Yeni Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Okulları eylülde açmak için ne gerekiyorsa yapacağız

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Yeni Eğitim Bakanı Mahmut Özer: Okulları eylülde açmak için ne gerekiyorsa yapacağız Ziya Selçuk’un istifasının akabinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafınca Ulusal Eğitim Bakanlığına atanan Prof. Dr. Mahmut Özer bakılırsavi devraldı.

Ulusal Eğitim Bakanlığında evre teslim merasiminde konuşan yeni Bakan Mahmut Özer, “Dünya ile daha rekabet edebilir eğitim sistemi gerekiyor. Önceliğim okulları yüz yüze eğitime hazır hale getirmektir. Eylül’de okulları açmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Okulları kapalı tutmak üzere bir lüksümüz yoktur” açıklaması yaptı.

Özer, konuşmasına başlarken Erdoğan’a teşekkür etti.

Ulusal Eğitim Bakanı olarak büyük sorumluluk üstlendiğini savunan Özer, “Çok sıkıntı bir vazifesi devraldığımın farkındayım. Son 1,5 yıldır pandeminin getirdiği zorluklar ötürüsıyla tüm dünyada ve ötürüsıyla Türkiye’de eğitimi minimum seviyede sağlamak bile artık önemli bir sıkıntı haline gelmiştir. Türkiye’deki eğitim sisteminin fizikî ve teknolojik altyapısı biroldukça Avrupa ülkesi ile rahatlıkla kıyaslanabilir bir zenginliktedir. Ek derslik muhtaçlığımız pek azalmıştır” dedi.

“Bakan olarak hedefim, çocuklarımızı Türkiye’nin neresinde olursa olsun kaliteli bir eğitim almaları için fırsat eşitliği sağlamaktır” diyen Özer, “Türkiye dünya ile yarışabilecek bir eğitim sistemini kurabilecek güçtedir” diye konuştu.

‘OKULLARI KAPALI TUTMA LÜKSÜMÜZ YOK’

Eylül ayında okulları açmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyleyen Bakan Özer, “Pandemi ötürüsıyla yaşanan kaybın telafisi için sayın bakanımızın hayli kıymetli çalışmaları oldu. Bu çalışmalar güncellenerek motamot devam edecek. Birinci önceliğim gerekli tüm önlemleri alarak okulları tıpkı pandemi öncesinde olduğu üzere yüz yüze eğitime hazır hale getirmektir. Türkiye’nin geleceği için yüz yüze eğitime bir an evvel geçmek pek kritik bir hal almıştır. Okulların açılması için hadiselerin meçhul bir gelecekte büsbütün sıfırlanmasını bekleyemeyiz. Pandemi ötürüsıyla çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak daha fazla olumsuz etkilenmelerine de müsaade edemeyiz. Son kelam olarak artık okulları kapalı tutma üzere bir lüksümüz yoktur” dedi. (HABER MERKEZİ)