‘Yüzde 98 engelli çocuğa ‘babası KHK’li’ diye aylık verilmedi’

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
‘Yüzde 98 engelli çocuğa ‘babası KHK’li’ diye aylık verilmedi’ Kanun Kararında Kararname (KHK) ile ihraç edilen öğretmen Eyüp Çetin’in eşi Gülten Çetin’in yüzde 98 engelli olan oğlu Yakup Ali Çetin için başvurduğu engelli aylığı reddedildi. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, “Sosyal yardımın reddedilme kriterlerinden biri de yakınının KHK’li olması mıdır?” diye sordu. Lakin Gergerlioğlu’na Bakanlıklardan 24 gün boyunca cevap gelmedi.

‘AİLE SIKINTI ÇEKİYOR’

Gergerlioğlu, dün bir kere daha Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na, yüzde 98 engelli Yakup Ali Çetin’in ailesine engelli yakını aylığı verilmediğini, engelli Yakup’un daha da kötüleştiğini ve ailesinin zahmet çektiğini belirterek Bakanlıklardan 24 gündür yanıt beklediğini hatırlattı.

DERYA YANIK, GERGERLİOĞLU’NU ‘KARA PROPAGANDA YAPMAKLA’ SUÇLADI

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bugün Gergerlioğlu’na karşılık verdi. Gergerlioğlu’nu ‘kara propaganda’ yapmakla suçlayan Yanık, Yakup Ali Çetin’in annesinin yaptığı müracaata olumlu cevap verildiğini belirterek şunları söylemiş oldu: “Yalana ne gerek var! Bakanlığımız gerek hane ziyaretleriyle, gerek müracaat, gerekse de ihbar formülüyle bize ulaşan hadiseleri incelemekte ve gereksinimi olan bireye süratle gerekli toplumsal hizmet ve toplumsal yardımı yapmaktadır. Yakup Ali Çetin’in annesi Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarımıza 10.01.2022 tarihinde başvurmuş, 31.01.2022 tarihinde Meskende Bakım Yardımı alması uygun görülmüştür. O günden bugüne meskende yardım ödemeleri devam etmektedir. Siz de engelli vatandaşımız üzerinden kara propaganda yapacak kadar vicdanınızı kaybetmeyin! Kirli siyasi oyunlarınıza engellilerimizi alet etmeyin.”

‘İNSANI BU TÜRLÜ MAHCUP EDERLER’

Ancak HDP’li Gergerlioğlu, Bakanlığın olumsuz karşılık verdiği belgeyi paylaşarak Derya Yanık’a reaksiyon gösterdi. Belgeyi paylaşan Gergerlioğlu, “İşte evrak sn. Derya Yanık, yüzünüzde bir kızarma olur mu bilmem lakin işte evrak. Tweet atmadan evvel attığınız iftirayı ve palavrası bir araştıracaktınız, insanı bu biçimde mahcup ederler işte” dedi.

‘ANNE MAAŞ ALIYOR LAKİN YAKUP İÇİN ÜÇ KERE RET KARŞILIĞI ALDIK’

16 yaşındaki Yakup Ali Çetin, dört kere ağır bakımda tedavi gördü. Yüzde 98 engelli olan Çetin’e, otizm, dirençli epilepsi, kas hipotenisi, kronik akciğer hastalığı ve yutma kuvvetliğü teşhisleri konuldu. Yakup’un amcası Mustafa Çetin, “Üç sefer ret cevabı aldık. Toplumsal Yardımlaşma Müdürlüğü’ne sordum, ‘heyet olumsuz vermiş, yapacağım bir şey yok’ dedi. Kaymakamlık da yapacağı bir şey olmadığını söylemiş oldu. Anne bakım fiyatı alıyor lakin çocuk maaş alamıyor. Derya Yanık’ın ‘olumlu karşılık verdik’ dediği şey engelli maaşıdır lakin annenin aldığı bakım fiyatı verilmedi. Bu tartışmadan daha sonra mahalle muhtarı aradı. Toplumsal Yardımlaşma Müdürlüğü muhtarı aradı. Muhtar da bizi aradı. Kömür ve öteki yardımlar için süreçler yapacağını söylemiş oldu” tabirlerini kullandı.

‘EVDE BAKIM AYLIĞI İLE GEÇİNEMİYORUM’

Bakan Derya Yanık’a cevap veren anne Gülten Çetin, “Evde üç tane çocuğum var, birisi Yakup Ali ve ben onlara bakıyorum, çalışamıyorum. hiç bir gelir getirecek mal varlığım da yok. Eşim de cezaevinde, söyleyeceğim bu kadar. Meskende bakım aylığı ile geçinemiyorum. Toplumsal hane yardımı, elektrik yardımı, besin yardımı ve en son SED yardımına başvurdum, hepsi reddedildi. Meskende bakım aylığı alanlara engelli yakını aylığı da veriliyor. O yüzden müracaatta bulundum. Beni mülakata çağırdıklarında ‘Yakup’un ne üzere masrafları var’ diye sordular. Ulaşımdan tutun, ilaçları ve temizlikle ilgili kullandığı tüm muhtaçlık gereçlerini sordular” dedi.

‘REZİL OLDULAR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Gergerlioğlu, şunları söylemiş oldu: “Yakup otizmli bir çocuk. Baba KHK ile kapatılan okullarda çalışan bir müdür. Uyduruk münasebetlerle gözaltına alıp tutukladılar. Gidiş o gidiş. Çocuk bakımdan yoksun kalarak kötüleşiyor. Anne tek başına bir bayan, perişan oluyor. daha sonra engelli yakını aylığı için müracaat yapıyor. Bir de engelli yakını aylığını istiyor. Kaymakamlık işi yokuşa sürüyor. Engelli bakım aylığını alamıyor. Engelli aylığını alıyor. Lakin annesinin hakkı olanı alamıyor. Münasebet ise geliri masrafından çok olması. Bu bayan aslına bakarsan el mecbur sağdan soldan sadaka ile alıyor. Bunu gelir olarak görüyor ve bu yüzden vermiyor. Bakan palavra söylüyor. Yokuşa sürerek aylık verilmiyor. Onun için de yardım alamıyor. Siyasi bir kıymetlendirme var. Bu niçinle olumsuz bir bakış oluşturuyorlar. bu biçimde vicdansız bir kıymetlendirme var. Anne 2 bin 500 lira para alıyor. Engelli bir çocuk var. Baba cezaevinde. Bundan mağduru var mı? Bakanın kabahat üstü yakalandığı ortada. Rezil oldular. Kabul de etmek istemiyorlar. İşi uzatmadan vermek istemedikleri parayı vermeliler. Devletin dokümanını gösteriyoruz. Merak ediyorum mağdur kim?”