan City College, en yoksul sakinlerini eğitme misyonu ve uzun bir radikal politika ve protesto geçmişiyle New York'ta eşsiz bir yere sahiptir. City College topluluğunun çoğu için Harlem kampüsünde bir polis varlığının kabul edilmesi düşünülemezdi.

Fakülteye 1989 yılında İngilizce profesörü olarak katılan ve şu anda fahri profesör olan Michele Wallace, “Yazılı olmayan kural şuydu: Polisi arama” dedi. Harlem'de büyüdü ve 1969'da lise öğrencisiyken kampüsteki protestoculara yiyecek götürdü. Polisi dahil etmeden, sağlam, bazen radikal öğrenci protesto kültürünü desteklemek için yöneticilerin ve öğretim üyelerinin onlarca yıldır yürüttüğü çalışmaları anlattı.

Bay Boudreau kurumun aktivist geçmişinin farkındaydı ve protestoların son turu sırasında polisi arama konusunda isteksiz olduğunu söyledi. Filistin yanlısı protestocular, yaklaşık 10 blok güneydeki Columbia'da benzer bir kampın açılmasından bir gün sonra, 18 Nisan'da üniversite kampüsünde dörtlü bir kamp kurdular. Salı akşamı endişe verici artışa kadar, daha önce barışçıl olan protestoyu bozmamaya kararlı olduğunu söyledi.

Bay Boudreau, Salı gününden sonra üniversite topluluğuna yazdığı açık mektupta, “Birçoğunuz için NYPD'nin kampüste bulunması fikrinin lanetli olduğunu biliyorum” diye yazdı. “Bazılarınız, bu notta sunulan gerçekler göz önüne alındığında bile, dışarıdan yardıma güvenmemizin kabul edilemez olduğuna hâlâ inanıyor olabilir. İtiraz edeceğim.”

O Salı gece yarısından kısa bir süre önce, çevik kuvvet teçhizatlı memurlar gösteriyi dağıtmak için kalabalığa koştu; Kampüste yaklaşık 170 kişiyi tutukladılar. Polisin sosyal medyada yayınladığı videoda, bir polis memurunun Filistin bayrağını indirmek için bayrak direğine tırmandığı ve daha sonra yere fırlattığı görülüyor. Yetkililer daha sonra onu Amerikan bayrağıyla değiştirdi. Bu, kendisini öğrenci aktivizmini teşvik etmede ulusal bir lider olarak gören bir üniversite için cesaret verici bir imajdı.

New York Şehri polis yetkilileri ve Belediye Başkanı Eric Adams, protestolardaki huzursuzluğun çoğunu, tutuldukları kolejlerle hiçbir bağlantısı olmayan “dışarıdan kışkırtıcılara” bağladı. Bay Boudreau da bu görüşe katılıyordu. Protestocular, çoğunun, en önemli kurumu City College olan New York Şehir Üniversitesi'nin öğrencileri, mezunları ve öğretim üyeleri olduğunu söyledi.

Hapishaneye gönderilenler arasında Harlem'de yaşayan ve başka bir CUNY kurumu olan John Jay College'da yüksek lisans öğrencisi olan Achmat Akkad da vardı. City College'daki gösterileri, Within Our Lifetime adlı aktivist grubun sosyal medya uygulamasında saat 21.46'da yaptığı paylaşımdan öğrendi. ŞİMDİ CCNY'DE BEDENE VE NUMARALARA İHTİYACIMIZ VAR.”

Bay Akkad, “Tam anlamıyla akşam yemeğini yeni bitirdim ve caddenin karşısına geçtim” dedi. “İnsanlara 'dışarıdaki kışkırtıcılar' demek, Gazzeli Filistinlilerin buraya ayaklanma başlatmak için geldikleri izlenimini veriyor.” Sayın Akkad, saldırıya uğradığında ve kelepçelendiğinde kampüsün dışında durduğunu söyledi. Düzensiz davranış, kabahat nedeniyle ceza aldı.

