Boğaziçi akademisyenleri açtıkları davayı kazandı

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Boğaziçi akademisyenleri açtıkları davayı kazandı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca 2 Ocak 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan ve 15 Temmuz 2021 tarihinde bir daha Cumhurbaşkanı tarafınca gece yarısı nazaranvden alınan Melih Bulu periyodunda, 2 Haziran 2021’de üniversitenin Genel Sekreterlik vazifesine Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nedim Malkoç’un getirilmesini yargıya taşıyan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, açtıkları yürütmeyi durdurma davasını kazandı.

13 Temmuz 2021 tarihinde “… Genel Sekreter” olarak nazaranvlendirilmesine ait sürecin; Üniversite İdare Şurası’nın görüşü/sonucu alınmadan yetki gasbı suretiyle süreksiz nazaranvlendirilmenin yapıldığı, haksız ve hukuka karşıt olduğu ileri sürülerek yürütmesinin durdurulmasına ve iptaline karar verilmesi istenilmektedir” diyerek 12. Yönetim Mahkemesine başvuran Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, yürütmenin durdurulmasına mahkeme heyetinin oybirliği ile karar verdiğini deklare etti.

Karar metninde “…..dava konusu sürecin hukuka karşıt olduğu saptanmasına karşın uygulamanın sürdürülmesi, tüm aksiyon ve süreçleri hukuka uygunluk karinesine dayanan hukuk devleti prensibine karşıt bir durum yaratacak, davacılar tarafından telafisi güç ziyana niye olacaktır. Açıklanan niçinlerle; hukuka tersliği açık olan dava konusu sürecin; uygulanması halinde telafisi güç ziyanlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. unsuru uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına,…..(oybirliği ile) karar verildi…” yazdığını tabir eden akademisyenler, atanmış idaresinin bu hukuksuzluğu bir an evvel düzeltmesi gerektiğini, hukuksuz bir biçimde Genel Sekreter olarak bakılırsavlendirilen Malkoç’un bundan daha sonraki Üniversite İdare Şurası ve Senato toplantılarına katılmamasını ve yetki kullanmaması gerektiğini de belirtti. (HABER MERKEZİ)