Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması

SeviYorum

New member
19 Eki 2020
710
0
0
Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması Beyin ortasındaki atar damarlardan birinin yırtılması niçiniyle beyin içine kanama olması beyin kanaması olarak isimlendirilir. Beyin kanaması olduğu vakit kafatası esnek olmayan bir yapı olduğu için beyin, içine dolan sıvının oluşturduğu basınç altında kalarak ezilir ve buna bağlı olarak farklı bulgular ortaya çıkar.

Beynin içine olan kanama intraserebral kanama olarak isimlendirilir. Bu tip kanamalar beynin ortasındaki küçük atardamarlardan biri yırtıldığı vakit beyin içine kanama halindedir. Bu kanamalarda kanamanın görüldüğü bölgedeki beyin dokusu üzerine bası yaparak beynin o bölgesinin denetim ettiği vücut bölgesinde fonksiyon bozuklukları oluştururlar. Beyin içine olan kanamaların en sık rastlanan sebebi denetim edilemeyen yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyonun küçük damarlar üstündeki senelerca var olan ve denetim edilemeyen tesiriyle damarlar zayıflarken yırtılmaya da yatkın hale gelirler. Bu cins beyin kanamalarından korunmanın en tesirli yolu kan basıncını olağan hudutlar ortasında tutarak ani yükselmesini engellemektir.

Beyin kanaması olduğunda bası tesiri olduğu için teşhis temalırken hekimin yapacağı nörolojik muayenenin kararında bası yapan bir durumun olduğu anlaşılmaktadır. Muayene bulgularında ense sertliği, vücudun farklı bölgelerinde nörolojik bozuklukların bulunması ve göz tabanı muayenesinde kanamanın görülmesi yahut staz olması beyin kanaması tanısı koymaya büyük oranda yardımcı olur. Yapılan beyin BT yahut beyin MRG’de intraserebral ismini verdiğimiz beyin içine olan kanama görülürse teşhis tam desteklenmiş olur ve acil tedavisi planlanır. Kanama sebebi olarak yüksek tansiyon değil de diğer etkenler düşünülüyorsa ayırıcı teşhiste beyin damarlarının anjiyografisi ile de anevrizmalar yahut öteki damar bozuklukları gösterilebilir ve kanamanın yeri tam olarak saptanır.

Beyin kanamasının tedavisinin maksadı; öncelikle hayatı kurtarmak akabinde da en uygun ömür kalitesiyle yaşatmak ismine nörolojik hasar bulgularını düzeltmek, kanamanın niçinini ortadan kaldırmak ve istenmeyen durumların gelişmesini önlemektir. Hasta komada ise evvela hastanın uygun durumda yatırılması, hava yolunun açık tutulması, hayat takviyesi sağlanması ve baş içi basıncının azaltılması hedeflenmelidir.

Şayet kişi komada değil de şuuru açıksa kesin yatak istirahati önerilir. Bu etapta baş içi basıncını artıracak her türlü aktiflikten kaçınmak ismine aşağıya gerçek eğilmek, gerinmek, ansızın durum değiştirmek ve emsal şeyler yasaklanır. Büyük abdestini yaparken ıkınma yoluyla baş içi basıncının artmasının önlenmesi için de dışkı yumuşatıcıları ya da laksatifler kullanılabilir.

Baş ağrısının giderilmesi için ağrı kesiciler ve anksiyolitikler üzere gerginlik azaltıcı ilaçlar kullanılabilir. Kan basıncı çok yüksekse bunu düşürmek için uygun ilaçlar kullanılmalı ve hasta havale (epilepsi nöbeti, sara) geçiriyorsa bunların önlenmesi için uygun ilaçlar başlanmalıdır. Kan damarlarında spazm olmasını önlemek için de doktor ilaç kullanabilir. Cerrahi tedaviye kanama büyükse ve ağır nörolojik hasar oluşturmuşsa muhtaçlık duyulur. Bu da ya kraniotomi yoluyla kafatası açılarak beyin ortasındaki kanamanın durdurulması ve boşaltılması sağlanarak bası ortadan kaldırılmalı var ise anevrizma klipsleme ameliyatı ile anevrizma kapatılmalı, ya da kasık atardamarlarından biri kullanılarak beynin ortasındaki damara endovasküler teşebbüs ile müdahale edilmelidir.

Beyin kanamalarını önlemenin en tesirli yolu kan basıncını denetim altına almak ve olağan hudutlar ortasında tutmaktır. Bunun için verilen ilaçların düzgün kullanılması, gerekiyorsa fazla kiloların verilmesi ve nizamlı olarak idman yapılması kıymetlidir. Önemsenmeyen, vakit zaman yükselen tansiyonunuz beyin içi kanamaya niye olurak ölümünüze yahut felç kalmanıza yol açabilir. Biz doktorlar evvela kollayıcı hekimliğe ehemmiyet vererek sizlerin hastalıklardan uzak, sağlıklı olmasını sağlamalıyız. Benim için değerli olan ayırıcı teşhisin yeterli yapılması, bedenin bir bütün olarak düşünülüp kıymetlendirilmesi ve hastaların uygun bilinçlendirilmesidir.