Kampüsün çoğuna çevredeki mahallelerden erişilebilir ve protestocular günlerce binalar arasında özgürce dolaşabildi. Ancak Salı günü öğleden sonra, Bay Boudreau, protestocu öğrencilerin çoğu kampüsün merkezinde kamp kurduğundan, City College güvenlik görevlilerinin yakındaki kavşaklara ve kaldırımlara bariyerler kurduğunu ve avluyu kordon altına aldığını söyledi. Ayrılmak isteyen herkese dışarı kadar eşlik edildiğini ekledi.

Kamp, Salı akşamı kampüs dışından yaklaşık 300 Filistin yanlısı gösterici ve ardından düzinelerce polis gelene kadar büyük ölçüde sakindi. Derme çatma bariyerlerle ve aralarında polis hattıyla ayrılan iki protestocu grubu birbirinden beslendi. Akşamın bir noktasında bazı protestocular, kırmızı kıvılcımları ve alevleri City College'daki bir kemerin alt kısmına değen sokak işaret fişeklerini yaktı.

Bay Boudreau işaret fişekleri hakkında “Bunlar bizim öğrencilerimiz olsaydı bunu asla yapmazlardı” dedi. “Protestoları, protestocuların kendilerini ifade etme ve bize, yani hükümete baskı yapma özgürlüğüne sahip olacakları şekilde yönetme geleneğimiz var.”

Bay Boudreau, yine Salı gecesi kampüs içindeki protestocuların barikatlardan kaçarak yönetim binasına girerek mali yardım ofisindeki bilgisayarları yok ettiklerini söyledi. Protestocular binanın içinde barikat kurmaya çalıştı ancak yaklaşık 10 dakika sonra kampüs güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldı.

Bay Boudreau, yönetim binasında tutuklanan 31 kişiden birinin üniversite öğretim üyesi, diğerinin ise öğrenci olduğunu söyledi. Geri kalanın üniversiteyle bilinen bir bağlantısı yoktu. (Savcılar zorla girmeyle bağlantılı olarak yalnızca 22 kişiyi suçladı, ancak mahkeme kayıtları kaç kişinin üniversiteyle bağlantılı olduğunu açıklığa kavuşturmadı; tutarsızlığın nedeni açık değildi.)

Emekli İngilizce profesörü Bayan Wallace, “City'de öğrenci olmadıklarına çok sevindim çünkü bu, uzaklaştırılmayacakları, okuldan atılmayacakları veya hapse atılmayacakları anlamına geliyor” dedi. “Bu, bütün gün duyduğum en iyi haber.”

City College ve Columbia'daki tutuklamaların ardından protestocuların kökenlerine ilişkin çelişkili iddialar, protesto hareketinin meşruiyetine ilişkin daha büyük tartışmanın bir parlama noktası haline geldi.

Bay Adams Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Gençleri radikalleştirmeye yönelik bir hareket var” dedi.

City College'da uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi okuyan ikinci sınıf öğrencisi ve kampın düzenlenmesine yardımcı olan Hadeeqa Arzoo, destek için City College ile ilgisi olmayan kişilere ulaştığını söyledi.

20 yaşındaki Bayan Arzoo, “Tüm toplumu Gazze'ye yönelik direniş ve gerilimi tırmandırma çabalarımıza katılmaya sıcak bir şekilde karşılıyoruz” dedi.

Salı akşamı ani şiddet olaylarından önce Quad sakin bir yerdi. Kamp organizatörleri, kalabalığa serenat yapması için New York merkezli kadın ve ikili olmayan şarkıcılardan oluşan Direniş Diriliş Korosu korosunu davet etti. Koro üyesi Zakiyah Ansari, “Grup daveti memnuniyetle kabul etti” dedi. Salı akşamı üniversite kapılarının önünde gerilimin patlamasından hemen önce koro, müjde niteliğindeki “This Joy” şarkısını söyledi.

57 yaşındaki Bayan Ansari, “Bu odalar sevgi dolu” dedi.

Bernard Mokam, Liset Cruz, Gaya Gupta, Matthew Mpoke Bigg Ve Eliza Fawcett raporlamaya katkıda bulunmuştur.