Yargı’dan Atatürk Orman Çiftliği sonucu: Telafisi güç ziyanlar doğar!

bencede

Active member
12 Eki 2020
5,542
0
36
Yargı’dan Atatürk Orman Çiftliği sonucu: Telafisi güç ziyanlar doğar! ANKARA – Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafınca yargıya taşınan Atatürk Orman Çiftliği’ni yapılaşmaya açan
plan değişikliğine mahkeme ikinci kere dur dedi.

Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) 1. Derece Doğal ve Tarihi SİT Alanı hudutlarındaki alanın askeri alan olarak yapılaşmaya açılmasına ait plan değişikliğini iptal etti.

YARGI DAHA EVVEL DE ‘DUR’ DEDİ

Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, daha evvel de Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Etimesgut’ta ziraî üretim alanı olan Atatürk Orman Çiftliği 1. Derece Doğal ve Tarihi SİT Alanı sonlarındaki alanın askeri alan olarak yapılaşmaya açılmasına ait plan değişikliğinin yürütmesini durdurmuştu. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulusal Savunma Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine yürütmeyi durdurma sonucu kaldırılmıştı.

MAHKEME YİNE YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Yürütmeyi durdurma sonucunın kaldırılması üzerine mahkeme ek rapor alınmasını istedi. Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, ek rapor daha sonrasında da alana ait olarak tekrar yürütmeyi durdurma sonucu verdi.

‘YARGI TALANA GEÇİT VERMEDİ’

Bahse ait açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, “Atatürk Orman Çiftliği alanlarında her türlü müdahalenin peşini bırakmayacağız. AOÇ alanlarında Ulusal Savunma Bakanlığı’nın Özel Kuvvetler Komutanlığı konuşlanması ile yapılaşmaya açılmasına mahkemenin ikinci defa müsaade vermemesi kamu faydası ismine sevindiricidir. Yargı ikinci sefer yürütmeyi durdurma sonucu vererek AOÇ de talana geçit vermemiştir. Atatürk Orman Çiftliği alanları kamusaldır kamuya kapalı olamaz” dedi.

‘TELAFİSİ GÜÇ ZİYANLAR DOĞABİLİR’

Candan, bundan daha sonraki hukukî evre hakkında da şu ayrıntıları verdi:

“Atatürk Orman Çiftliği’nin topraklarının her bir metrekaresindeki talan sürecini yakından takip ediyor ve yargıya taşıyoruz. Etimesgut’ta MİT, Özel Kuvvetler Komutanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na tahsis edilen AOÇ yerinde yapılan yapılaşmada bunlardan birisiydi. Açtığımız davada, Ankara 4. Yönetim Mahkemesi planı değişikliği süreçlerinin yürütmesini durdurmuştu. Davada yürütmeyi durdurma sonucu kaldırıldı. Bunun üzerine mahkeme rapor alınmasını istedi. Ankara 4. Yönetim Mahkemesi ek rapor daha sonrasında da alana ait olarak tekrar yürütmeyi durdurma sonucu verdi. Mahkeme, hukuka karşıtlığı açık olan dava konusu sürecin uygulanması halinde telafisi güç ziyanlar doğabileceğini belirterek yürütmesini durdurdu.” (DUVAR)